Właśnie czytasz

Aby po smażeniu karpia nie pozostały mi zatkane rury, pozbywam się oleju w ekologiczny sposób. To proste!

48867  
Udostępnij: 

Aby po smażeniu karpia nie pozostały mi zatkane rury, pozbywam się oleju w ekologiczny sposób. To proste!

Moja babcia była mistrzynią smażenia pączków. Jeszcze ciepłe smakowały cudownie. Jako dziecko, z brodą białą od cukru pudru, dokładnie wiedziałam, jak smakuje raj. To, czy moja babcia postępowała poprawnie, wylewając zużyty olej gdzieś w ogrodzie czy na kompost, wówczas mnie zupełnie nie obchodziło. Teraz nie jest mi to obojętne, więc nauczyłam się odpowiednio postępować z olejem, aby można go było poddać recyklingowi.

15. 12. 2021 3 Min czytania Redakcja
Aby po smażeniu karpia nie pozostały mi zatkane rury, pozbywam się oleju w ekologiczny sposób. To proste!

Jak to zrobić? Zanim zdradzę ten sekret, potrzymam Cię jeszcze w napięciu i zwierzę się z innego wspomnienia. Bardzo dobrze pamiętam jak to było, kiedy kupowaliśmy naszą pierwszą frytkownicę do domu. Koniec z patelniami i olejem, który przy odrobinie szczęścia spryskał tylko ścianę za kuchenką. Frytki, steki, ryby i nasz kochany kalafior w panierce wrzucaliśmy na rozgrzany olej, aby uzyskały piękny, złocisty kolor i chrupiącą skórkę.

Co robiliśmy ze zużytym olejem po smażeniu? Do tego trudno mi się przyznać. Najczęściej lądował w toalecie lub w zlewie. Dziś mam gęsią skórkę, jak tylko o tym pomyślę. Tłuszczu zdecydowanie nie należy wylewać do kanalizacji. Po schłodzeniu koaguluje i zatyka rury, a to z kolei jest szkodliwe dla środowiska.

Smażone czy gotowane?

Teraz podchodzę odpowiedzialniej do smażenia. Zadaję sobie pytanie: czy daną potrawę koniecznie muszę usmażyć? W końcu to nie jest najzdrowsze dla mojego organizmu. Często stwierdzam, że mogę wybrać inny sposób jej przygotowania – zarówno udusić, upiec czy ugotować, a jedzenie to będzie nadal pyszne.

Kompostować? Tak, ale…

Olej wylewany do kompostu to ciągle jedna z lepszych dróg pozbywania się zużytego tłuszczu.

Zużyty olej jest biodegradowalnym odpadem komunalnym, a kompostowanie jest jednym ze sposobów na pozbycie się go. Jednak zdecydowanie nie jest powinno się po prostu wylewać go co chwila na kompost. Jak dowiedziałam się w Instytucie Ekologicznym Veronica, właściwy proces wygląda trochę inaczej:

  • Nie: nie wylewaj oleju do kompostu w postaci płynnej i w dużych ilościach, ponieważ może to zanieczyścić glebę i wody gruntowe.
  • Tak: lepiej wylać olej do trocin lub pozwolić mu wsiąknąć w kartony czy serwetki, które następnie można wyrzucić na kompost.

Sposób z kompostem można zaakceptować w niewielkim stopniu i nadal nie jest to najodpowiedniejsze rozwiązanie. Najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem jest danie drugiej szansy olejom i tłuszczom, sortowanie ich jak inne odpady komunalne i umożliwienie ich recyklingu.

Po co sortować olej? Głównych powodów jest kilka:

  1. Nie zanieczyści rur i kanalizacji.
  2. To ekologiczne – niewłaściwie zutylizowane oleje i tłuszcze zanieczyszczają ścieki i glebę.
  3. Recykling zużytego oleju zmniejsza ilość CO2 uciekającego do atmosfery.
  4. Oleje i tłuszcze pochodzące z recyklingu są surowcem do produkcji biopaliw do samolotów i samochodów.

Jak to robię ja?


Po zużyciu oleju czekam, aż ten całkowicie ostygnie, a potem wlewam go do plastikowej butelki z szeroką szyjką. Zwykle potrzeba trochę czasu zanim w całości ją napełnię, więc stopniowo zbieram zużyty olej i raz na jakiś czas opróżniam pojemnik.

Znajdź sortownię w pobliżu

Możesz sortować wszystkie jadalne tłuszcze i oleje, których używasz w domu nie tylko te ze smażenia, ale także z konserw rybnych czy marynowanych.

To zależy od tego, gdzie mieszkasz. Zamknięty w plastikowej butelce olej możesz wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Możesz też oddać go do punktu skupu. Na przykład moja mama, która smaży więcej niż ja, nosi go do miejsca selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który znajduje się niedaleko jej domu.

W te święta smaż tylko ekologicznie. Nie wiem jak jest u Was, ale u nas tradycyjnie na Boże Narodzenie wiele potraw, m.in. karpia, smaży się na głębokim tłuszczu, który następnie należy zutylizować. Większość gospodarstw domowych wyprodukuje w te święta dużą ilość tego typu odpadów, a pozbywając się ich we właściwy sposób, zadbamy o rurociągi i środowisko naturalne.

Obudź świąteczną atmosferę

Obudź świąteczną atmosferę

Już teraz na Tchibo.pl znajdziesz wyjątkowe dekoracje, które wprowadzą do Twojego domu prawdziwie świąteczną atmosferę.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły