Właśnie czytasz

Czym jest dla mnie zrównoważony rozwój? Moje wybory mają realny wpływ na naszą przyszłość

762  
Udostępnij: 

Czym jest dla mnie zrównoważony rozwój? Moje wybory mają realny wpływ na naszą przyszłość

W ostatnich latach zauważyłam, że słowo zrównoważony rozwój stało się modnym hasłem. Czasami wydaje mi się, że jest to modne marketingowe pojęcie, które jest często nadużywane, a jeszcze częściej nie ma nic wspólnego z jego istotą. Czy naprawdę rozumiemy, co oznacza zrównoważony rozwój w sensie praktycznym? Myślę, że to, czym on jest zależy głównie od tego, jak sami go definiujemy, a następnie wprowadzamy w życie.

21. 9. 2022 2 Min czytania Marta Kaniewska
Czym jest dla mnie zrównoważony rozwój? Moje wybory mają realny wpływ na naszą przyszłość

Dla mnie zrównoważony rozwój oznacza życie w równowadze

Chodzi przede wszystkim o to, aby żyć tak, by to, co konsumujemy, nie przekraczało tego, co daje nam nasza planeta.

ekologiczne życie

Podstawą jest tu przede wszystkim dbanie o naszą planetę, aby ona sama mogła nadal dbać o nas. W zrównoważonym świecie istnieje harmonijna i zdrowa równowaga między nią a wszystkimi jej mieszkańcami.

Być może zastanawiasz się, od czego zacząć, aby osiągnąć ten cel. Wierzę, że wszystko zaczyna się od świadomości i szacunku dla naszego środowiska naturalnego. Łatwo jest nam zachwycać się przepięknym zachodem słońca lub widokami cudnych krajobrazów, ale czy pamiętamy, aby być wdzięcznym za pozornie przyziemne zasoby, które mamy?

Co z żywnością, którą kupujemy albo z wodą, która płynie rurami wprost do naszych zlewów? Gdybyśmy poświęcili chwilę na zastanowienie się nad wspaniałością tych wszystkich udogodnień, może nie zmarnowalibyśmy ich tak szybko.

Zrównoważony rozwój wymaga podjęcia działań

Działanie powinno być naturalnym wynikiem naszej troski i właśnie tutaj nasza definicja zrównoważonego rozwoju zostaje naprawdę wystawiona na próbę.

ekologiczne zakupy

Czy zastanawiasz się nad tym, skąd wzięły się produkty na półkach supermarketu? Czy bierzesz krótsze prysznice, zamiast długich kąpieli? Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z ogromnej siły, jaką mamy jako konsumenci i dokonywać wyborów, które odzwierciedlają zrównoważone, świadome życie. W ten sposób stajemy się przykładem dla innych, których swoją postawą możemy motywować do tego samego.

Zrównoważony rozwój nie polega na lęku przed pozbawioną zasobów przyszłością planety

Chodzi o docenienie tego, co mamy, dokonywanie mądrzejszych wyborów konsumenckich i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań obecnych globalnych wyzwań.

zrównoważone życie

Dotyczy to nie tylko środowiska. Zrównoważony rozwój ma zastosowanie do każdej dziedziny życia. Dziś również marki mają możliwość dokonywania pozytywnych zmian poprzez wpływanie i zmianę nawyków konsumenckich oraz skłanianie ludzi do bardziej odpowiedzialnego kupowania. Początkowo mogą to zrobić, pozyskując więcej materiałów nadających się do recyklingu i tych zrównoważonych by wykorzystywać je do wytwarzania swoich produktów (np. zwiększając zawartość materiałów pochodzących z recyklingu). Oprócz tego mogą edukować konsumentów w zakresie różnic w pochodzeniu produktów i ich zdolności do recyklingu.

W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na działania marki Tchibo, która moim zdaniem doskonale sprawdza się w roli prekursora zrównoważonego rozwoju. Kupując ich produkty wiem, że realnie przyczyniam się do redukcji odpadów plastikowych, emisji dwutlenku węgla, oszczędności energii, a co za tym idzie – kreuję lepszą przyszłość dla nas i naszej planety.

Wszyscy mamy do odegrania rolę w uczynieniu naszego świata bardziej zrównoważonym. Co więc oznacza dla Ciebie zrównoważony rozwój?

Zrównoważony rozwój w Tchibo

Zrównoważony rozwój w Tchibo

Jesteśmy odpowiedzialni za świat, w którym żyjemy nie tylko dzisiaj, ale także za ten, w którym chcemy żyć jutro. Spójrz na nasze kroki, które podejmujemy w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Dowiedz się więcej
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły