Właśnie czytasz

Czy warto interpretować sny i przywiązywać się do tego, co nam przekazują?

3786  
Udostępnij: 

Czy warto interpretować sny i przywiązywać się do tego, co nam przekazują?

Wszyscy mamy sny i od czasu do czasu sprawdzamy, jakie jest ich znaczenie, a interpretacji zazwyczaj spotykamy całą gamę. Po głowach wielu z nas krąży pytanie, czy warto zastanawiać się nad znaczeniem naszych marzeń sennych. Czego są odzwierciedleniem i czy warto przywiązywać do tego uwagę? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

26. 12. 2020 4 Min czytania Redakcja
Czy warto interpretować sny i przywiązywać się do tego, co nam przekazują?

Sny interesowały ludzi od niepamiętnych czasów. Odgrywały ważną rolę w starożytnym Egipcie i innych królestwach starożytnej cywilizacji. Dlaczego tak jest? Jakie korzyści przynoszą ludziom sny?

Wróćmy do nas samych. Większości z nas zdarza się śnić. Tę zdolność przejawiają też niektóre wyższe gatunki zwierząt. Jakie zadanie spełniają sny w naszym życiu? Neurolodzy i psycholodzy powiedzą Ci, że są one ważne dla naszego życia emocjonalnego i dla ogólnej harmonii psychicznej człowieka. Podczas snu informacje i wspomnienia, które zbierasz w ciągu dnia, są przetwarzane i sortowane w odniesieniu do naszych wcześniejszych doświadczeń. Ma to więc związek z pamięcią.

Co robić, aby częściej śnić?

Chcesz częściej śnić? Możesz wypróbować kilka moich wskazówek, które powinny w tym pomóc:

  1. Kładź się wcześniej spać – według badań osoby, które wcześniej kładą się spać, częściej śnią.
  2. Wieczorem postaw na lżejszy posiłek – niektóre badania wykazały, że jedzenie ma wpływ na jakość snu. Dobrze jest unikać kofeiny po południu oraz wyeliminować alkohol.
  3. Uspokój myśli – pomyśl o czymś przyjemnym, zapomnij na chwilę o zmartwieniach w pracy lub w domu.

Jak to widziano dawniej?

Sny to nasza osobista własność. Jest to narzędzie, za pomocą którego spotykamy się z naszą wewnętrzną przestrzenią psychiczną.

Poznaniem znaczenia snów zajmowało się wielu znanych specjalistów. Na przykład Zygmunt Freud zakładał, że sny są albo spełnieniem naszych pragnień, albo odbiciem naszych lęków i niepokojów. Zostało to rozszerzone przez innych badaczy. Carl Gustav Jung zaproponował odważniejszą teorię, że poprzez sny odzywają się nasze dusze i zbiorowe doświadczenie całej ludzkości.

Warto interpretować sny czy są one bez znaczenia?

W swojej praktyce psychologicznej często pracuję ze snami moich klientów. Czasami zdarza się, że tłumimy i wypieramy jakieś nieuświadomione przeżycia oraz nie pozwalamy, aby przeszkadzały nam pewne myśli, pragnienia i lęki.

Kiedy tłumimy naszą świadomość, może się zdarzyć, że te myśli będą próbować, jak to nazywam – „pukać do drzwi”. Będzie to odzwierciedlone w znaczącym śnie lub łańcuchu podobnych snów. Od nas zależy, czy chcemy tego słuchać czy też nie.

Podam prosty przykład. Przyszła panna młoda często śniła o uwięzieniu w skrzyni i wywiezieniu jej na bezludną wyspę. Myślisz, że powinna posłuchać swojego snu i odwołać ślub? Oczywiście warto, aby zastanowiła się nad podłożem owych treści, ale z pewnością codzienne decyzje i wybory nie powinny być podporządkowywane przekazom zawartym w marzeniach sennych.

Warto przyglądać się doświadczeniu śnienia i spróbować zastanowić się nad tym, jakie indywidualne znaczenie ma to dla nas jako jednostki – mówi Anna Gach, psycholog.

Dla niektórych z nas sny będą miały większe znaczenie niż dla innych – wynika to z tego, że w realnym życiu doświadczamy różnych przeżyć, emocji, stresu, a także niejednokrotnie borykamy się z problemami, które często próbujemy zagłuszyć. Staramy się o nich nie myśleć, spychamy je na dalszy plan, co wcale nie oznacza, że znikają one z naszej świadomości.

W pewnym momencie jednak nagromadzonych i utajonych emocji nie jesteśmy w stanie kontrolować, a nasza podświadomość uzewnętrznia je w postaci snów. Wówczas poprawna interpretacja snów może być pomocna w odnalezieniu źródła zaistniałych realnie trudności.

Senniki – wiarygodne źródło interpretacji snów czy bzdura wyssana z palca?

Kto z nas choć raz nie zajrzał do sennika, ręka w górę! Abstrakcyjne treści marzeń sennych wzbudzają w nas niepokój i poczucie niepewności. Chcąc zredukować negatywne emocje wywołane niezrozumieniem naszych snów, ich interpretacji szukamy w sennikach…

A tych w Internecie nie brakuje. Czy warto brać dosłownie wyjaśnienia w nich zawarte? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale jedno jest pewne: zawsze należy podchodzić do nich z pewną dozą ostrożności. Informacje tam zawarte mogą stanowić pewną inspirację lub wskazówkę, ale nigdy nie uda się prawidłowo zinterpretować snu biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie jeden z wielu elementów składających się na całkowitą treść snu.

Ten sam przekaz snu w przypadku różnych osób może wywołać zupełnie inne emocje i przeżycia, w związku z czym próba uciekania się do uogólnień w interpretacji snów może okazać się ślepą uliczką.

Sny są nieodłącznym elementem naszego życia, co wskazuje na to, że nie warto się ich obawiać ani traktować ich jako znak ostrzegawczy. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu zajrzymy do sennika w celu znalezienia wskazówki do zrozumienia znaczenia naszych marzeń sennych, ale niebezpieczne może być podporządkowywanie swojego życia oraz decyzji treściom w nich znalezionym i zrzucanie odpowiedzialności za ewentualne niepowodzenia na nasze sny.

Traktujmy marzenia senne jak wartość dodaną do wyjątkowości każdego z nas, a nie jako wyrocznię w sprawach dnia codziennego.

Życzę Ci, abyś w swoich snach zawsze odnajdowała spokój, ukojenie i wyciszenie, a każdy poranek był początkiem pełnego radości dnia.

Przeczytaj również

Jak sobie radzić z podkrążonymi oczami? Kosmetyczka o internetowych poradach
Jak sobie radzić z podkrążonymi oczami? …11563
Sezon zroszonych okien wystartował. Zwalcz wilgoć w swoim domu!
Sezon zroszonych okien wystartował. Zwal…79725
Od jakiegoś czasu lepiej śpimy. Wystarczyło zmienić oświetlenie i kilka nawyków
Od jakiegoś czasu lepiej śpimy. Wystarcz…33203
Kolejne artykuły