Właśnie czytasz

Z mojej zmywarki wydobywał się nieprzyjemny zapach. Pomogły mi naturalne sposoby!

15633  
Udostępnij: 

Z mojej zmywarki wydobywał się nieprzyjemny zapach. Pomogły mi naturalne sposoby!

Nie wyobrażam sobie życia bez zmywarki - to dla mnie oszczędność czasu i wody, dlatego był to jeden z pierwszych sprzętów, w które wyposażyłam swoją kuchnię. Niestety pewnego dnia przy otwieraniu drzwiczek uderzył mnie wydobywający się z niej nieprzyjemny zapach. W pośpiechu przed wyjazdem zapomniałam wcisnąć magiczny przycisk „włącz”, a po przyjeździe do domu nie dało się wywietrzyć mieszkania.

7. 5. 2022 3 Min czytania Małgorzata Boroń
Z mojej zmywarki wydobywał się nieprzyjemny zapach. Pomogły mi naturalne sposoby!

Ta wakacyjna przygoda zmusiła mnie do tego. żeby dokładnie wyczyścić zmywarkę. Nie było to nic przyjemnego, ponieważ wymagało ode wyjęcia wszystkich możliwych części i ręcznego wyczyszczenia każdej z nich. To bardzo ważne, bo resztki, które gromadzą się w różnych zakamarkach i filtrach, mogą później przyczyniać się do powstawania brzydkiego zapachu… jednak spokojnie, po pierwszym czyszczeniu codzienne dbanie o zmywarkę jest już o wiele łatwiejsze.

Sprawdziłam już wiele różnych metod, ale żadne środki chemiczne dostępne w sklepach nie były skuteczne na dłuższą metę. Zapachy, które zawiesza się w zmywarce eliminują brzydki zapach tylko na początku, jednak po kilku myciach stają się nieskuteczne i dodatkowo wcale nie są tanie. Właśnie dlatego wolę sięgnąć po sprawdzone, naturalne metody.

Po pierwsze dokładne czyszczenie

W pierwszej kolejności przygotowuję roztwór octu z wodą – wystarczy 1 łyżka octu na 1 szklankę wody.

Ważne jest, aby wyciągnąć ze zmywarki wszystkie ruchome części – koszyczek na przybory, szufladki, filtry, a także ramiona. Do wyczyszczenia wnętrza zmywarki posłużyła mi zwykła gąbka – zazwyczaj sięgam po tę od naczyń i przygotowany wcześniej roztwór octu. Dokładnie przetarłam całe wnętrze starając się nie ominąć żadnego najmniejszego zakamarka. Na koniec dokładnie umyłam uszczelki mleczkiem zrobionym na bazie sody oczyszczonej i mydła w płynie.

Części ruchome wymyłam w zlewie używając do tego celu domowego płynu do naczyń. Każdą z nich dokładnie wyszorowałam i wypłukałam wodą. Jeśli zauważyłam, że niektóre części pomimo użycia środka są tłuste, zanurzałam je na chwilę w occie.

Ostatnim etapem było zamontowanie elementów w zmywarce i uruchomienie jej na pusto. Do pojemniczka przeznaczonego na kostkę do zmywania należy wówczas wsypać sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy lub biały ocet (nie jest tak aromatyczny jak ten brązowy). Jednak w ostatnim przypadku warto zastosować niższą temperaturę, bo dla niektórych zapach octu może być nieprzyjemny. Taki sposób czyszczenia powtarzam co najmniej raz na 2-3 miesiące.

Przed włożeniem naczyń do zmywarki zawsze usuwam z nich resztki

Dzięki temu zmniejszam ilość resztek, które osadzają się w zmywarce i filtrze. To pomaga mi w dłuższym zachowaniu jej w czystości.

Wydostawanie resztek jedzenia ze zmywarki jest dość trudne, dlatego zawsze wyrzucam większe kawałki jedzenia do kosza, a resztki zeskrobuję, zanim jeszcze umieszczę naczynia w zmywarce. Kiedyś stosowałam również metodę wstępnego mycia naczyń w zlewie, ale nie było to dobre rozwiązanie. Detergent w zmywarce działa w taki sposób, że enzymy przyklejają się do zabrudzeń i dzięki temu dokładnie myją naczynia. Jeśli zmywarka nie zostanie uruchomiona dopiero kilka dni po rozpoczęciu wkładania do niej naczyń, wystarczy przed myciem uruchomić program płukania.

W regularnym czyszczeniu zmywarki pomaga mi kwasek cytrynowy

To proste i szybkie zadanie, a dodatkowo pomaga mi zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi.

W tym celu wsypuję kilka łyżeczek kwasku do pojemnika na kostkę i nastawiam program na temperaturę 70-90 stopni. Dla lepszego efektu i przyjemnego zapachu polecam pokroić 1 cytrynę w plasterki i wrzucić do pojemnika na sztućce. 

Nieprzyjemny zapach może być też spowodowany twardą wodą

A to problem, który z pewnością znają mieszkańcy większych miast, w których jakość wody pozostawia dużo do życzenia.

Jeśli po dokładnym wyczyszczeniu zmywarka nie przestaje wydzielać nieprzyjemnych zapachów, problemem może być twarda woda. To właśnie ona zatyka dysze, filtry, rury i inne niedostępne miejsca, w których gromadzą się bakterie i wspomniane już zapachy.

Da się to jednak w łatwy sposób poznać –  po wyschnięciu na ściankach zmywarki i naczyniach pojawiają się jasne i matowe naloty. Zapobiegawczo można sięgnąć po specjalną sól do zmywarki, którą w razie potrzeby należy wsypać do specjalnie zaprojektowanego otworu.

Aby wyczyścić zmywarkę z osadów kamienia, wystarczy filiżanka octu, którą należy wlać do pustej zmywarki włączonej na pośredni program. W przypadku, gdy ten problem dotyczy również Twojej zmywarki, polecam powtarzać ten proces raz w miesiącu.

Co, gdy żadna z metod nie pomaga?

Wówczas problem może wymagać wezwania specjalisty.

Resztki jedzenia lub kamień mogą zapchać filtr w dolnej części zmywarki, a samodzielne poradzenie sobie z problemem jest wówczas niemożliwe i wymaga ingerencji hydraulika. Ten ją rozbierze i dokładnie wyczyści. Polecam jednak stosować powyższe metody, aby zapobiec temu problemowi. W końcu kto z nas woli kosztowne rozwiązania, gdy pod ręką mamy domowe metody, które skutecznie zapobiegają wydzielaniu nieprzyjemnych zapachów przez zmywarkę? :-)

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły