Ta wakacyjna przygoda zmusiła mnie do tego. żeby dokładnie wyczyścić zmywarkę. Nie było to nic przyjemnego, ponieważ wymagało ode wyjęcia wszystkich możliwych części i ręcznego wyczyszczenia każdej z nich. To bardzo ważne, bo resztki, które gromadzą się w różnych zakamarkach i filtrach, mogą później przyczyniać się do powstawania brzydkiego zapachu… jednak spokojnie, po pierwszym czyszczeniu codzienne dbanie o zmywarkę jest już o wiele łatwiejsze.
Sprawdziłam już wiele różnych metod, ale żadne środki chemiczne dostępne w sklepach nie były skuteczne na dłuższą metę. Zapachy, które zawiesza się w zmywarce eliminują brzydki zapach tylko na początku, jednak po kilku myciach stają się nieskuteczne i dodatkowo wcale nie są tanie. Właśnie dlatego wolę sięgnąć po sprawdzone, naturalne metody.
Po pierwsze dokładne czyszczenie
W pierwszej kolejności przygotowuję roztwór octu z wodą – wystarczy 1 łyżka octu na 1 szklankę wody.
Ważne jest, aby wyciągnąć ze zmywarki wszystkie ruchome części – koszyczek na przybory, szufladki, filtry, a także ramiona. Do wyczyszczenia wnętrza zmywarki posłużyła mi zwykła gąbka – zazwyczaj sięgam po tę od naczyń i przygotowany wcześniej roztwór octu. Dokładnie przetarłam całe wnętrze starając się nie ominąć żadnego najmniejszego zakamarka. Na koniec dokładnie umyłam uszczelki mleczkiem zrobionym na bazie sody oczyszczonej i mydła w płynie.
Części ruchome wymyłam w zlewie używając do tego celu domowego płynu do naczyń. Każdą z nich dokładnie wyszorowałam i wypłukałam wodą. Jeśli zauważyłam, że niektóre części pomimo użycia środka są tłuste, zanurzałam je na chwilę w occie.
Ostatnim etapem było zamontowanie elementów w zmywarce i uruchomienie jej na pusto. Do pojemniczka przeznaczonego na kostkę do zmywania należy wówczas wsypać sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy lub biały ocet (nie jest tak aromatyczny jak ten brązowy). Jednak w ostatnim przypadku warto zastosować niższą temperaturę, bo dla niektórych zapach octu może być nieprzyjemny. Taki sposób czyszczenia powtarzam co najmniej raz na 2-3 miesiące.
Przed włożeniem naczyń do zmywarki zawsze usuwam z nich resztki
Dzięki temu zmniejszam ilość resztek, które osadzają się w zmywarce i filtrze. To pomaga mi w dłuższym zachowaniu jej w czystości.
Wydostawanie resztek jedzenia ze zmywarki jest dość trudne, dlatego zawsze wyrzucam większe kawałki jedzenia do kosza, a resztki zeskrobuję, zanim jeszcze umieszczę naczynia w zmywarce. Kiedyś stosowałam również metodę wstępnego mycia naczyń w zlewie, ale nie było to dobre rozwiązanie. Detergent w zmywarce działa w taki sposób, że enzymy przyklejają się do zabrudzeń i dzięki temu dokładnie myją naczynia. Jeśli zmywarka nie zostanie uruchomiona dopiero kilka dni po rozpoczęciu wkładania do niej naczyń, wystarczy przed myciem uruchomić program płukania.
W regularnym czyszczeniu zmywarki pomaga mi kwasek cytrynowy
To proste i szybkie zadanie, a dodatkowo pomaga mi zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi.
W tym celu wsypuję kilka łyżeczek kwasku do pojemnika na kostkę i nastawiam program na temperaturę 70-90 stopni. Dla lepszego efektu i przyjemnego zapachu polecam pokroić 1 cytrynę w plasterki i wrzucić do pojemnika na sztućce.
Nieprzyjemny zapach może być też spowodowany twardą wodą
A to problem, który z pewnością znają mieszkańcy większych miast, w których jakość wody pozostawia dużo do życzenia.
Jeśli po dokładnym wyczyszczeniu zmywarka nie przestaje wydzielać nieprzyjemnych zapachów, problemem może być twarda woda. To właśnie ona zatyka dysze, filtry, rury i inne niedostępne miejsca, w których gromadzą się bakterie i wspomniane już zapachy.
Da się to jednak w łatwy sposób poznać – po wyschnięciu na ściankach zmywarki i naczyniach pojawiają się jasne i matowe naloty. Zapobiegawczo można sięgnąć po specjalną sól do zmywarki, którą w razie potrzeby należy wsypać do specjalnie zaprojektowanego otworu.
Aby wyczyścić zmywarkę z osadów kamienia, wystarczy filiżanka octu, którą należy wlać do pustej zmywarki włączonej na pośredni program. W przypadku, gdy ten problem dotyczy również Twojej zmywarki, polecam powtarzać ten proces raz w miesiącu.
Co, gdy żadna z metod nie pomaga?
Wówczas problem może wymagać wezwania specjalisty.
Resztki jedzenia lub kamień mogą zapchać filtr w dolnej części zmywarki, a samodzielne poradzenie sobie z problemem jest wówczas niemożliwe i wymaga ingerencji hydraulika. Ten ją rozbierze i dokładnie wyczyści. Polecam jednak stosować powyższe metody, aby zapobiec temu problemowi. W końcu kto z nas woli kosztowne rozwiązania, gdy pod ręką mamy domowe metody, które skutecznie zapobiegają wydzielaniu nieprzyjemnych zapachów przez zmywarkę? :-)