Właśnie czytasz

Pokonaj nieprzyjemny zapach z butów! Trzy kroki do pachnącego obuwia

7300  
Udostępnij: 

Pokonaj nieprzyjemny zapach z butów! Trzy kroki do pachnącego obuwia

Pamiętasz historię Kopciuszka? Książę znalazł pantofelek należący do tajemniczej nieznajomej i postanowił odszukać jego właścicielkę. Przystojny mężczyzna zaczął obwąchiwać stopy pięknych, młodych dziewcząt z całego królestwa, aż zadzwonił dzwonek… – tak jakoś to było? Nie, bajki nie mogą opowiadać o nieprzyjemnym zapachu, ale spójrzmy prawdzie w oczy – rzeczywistość wygląda inaczej. Być może każdy z nas kiedyś doświadczył nieprzyjemnie pachnących butów. Jeśli zdarza się to często, zalecamy zwrócenie uwagi i natychmiastowe zażegnanie tego problemu.

5. 2. 2021 4 Min czytania Redakcja
Pokonaj nieprzyjemny zapach z butów! Trzy kroki do pachnącego obuwia

Nie chodzi tylko o uciążliwość zapachu podczas gościnnych wizyt u innych. Przykra woń z butów oznacza zwiększone występowanie bakterii oraz może mieć związek z problemami skórnymi. Często oznacza to również, że nadszedł czas, aby zastanowić się nad rodzaj kupowanych przez nas butów. Zebraliśmy trzy proste kroki, dzięki którym łatwiej będzie Ci pokonać ten problem.

1. Zmień nawyki

Rano zakładasz skarpetki o nieznanym składzie, wskakujesz w buty, spędzasz w nich osiem godzin w pracy, a o siódmej wieczorem zamieniasz je na kapcie w domu – tak to robi wielu z nas. Jeśli jednak masz wrażenie, że Twoje buty czuć na drugim końcu korytarza, może to być znak, że Twoje stopy wołają o pomoc. Spróbuj zmiany.

 • Jeśli nie możesz nosić w pracy kapci, noś w niej drugą parę butów. Mogą nawet wyglądać tak samo – ważne jest, aby w ciągu dnia zmieniać obuwie. Jeśli uda Ci się znaleźć przewiewny model butów do pracy, tym lepiej.
 • Buty zmieniaj też co drugi dzień – nie zakładaj tej samej pary dwa dni z rzędu, szczególnie w chłodniejsze dni, kiedy wilgotność powietrza jest większa, a stopa bardziej się poci.
 • Zacznij zwracać uwagę na skład skarpetek. Staraj się kupować pary wyprodukowane w 100% z bawełny lub zainwestuj w skarpetki z włóknami srebra, bambusa lub wełny – mają one działanie antybakteryjne. Nie musisz mieć 20 par – wystarczy pięć kompletów, po jednym na każdy dzień roboczy, czyli na kiedy nogi najbardziej się męczą.

Skarpetki, które w zimę grzeją, a w lato zapewniają przyjemny chłód

Wełna merino ma świetne właściwości. Wprawdzie wyprodukowane z niej skarpetki są nieco droższe, ale stopy czują się w nich komfortowo. Ponadto wełna merino zapewnia ciepło zimą oraz chłód latem, a do tego działa antybakteryjnie.

 • Zmieniaj skarpetki częściej niż dotychczas, a przynajmniej raz w ciągu dnia, np. przy okazji korzystania z toalety w pracy.
 • Zwróć uwagę na materiał i rodzaj obuwia. Nie możemy się spodziewać pachnących fiołkami stóp, gdy zamkniemy je w butach wykonanych ze sztucznych materiałów. Tutaj również panuje zasada, że im bardziej naturalny i/lub oddychający materiał, tym lepiej. Ponadto nasza planeta ucierpi na tym mniej.
 • Obuwie należy wietrzyć i suszyć oraz zwracać większą uwagę na uczucie wilgoci w bucie i w razie potrzeby natychmiast reagować. Dobrze jest na noc wypchać buty gazetami lub innymi materiałami pochłaniającymi wilgoć.

jak na zápach z bot

2. Nie lekceważ należytej higieny stóp

Nieprzyjemny zapach z butów oznacza spocone stopy, bakterie, a nawet grzybicę. Może to być również spowodowane niedokładną pielęgnacją.

Dlatego pomóc może regularny pedicure. Jeśli jednak masz świąd, wysypkę lub objawy grzybicy na skórze, niezwłocznie udaj się do specjalisty.

3. Kiedy buty nieprzyjemnie pachną, ale chcesz je uratować

Masz kilka ulubionych, może nawet całkiem nowych par butów, ale już po kilku tygodniach czuć z nich nieprzyjemny zapach? Nie trzeba ich od razu wyrzucać ani niszczyć w pralce. Jest wiele babcinych sposobów na pozbycie się uciążliwego odoru.

 • Spryskaj wnętrze buta wodą z cytryną i wódką. Przed ich ponownym założeniem upewnij się, że dobrze wyschły.
 • Możesz także skorzystać z klasycznych środków dezynfekcyjnych, które wszyscy mamy teraz w domu.
 • Wsyp do butów sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól, ewentualnie żwirek dla kota lub żel krzemionkowy – pochłoną one zarówno nieprzyjemny zapach, jak i wilgoć.
 • Dobrym sposobem jest też umieszczenie suchych butów w zamrażarce lub na balkonie w mroźną noc. Niska temperatura to niezawodny środek zabijający bakterie i radzący sobie z zapachami.
 • W sklepach sprzedawane są również specjalne filtry do butów i dezodoranty. Zalecamy również sprawdzenie działania środka antybakteryjnego i przetestowanie go z wyprzedzeniem, aby upewnić się, czy dany produkt nie powoduje reakcji alergicznej na stopie, a tym samym więcej szkody niż pożytku.

Sprawdź też: Jak zwalczyć wilgoć w mieszkaniu?

Jak prać obuwie w pralce?

Jeśli chcesz wyprać buty w pralce, wyjmij z nich wkładki oraz sznurówki i zostaw je na noc w woreczku z sodą oczyszczoną. Podeszwę wyszoruj szczoteczką, a dalej porządnie odtłuść buty w mieszance wody i płynu do mycia naczyń. Następnie możesz wyprać je z innymi ubraniami. Do prania używaj detergentu w płynie – proszek może tworzyć zacieki. Aby zapobiec deformacji butów, pierz je tylko w 30 °C i nie używaj suszarki bębnowej.

Fani refleksologii azjatyckiej z pewnością zachęciliby nas do dbania o nasze stopy – według nich posiadają one strefy, które łączą się ze wszystkimi naszymi narządami. Przy odpowiedniej pielęgnacji, masażu lub uciskach można właściwie zadbać o holistyczne samopoczucie. Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to czy stopy są zwierciadłem reszty ciała? Bez względu na to, czy tak jest, nie zaszkodzimy sobie, jeśli zaczniemy trochę więcej uwagi poświęcać najbardziej zaniedbanym partiom naszego ciała, czyli stopom.

Świeża łazienka

Świeża łazienka

Wybierz dodatki w pastelowych odcieniach z naszej nowej kolekcji.

Sprawdź ofertę

Przeczytaj również

Sezon zroszonych okien wystartował. Zwalcz wilgoć w swoim domu!
Sezon zroszonych okien wystartował. Zwal…88865
Od jakiegoś czasu lepiej śpimy. Wystarczyło zmienić oświetlenie i kilka nawyków
Od jakiegoś czasu lepiej śpimy. Wystarcz…35365
Czy warto interpretować sny i przywiązywać się do tego, co nam przekazują?
Czy warto interpretować sny i przywiązyw…3994
Kolejne artykuły