Właśnie czytasz

Zamrażaj i rozmrażaj jedzenie, tak aby zachowało jak najlepszą jakość

28194  
Udostępnij: 

Zamrażaj i rozmrażaj jedzenie, tak aby zachowało jak najlepszą jakość

Zamrażanie to świetny sposób, aby przechowywać żywność i zachować jej smak na dłużej, ale trzeba też pamiętać, że nawet w zamrażarce jej okres przydatności do spożycia nie jest nieskończony.

8. 1. 2021 5 Min czytania Redakcja
Zamrażaj i rozmrażaj jedzenie, tak aby zachowało jak najlepszą jakość

Zapewne wszyscy zgodzimy się, że zamrażanie to najszybszy i najpopularniejszy sposób przechowywania żywności. Zamrożenie przedłuża jej trwałość i minimalizuje utratę minerałów i składników odżywczych. Właściwe przechowywanie jedzenia w zamrażarce rządzi się jednak pewnymi zasadami.

Jak zamrażać żywność w domu?

Przygotowując jedzenie lub składniki do ich przygotowania, które następnie mrożę, staram się przestrzegać kilku prostych zasad, aby jedzenie zachowało jak najwyższą jakość.

Zamrażać należy tylko świeżą żywność. Na przykład w przypadku owoców i warzyw idealnie jest zamrozić je natychmiast po zbiorach. Jeśli jednak zamierzasz zamrażać ugotowane przed chwilą jedzenie, zawsze najpierw pozwól mu ostygnąć do temperatury pokojowej.

Naprawdę nie lubię (i chyba nikt nie lubi), gdy jedzenie przechowywane w zamrażarce przejdzie zapachami innych potraw. Aby tego uniknąć, staram się wszystko dokładnie zapakować w zapinane na zamek woreczki foliowe lub w pojemniki, a następnie tak przygotowane pakunki umieszczam w zamrażarce. Z jednej strony jedzenie nie przechodzi żadnymi zapachami i nie osadza się na nim szron. Kiedy zamrażam żywność w torebkach, najpierw dokładnie usuwam z nich nadmiar powietrza. Nawet bez niego mamy wciąż mało miejsca w zamrażarce. :-)

Bardzo ważne jest także opisanie poszczególnych pakunków. Łatwo zapomnieć, co w danym pojemniczku zamknęliśmy, a wtedy ciężko jest znaleźć w zamrażarce to, czego właśnie potrzebujemy.. :-)

Jak opisuję jedzenie przed zamrożeniem?


Na każdym opakowaniu zawsze zapisuję, co zawiera, a także datę, kiedy zdecydowałam się zamrozić dany produkt. Nawet w zamrażarce żywność nie ma nieskończonego okresu przydatności do spożycia. Do opisów używam klasycznego markera, karteczek samoprzylepnych lub etykiet.

mrożenie

Zawsze zamrażam wszystko porcjami – w takiej ilości, jaką możemy zjeść od razu po rozmrożeniu. Nigdy nie należy ponownie zamrażać żywności. Obowiązuje również zasada, że ​​im szybciej coś zamrozisz, tym lepiej. Zamrażanie szokowe stosowane w dużych zakładach spożywczych nie jest możliwe do wykonania w domu, ale wiele zamrażarek ma teraz funkcję szybkiego zamrażania. Sprawdź, czy Twoja lodówka też to potrafi, a jeśli tak, zdecydowanie polecam skorzystanie z tej opcji.

Szybko zamrażać, powoli rozmrażać!

Dobrze jest szybko zamrażać, ale rozmrażanie wymaga odwrotnego podejścia, najlepiej powoli w lodówce. Dzieje się tak, ponieważ szybkie rozmrażanie może uszkodzić strukturę żywności i chociażby mięso straci na smaku. Dlatego ja nigdy nie rozmrażam w gorącej wodzie! Wyjątkiem są owoce, których będziesz używać do pieczenia. Te można wrzucić do ciasta zamrożone.

Co można umieścić w zamrażarce?

Być może zastanawiałaś się, czy wszystkie produkty można zamrozić – i to jest dobra sugestia. Nie wszystko nadaje się do zamrażarki. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej wody zawiera żywność, tym mniej nadaje się do zamrażania. Podczas tego procesu w żywności tworzą się kryształki lodu, które po rozmrożeniu zmieniają swoją strukturę, tak że stają się papkowate.

Zamrozić możesz:

Jagody i owoce pestkowe Przed umieszczeniem owoców w zamrażarce należy najpierw usunąć z nich pestki. Zalecam najpierw zamrozić owoce na mniejszej blaszce, a następnie przesypać je do torebki. Nie będą się wówczas do siebie lepić.

Szpinak, groszek, włoszczyzna ‒ Warzywa pokrój w kostkę, kalafiora i brokuły podziel na różyczki. Wskazane jest wcześniejsze blanszowanie warzyw. Odbywa się to poprzez umieszczenie ich we wrzącej wodzie i gotowanie przez 2-3 minuty (w zależności od wielkości). Następnie osusz je i natychmiast włóż do lodowatej wody. To zatrzymuje proces gotowania. Odcedź warzywa i umieść w torebkach do zamrażania. Ta procedura niszczy wszystkie bakterie i przedłuża okres przydatności.

Zioła i nać pietruszki Posiekaj pietruszkę i łodygi selera lub, na przykład koperek i umieść w zamykanych pojemnikach lub torebeczkach. Możesz także zamrażać zioła w foremkach do lodu. Wystarczy wsypać je do środka i zalać wodą lub bulionem. Tak przygotowane, mrożone kostki można wrzucić do zupy lub sosu.

Grzyby ‒ Lekko podduś je przed umieszczenie w zamrażarce. Pozbędziesz się bakterii, a dodatkowo grzyby stracą swoją objętość i zaoszczędzisz trochę miejsca.

Sprawdź też: Jak suszyć grzyby?

Pieczywo ‒ Możesz je bez obaw przechowywać w zamrażarce, pamiętaj tylko o dokładnym zamknięciu torebki.

Warzywne i mięsne wywary ‒ W zamrażarce zawsze mam rosół, bo lubię go używać do gotowania. Można go zamrażać na wiele sposobów – w foremkach do lodu, w pojemniczkach, ale także w solidnych woreczkach strunowych. Jeśli wyciśniesz z nich powietrze i zamrozisz bulion „poziomo”, zaoszczędzisz dużo miejsca.

Lepiej nie zamrażaj:

Warzyw i owoców z wysoką zawartością wody  ‒ Do tej grupy należą ogórki, pomidory, arbuz, ziemniaki.

Produktów mlecznych z wysoką zawartością tłuszczu ‒  Po rozmrożeniu mogłyby zmienić swoją konsystencję.

Jajek w skorupkach  ‒ Nigdy nie zamrażaj jaj w ten sposób, ponieważ mogłyby pęknąć, a wtedy bakterie mogą dostać się do środka jajka. Jeśli chcesz je zamrozić, rozbij je i umieść w mniejszych pojemniczkach.

Nawet w zamrażarce okres przydatności nie jest wieczny

Zamrożona żywność zachowuje jakość dłużej niż świeża, ale nawet w tym przypadku zwróć uwagę na długość jej przechowywania.

jak zamrazovat

Po pewnym czasie żywność zaczyna tracić swoje wartości odżywcze, smak i jakość. Oto maksymalne okresy przechowywania żywności w temperaturach około ‒18 °C:

Maksymalny termin przechowywania w zamrażarce

  • Owoce i warzywa: 8‒12 miesięcy
  • Mięso: 4‒8 miesięcy
  • Ryby i owoce morza: 4‒8 miesięcy
  • Zupy i sosy: 2‒3 miesiące
  • Gotowane mięso: 2‒3 miesiące
  • Pieczywo: 3‒6 miesięcy
  • Lody: 6‒12 miesięcy

Rozmrażaj z głową

Jak już wspominałam, rozmrażamy powoli i najlepiej w lodówce. Zapobiegnie to uszkodzeniom żywności przez szok i rozwojowi szkodliwych bakterii.

Dlaczego w lodówce? Ponieważ żywność może zacząć się psuć podczas rozmrażania, a jeśli odbywa się to w temperaturze pokojowej lub nawet w gorącej wodzie, po rozmrożeniu może się nadawać jedynie do wyrzucenia. Lepiej więc poczekać dłużej, zanim żywność się rozmrozi, ale zachować jej jakość.

Akcesoria kuchenne

Akcesoria kuchenne

Akcesoria kuchenne, które umilą Ci przygotowywanie posiłków, znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Jak zrobić chatkę z piernika i domową mieszankę przypraw?
Jak zrobić chatkę z piernika i domową mi…12558
Jak wykorzystuję owoce dzikiej róży? Przygotowuję kosmetyki, dekoracje i zdrowe desery
Jak wykorzystuję owoce dzikiej róży? Prz…14363
Co gotuję jesienią, gdy mam dość dyni
Co gotuję jesienią, gdy mam dość dyni…7394
Kolejne artykuły