Właśnie czytasz

Piaskownica to nie tylko stawianie babek z piasku. 5 pomysłów na kreatywne zabawy

1741  
Udostępnij: 

Piaskownica to nie tylko stawianie babek z piasku. 5 pomysłów na kreatywne zabawy

Wakacje to nie wyłącznie czas spędzony na błogim lenistwie. Dla dzieci to również idealna pora na nawiązywanie nowych znajomości, budowanie relacji z rodzicami i świetną zabawę. Zastanawiałaś się może, jak odpowiednio zająć dziecku czas wolny tak, by podczas zabawy mogło nauczyć się nowych rzeczy?

24. 7. 2021 3 Min czytania Małgorzata Boroń
Piaskownica to nie tylko stawianie babek z piasku. 5 pomysłów na kreatywne zabawy

W tym celu doskonale sprawdza się piaskownica. Będziemy potrzebować jedynie trochę kamyczków, patyka, kilka foremek i dobry humor! Pamiętaj, że nauka przez zabawę to nie tylko jedna z najskuteczniejszych metod przyswajania wiedzy, ale również frajda i zaangażowanie emocjonalne.

Zabawy uczą i rozwijają!

Dzieci uwielbiają tę formę spędzania czasu, a ja wykorzystuję ją, aby przemycić odrobinę edukacyjnych treści do ich codziennych zabaw. To nie tylko możliwość rozbudzenia w nich kreatywności, ale także rozwoju motoryki malucha dziecko doskonali precyzję gestów i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, a jeśli dodamy do tego relacje interpersonalne, np. poprzez zabawę z rówieśnikami, to uczymy dziecko również zachowań społecznych i wspieramy jego rozwój emocjonalny.

Dzisiaj przygotowałam 5 propozycji, dzięki którym w rozrywkowy sposób nauczymy dzieci różnych kształtów i literek, a także zasad podstawowych równań matematycznych.

Nauka pisania

To zadanie dziecko może wykonać na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest wodzenie palcem po napisanej już literce – dzięki temu można utrwalić w pamięci dziecka jej kształt. Drugim sposobem jest odwzorowanie napisanej przez rodzica litery. Do tego można wykorzystać dowolny patyk lub pisać na piasku za pomocą palca. To zadanie pozwoli dziecku na szybszą naukę alfabetu oraz utrwalenie go podczas wakacji.

Dodawanie i odejmowanie

Kolejną moją propozycją jest nauka matematyki na piasku.

Do tego zadania możemy użyć przedmiotów, które mamy w zasięgu ręki. U nas idealnie sprawdziło się wiaderko (do przygotowania babek z piasku), kilka listków oraz kamyczków. Oczywiście stopień trudności działania należy dostosować od poziomu umiejętności i wiedzy dziecka. Przekaż mu zadanie, np. 1 + 1 = 2, i poproś o stworzenie babek z piasku według Twoich wytycznych. To naprawdę świetna zabawa!

Układanie form z piasku

Wydawałoby się, że to zwykła zabawa jednak nie do końca tak jest!

odwzorowywanie kształtów

Budowanie różnych form z piasku rozwija u dziecka jego kreatywność i motorykę małą. Dzięki odpowiednim poleceniom typu „Podaj mi żółtą foremkę”, możemy również nauczyć dziecko kolorów. To też idealna zabawa, by utrwalić w jego pamięci nazwy kształtów.

Nauka kształtów

Do tego zadania będziecie potrzebować kilka kamyczków. Jeśli ich nie macie, w tym ćwiczeniu równie dobrze poradzicie sobie z innymi przedmiotami znalezionymi w pobliżu piaskownicy, np. listkami czy patykami.

kształty z kamieni

Jeśli Twoje dziecko zna już kształty, poproś je o stworzenie ich z kamyków. Jeśli natomiast nie jest jeszcze z nimi zaznajomione, przygotujcie je wspólnie, przy tym odpowiednio nazywając każdy z nich.

Dopasuj foremkę

Jednym z ulubionych zadań Wiktorii było dopasowanie foremek do przygotowanych przeze mnie wcześniej kształtów.

Na wyrównanym piasku odbij wzory wszystkich foremek, a te odłóż w inne miejsce. Poproś dziecko o dopasowanie wybranej foremki do odpowiedniego kształtu. To trochę jak sorter, ale idealnie rozwija pamięć i uwagę dziecka.

Pozwólcie swoim dzieciom na rozwój i zamiast elektronicznymi zabawkami na miarę XXI wieku zajmijcie ich czas wspólnymi, kreatywnymi zabawami. Oprócz nauki nowych rzeczy, wzmocnicie Wasze więzi. Tymczasem uciekajcie szukać foremek do piwnicy i… widzimy się w piaskownicy!

Wszystko dla najmłodszych

Wszystko dla najmłodszych

Na Tchibo.pl znajdziesz ubrania z bawełny ekologicznej i materiałów z recyklingu, które rosną razem z dziećmi.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły