Właśnie czytasz

Jedna kreda, 10 pomysłów na zabawę

6093  
Udostępnij: 

Jedna kreda, 10 pomysłów na zabawę

O czym myślisz trzymając w dłoni kredę? Jeśli masz w sobie coś z dziecka, z pewnością teraz myślimy o tym samym.

19. 7. 2020 5 Min czytania Redakcja
Jedna kreda, 10 pomysłów na zabawę

Kto ma w kieszeni kawałek kredy, a przed sobą chodnik, ten nigdy nie będzie się nudzić – ta zasada jest wciąż aktualna. Pamiętasz wszystkie zabawy z dzieciństwa z jej wykorzystaniem?

Chodź tylko po… niebieskim!

Garść kolorowych kred potrafi zamienić szary chodnik w prawdziwy plac zabaw. Im dłuższy kawałek pomalujesz, tym trudniejsza staje się zabawa. O co w tym chodzi? To proste, a z malowaniem poradzi sobie każde dziecko:

 • Narysuj na chodniku różne wzory (kwadraty, koła, trójkąty…).
 • Kształty powinny mień różne kolory.
 • Część z nich pokoloruj, inne pozostaw bez wypełnienia.

Na koniec wystarczy ustalić, po których wzorach i w jakim kolorze można skakać. Kto dotrze na koniec jako pierwszy? Dodatkowym urozmaiceniem może być ustalenie każdego kroku z osobna.

Znajdź drogę z labiryntu

W małym labiryncie mogą bawić się lalki, w dużym – dzieci, a Ty razem z nimi. Wymyślić własny labirynt trwa co najmniej 12 minut, czasami nawet godzinę – jeśli jednak nie chce Ci się tworzyć własnych konstrukcji, pobierz gotowy plan z Internetu i zacznij go rysować! Jeśli masz starsze dzieci, możesz je poprosić o przygotowanie labiryntu dla nich lub ich znajomych.

Rzucanie do tarczy

Weź do ręki cokolwiek, czym da się rzucać, narysuj tarczę i zacznij zawody. Gdzie zapisywać zdobyte punkty? Oczywiście kredą na chodniku! :-)

 • Prosta tarcza: im dalej od środka, tym mniej punktów. Im bliżej, tym więcej.
 • Narysuj przynajmniej 4 strefy: za 10, 25, 50 i 100 punktów.
 • Trudniejsza tarcza: Podziel okręgi promieniowo na inne strefy i zdobywaj punkty na podstawie trudności trafienia.

Odrobina matematyki

Przykłady według stopnia trudności, które właśnie przerabiają dzieci w szkole, możesz z nimi ćwiczyć na pomalowanej ścieżce (a na jej końcu schować nagrodę). Pamiętasz grę planszową, która polegała na tym, że przechodziłaś z jednego kwadratu do kolejnego „skrótu” po drabinie? Namaluj matematyczną ścieżkę! Wejściem na drabinę może być wynik trudniejszego przykładu.

Zabawa z literami

Zadanie jest proste? skocz na literkę i wymień rzeczy, które się nią zaczynają! Gra jest tak trudna, jak to wymyślisz, a powtarzać ją możesz na wiele sposobów, za każdym razem z wykorzystaniem innego zadania. Nie wiesz, jak to przygotować? Mamy dla Ciebie kilka przykładów:

 • Miasta (przynajmniej 3).
 • Imiona (przynajmniej 10 lub 15).
 • Sporty (przynajmniej 1).
 • Przymiotniki (przynajmniej 3).
 • Rzeczy z otaczającego nas świata (przynajmniej 5).

Warcaby

Gra planszowa na świeżym powietrzu to doskonała zabawa również dla dorosłych. Za pomocą kredy możesz stworzyć improwizowaną planszę. Kamienie lub szyszki możesz wykorzystać do stworzenia pionków. Możesz też każdemu zespołowi przydzielić inny kolor kamieni lub pomalować je kredą.

Reguły gry w warcaby

 • Każdy gracz ma 12 kamieni i rozkłada je w trzech rządkach, zawsze na czarnym (pokolorowanym) polu. Zaczyna zawsze gracz z białymi pionkami.
 • Pionkami porusza się po skosie, zawsze o jedno pole do przodu. To oznacza, że gra przebiega tylko w czarnych polach.
 • Jeżeli pionek gracza „stoi na drodze“ pionka przeciwnika, a za nim jest puste pole, gracz musi pionek przeskoczyć. Tym ruchem „zbije“ pionek przeciwnika i zdejmie go z planszy.
 • Celem gry jest dotarcie na stronę przeciwną i umieszczenie na niej dwóch pionków, które w ten sposób zmieniają się w damę. W normalnych warunkach wystarczy obrócić pionki, natomiast grając na dworze wystarczy je oznaczyć – do tego przyda się kreda. :-)
 • Zwykły pionek może poruszać się tylko do przodu, dama z kolei może się poruszać także do tyłu. Dodatkowo ma ona prawo skakać na dowolną odległość po planszy, podczas gdy zwykły pionek porusza się tylko o jedno pole do przodu.
 • Wygrywa ten gracz, który „zbije” wszystkie pionki przeciwnika.
 • Gra może skończyć się też w momencie, gdy gracz nie ma żadnej możliwości ruchu, a tym samym przegrywa.

Gra w klasy

Pamiętasz, jak się skacze? Niektórzy skakali z pola na pole w ramach rozgrzewki, ale według zasad pochodzących z 19. wieku potrzebny jest do tego jeszcze kamień lub kreda.

 1. Narysuj linię startu znajdującą się poza polem gry, skąd będziesz skakać czy rzucać kamieniem.
 2. Rzuć kamień/kawałek kredy na pierwsze pole. Jeśli trafisz, możesz grać, jeśli nie, przegrałaś! :-)
 3. Pole z kamieniem należy przeskoczyć (zaczynasz więc skakać od dwójki), po pozostałych polach możesz skakać bez ograniczeń. Wracając podnieś kamień, a pole przeskocz już normalnie.
 4. Udało się? Rzuć kamieniem na drugie pole – znów musisz trafić! Przeskocz pole z kamieniem, a wracając zabierz ze sobą kamień.
 5. Celem gry jest trafienie kamieniem na wszystkie pola i przeskoczenie wszystkich klas w obu kierunkach.

skákání panáka

Jak daleko skoczysz?

Jeśli jeszcze Ci mało kredowych malunków, możesz stworzyć ścieżkę, na której wspólnie możecie mierzyć długość skoku. Można to robić w metrach lub na przykład co trzy kroki nowa tura skoków, itd. Właściwie, wystarczy zaznaczyć ścieżkę liniami, ale kiedy to wygrasz, zaczynasz skakać na kolorowe pola.

Ścieżka z zadaniami

Już samo jej narysowanie może być świetnym sposobem na zabawę. Opakowanie kolorowej kredy i odrobina kreatywności –  a jakie zadania ukryć w ścieżce? Zainspiruj się:

 • Skok na jednej nodze.
 • Skok na dwóch nogach.
 • Obrót.
 • Zaklaskanie.
 • Zaśpiewanie piosenki.
 • Wydanie dźwięku jak… (ktoś/coś).
 • Zaklaskanie pod kolanem.
 • Złapanie się za nos.
 • Zatańczenie „kaczuszek“.

Otwórz

Zamknij

Kreatywne zdjęcia

Na koniec jeszcze jedna możliwość, która może się spodobać dzieciom: obrazki, które same sobą uzupełnią! Pozwól im namalować na przykład skrzydła motyla, łąkę pełną kwiatów, lecący po niebie balon, piracką łódź na wzburzonym morzu…a następnie „wejść do obrazka” i uwiecznić to na zdjęciu.

Do tego z pewnością potrzeba starego ubrania, a po zabawie, przed pójściem na lody, koniecznie należy umyć ręce.. Jeśli jednak nie chcesz, żeby ktokolwiek turlał się po ziemi, podobne zdjęcia można zrobić z pieskiem lub lalką. :-)

Kreda to doskonały pomocnik, dzięki któremu popołudniowa, a nawet całodniowa zabawa sprawi radość każdemu – nie tylko dziecko, ale całą rodzinę. Zabawy można dostosowywać na podstawie wieku dzieci i sprawiać, że będą trudniejsze lub wręcz przeciwnie.

Masz jakieś wspomnienia z dzieciństwa związane z kredą? Którą z zabaw wspominasz najlepiej? Oprócz kredy, możesz z dziećmi robić mnóstwo innych rzeczy, które robiłaś w dzieciństwie – obudź w sobie dziecko i Ty!

Sprawdź też: Jak urządzić piżama party?

Ubrania dziecięce

Ubrania dziecięce

Ubrania dziecięce na każdą zabawę znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był stylowy i funkcjonalny?
Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był …18978
DJ Wika: Z wiekiem coraz bardziej interesuje mnie życie
DJ Wika: Z wiekiem coraz bardziej intere…2956
Kobieta w koszuli nocnej, czyli co tak naprawdę liczy się w łóżku
Kobieta w koszuli nocnej, czyli co tak n…22525
Kolejne artykuły