Właśnie czytasz

Czas na karnawałowe szaleństwo! 6 pomysłów na zabawy dla najmłodszych

3651  
Udostępnij: 

Czas na karnawałowe szaleństwo! 6 pomysłów na zabawy dla najmłodszych

Karnawał to czas, na który dzieci bardzo czekają. Wymyślają stroje, zabawy i chcą go spędzić wyjątkowo. Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje pociechy zapamiętały zabawę karnawałową na długo?

23. 1. 2022 3 Min czytania Małgorzata Boroń
Czas na karnawałowe szaleństwo! 6 pomysłów na zabawy dla najmłodszych

W naszym domu to wyjątkowy okres. Co roku przygotowujemy mini zabawę dla dzieci, w czasie której wszyscy świetnie się bawimy, wymyślamy różne konkursy i staramy się przygotować najbardziej oryginalne stroje. To dla nas doskonała okazja, żeby spędzić wspólnie czas, zacieśnić rodzinne więzi i oderwać się od codziennej rutyny.

Jeśli nie wiesz, jak zorganizować domową zabawę karnawałową, to mam dla Ciebie kilka pomysłów. Oprócz wykonywania wspólnie z dziećmi dekoracji na bal i przyrządzenia pysznego jedzenia, warto zadbać o program pełny różnych gier i kreatywnych zabaw. Oto moje propozycje.

▶▶ Sprawdź też: Zdrowe przekąski dla dzieci

Bajkowe maski karnawałowe

Jeżeli w domu masz młodsze dzieci, idealne będą gotowe, wydrukowane szablony masek do pokolorowania. Wtedy wspólnie z maluchami możesz je wyciąć, pokolorować i zawiązać gumkami po bokach. Ja mam dzisiaj propozycję dla nieco starszych pociech.

maski karnawałowe

Przygotuj:

  • Twarde kartki papieru A4 w różnych kolorach
  • Klej
  • Gumkę na sznurku
  • Nożyczki
  • Wszelkiego rodzaju ozdoby typu: brokat, flamastry, kredki

Z gotowych kartek wytnij wymarzony kształt maski i ozdób je w bajkowe motywy.  W tej zabawie jedyne co Was ogranicza, to tylko własna wyobraźnia. Możecie też nie pokazywać sobie nawzajem swoich arcydzieł podczas ich tworzenia, dzięki czemu posłużą do następnej zabawy, a jest nią…

Domowy pokaz mody

Macie gotowe stroje i kolorowe maski? Czas więc na pokaz mody połączony ze zgadywanką – jaką postacią jestem?

Z pokoju wyczarujcie wybieg dla małych modeli i modelek. Dzieci prezentują się w swoich strojach, a publiczność zgaduje, jaką postać widzą na scenie – w tę rolę mogą się wcielić rodzice lub dziadkowie. Zabawie mogą towarzyszyć w tle ulubione piosenki lub wesoła muzyka z bajek.

worek z gadżetami - zabawa

Można też inaczej...

Przygotowuj worek z gadżetami!

Ustaw dzieci w kółko i włącz muzykę. Jedno z dzieci dostaje do rąk worek pełny kostiumów, peruk i innych śmiesznych gadżetów. Podczas muzyki worek wędruje z rąk do rąk. Kiedy muzyka się zatrzyma, osoba trzymająca worek wyciąga z zamkniętymi oczami jeden przedmiot, który zakłada na siebie. Na koniec możecie zgadywać, w jaką rolę się wcieliliście. :-)

Rysowanie z zamkniętymi oczami

Było trochę ruchu, czas więc na małą zmianę. Wywołaj uśmiech na twarzach wszystkich uczestników imprezy zabawnym rysowaniem. Zastanawiasz się, o co chodzi?

rysowanie

Zawiązujemy oczy dzieciom, każdemu dajemy kartkę i kredki. Wspólnie wybieramy temat rysunku, np. wesoły klaun. Dzieci rysują go z zamkniętymi oczami. Wygrywa najśmieszniejszy rysunek.

Przejście pod wstęgą

Zbliżamy się do końca imprezy, więc czas na mały konkurs.

Dwójka dorosłych trzyma mocno napiętą wstęgę. Każde z dzieci przechodzi pod nią tak, by jej nie dotknąć. Odpada ten, który dotknie jej jakąkolwiek częścią ciała lub ubrania. Z każdą kolejną kolejką wstęga obniża się. Wygrywa ten, który ostatni zostanie na „polu bitwy”. :-)

Mapa skarbów

To zabawa, którą pamiętam jeszcze z przedszkola. Ja zmodyfikowałam ją lekko i stworzyłam ją tak, by każde dziecko poczuło się zwycięzcą, a dodatkowo ta propozycja doskonale uzupełnia poprzednią zabawę.

Zespół dzieci otrzymuje 1 mapę z pomieszczeniem, w którym trwa zabawa. W różnych kątach, w przedmiotach schowaj słodycze i zaznacz te miejsca na mapie. Jeżeli w zabawie uczestniczy 5 dzieci w każdej kryjówce schowaj 5 sztuk słodyczy. Dzięki temu każde dziecko zwycięża!

A na koniec sesja zdjęciowa

Czym byłaby impreza bez wspomnień w postaci wesołych zdjęć?

Rodzice mogą się wcielić w rolę paparazzi, a gwiazdami tego wieczoru będą dzieci. :-) Śmieszne miny, kolorowe stroje, maski, a może choreografie taneczne do ulubionej muzyki? To, co uwiecznicie na zdjęciach zależy tylko od Was. My lubimy też przygotować tabliczki z zabawnymi napisami i rysunkami, z którymi pozujemy i świetnie się przy tym bawimy. Powrót do takich wspomnień po pewnym czasie wywołuje uśmiech na twarzy!

Mam nadzieję, że choć trochę Cię zainspirowałam i sprawiłam, że zabawa karnawałowa będzie bardziej udana. Pamiętaj, że Wasze dobre humory w tym czasie również udzielają się dzieciom. Bawcie się dobrze!

Przeczytaj też:

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły