Właśnie czytasz

5 pomysłów na zabawy w samochodzie nie tylko dla dzieci

9042  
Udostępnij: 

5 pomysłów na zabawy w samochodzie nie tylko dla dzieci

Po jakim czasie podróży Twoje dzieci pytają: "Daleko jeszcze?" - nasze zaczynają już na pierwszym skrzyżowaniu. Podczas długich podróży nawet gry słowne nie pomagają. Jak więc umilić sobie drogę samochodem?

22. 8. 2020 3 Min czytania Redakcja
5 pomysłów na zabawy w samochodzie nie tylko dla dzieci

Podróżowanie jest wyzwaniem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, nawet jeśli są do tego przyzwyczajeni. Właśnie dlatego my zawsze mamy przygotowanych kilka gier, które zapewnią nam rozrywkę podczas podróży. To właśnie one pozwalają nam przetrwać każdą podróż bez nudy i z uśmiechem na twarzy. :-)

Wszystkie gry polegają na wspólnej rozmowie lub wyszukiwaniu elementów, dlatego są dobre dla dzieci powyżej 3 roku życia.

1. Zgadywanka drogowa

To taka drogowa wersja zgadywanki, ale miejsca graczy zastępują samochody wokół nas. :-)

Przygotowanie: Ilość graczy:
Żadne Minimalnie 2; nawet kierowca może się świetnie bawić

Jak grać?

  • Osoba, która zaczyna grę spogląda na litery na tablicy rejestracyjnej samochodu znajdującego się przed nami i szybko wymyśli z nich jakieś zdanie.
  • Opcjonalnie: patrząc na litery staramy się przypomnieć sobie nazwy zwierząt i roślin.

2. Wszystko, co widzę, na…

Przy tej grze będziecie ciągle spoglądać przez okno, dlatego modyfikujemy ją w zależności od tego, czy jedziemy miastem czy też autostradą.

Przygotowanie: Ilość graczy:
Możecie grać bez przygotowania lub zabrać ze sobą coś do losowania liter (szkolne karteczki z literkami, gra pamięciowa z alfabetem…) Oprócz kierowcy w samochodzie powinny znajdować się co najmniej dwie inne osoby (gra nie jest odpowiednia dla kierowcy, ponieważ nie może kontrolować czasu)

Jak grać?

Losujemy literę, a następnie podajemy czas i ilość słów, które należy na daną literę powiedzieć. Oczywiście nie chodzi o przypadkowe przedmioty, ale wszystkie wypowiedziane rzeczy należy zobaczyć za oknem. Na przykład: litera D – dziesięć słów, 90 sekund. A my szukamy: drut, dach, droga…

Jeśli podróżują z Wami mniejsze dzieci, możecie nieco dostosować dla nich grę. Podobnie robimy to my, gdy bawimy się na autostradzie, gdzie nie ma zbyt wiele do zobaczenia. Zamiast rzeczy na daną literę szukamy, marek samochodów lub kolorowych samochodów na czas – sześć niebieskich samochodów w ciągu 3 minut itp.

3. Kilometrownik

Gra idealna na podróż autostradą! Możecie też grać na czas.

Przygotowanie: Ilość graczy:
Żadne Minimalne 2; nawet kierowca może się świetnie bawić

Jak grać?

  • Wystarczy spojrzeć, na jakim kilometrze autostrady się znajdujemy i uzgodnić krąg tematów, które będziemy uzupełniać. Na przykład w promieniu najbliższych 5 km będą to rzeczy związane z basenem.
  • Każdy ma swoją kolejkę i może wymienić dowolną rzecz, która wpadnie mu do głowy.
  • Gdy tylko przejedziemy ustalony z góry kilometr, gra się kończy, a ten kto był następny w kolejce i nie zdążył wypowiedzieć swojego słowa, otrzymuje punkt karny. Po otrzymaniu trzech punktów karnych przez jednego gracza gra się kończy.

Sprawdź też: Mój przepis na piżama party

4. Jaka to melodia?

Lubicie muzykę, ale radio Wams się znudziło? Ta gra jest dla Was idealna!

Przygotowanie: Ilość graczy:
Żadne Minimalne 2; nawet kierowca może się świetnie bawić

Jak grać?

Zacznij mruczeć jakąś melodię. Pozostali gracze muszą odgadnąć, co to za piosenka. Możecie też ją razem zaśpiewać.

5. Skąd ta nazwa?

To nasza gra dotycząca sensu słów. Doskonale rozwija wyobraźnię dzieci.

Przygotowanie: Ilość graczy:
Żadne Minimalne 2; nawet kierowca może się świetnie bawić

Jak grać?

  • Przejeżdżając przez różne miejscowości, czytamy ich nazwy i pytamy się nawzajem o pomysły i powody, dla których zostały w taki sposób nazwane.
  • Jeśli nazwę wywodzimy od czegoś, co można zobaczyć w danej miejscowości, staramy się uargumentować naszą opinię, wskazując na konkretny fragment danej miejscowości lub znajdujące się w niej obiekty.
  • Żadna odpowiedź nie jest zła, każdy może pomyśleć o czymś innym. Lubimy podążać za myśleniem naszych dzieci, które często patrzą na nazwy z innego punktu widzenia niż my-dorośli.

W tę grę można się też bawić na autostradzie, gdy mijamy znaki zjazdowe, ale czasami trzeba na nie długo czekać. :-)

Nie zapominaj, że dzieci lubią też nagrody. My zawsze mamy przygotowaną nagrodę dla zwycięzców – czy to w postaci cukierków, lizaków winogronowych czy deseru w restauracji, w której zatrzymujemy się po drodze.

Wszystko dla najmłodszych

Wszystko dla najmłodszych

Na Tchibo.pl znajdziesz ubrania z bawełny ekologicznej i materiałów z recyklingu, które rosną razem z dziećmi.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły