Właśnie czytasz

Wyhoduj choinkę bożonarodzeniową z nasionka. Instrukcja krok po kroku

6035  
Udostępnij: 

Wyhoduj choinkę bożonarodzeniową z nasionka. Instrukcja krok po kroku

W tym roku postanowiłam posadzić choinkę! Jej wyrośnięcie zajmie trochę czasu, ale jeśli się przyjmie, radość będzie ogromna. Ciekawi Cię, jak to zrobić? Wystarczy znaleźć w lesie szyszkę i zabrać się do pracy.

13. 11. 2021 3 Min czytania Redakcja
Wyhoduj choinkę bożonarodzeniową z nasionka. Instrukcja krok po kroku

Od jakiegoś czasu uprawiam wszelkiego rodzaju rośliny z nasion. Awokado, mango, cytrusy… Krótko mówiąc, cokolwiek wpadnie mi w ręce, sprawdzam, czy się przyjmie. :-) Kiedy rośliny trochę podrosną, czasami daję je w prezencie moim bliskim, a wraz z nimi opowieść o tym, jak je wyhodowałam, a nawet skąd ziarenko znalazło się w moim domu. Zazwyczaj są to rośliny, które nie wymagają specjalnej opieki.

W tym roku pomyślałam, że nadszedł czas, aby spróbować czegoś trudniejszego. Chcę wyhodować choinkę bożonarodzeniową! Z pewnością nie udekoruję jej jeszcze w tym roku, ale jestem cierpliwa, więc z przyjemnością poczekam aż podrośnie.

Wystarczy zasadzić nasionka…

Najbardziej denerwowałam się procesem, którego nazwa brzmi bardziej jak zaklęcie – stratyfikacja. Uspokoiłam się dopiero, gdy poprosiłam bardziej doświadczonych hodowców o radę i przeczytałam więcej informacji na ten temat w Internecie.

Cały problem polega na tym, że szyszka, którą zbierzesz jesienią, nie przeszła jeszcze długiego okresu zimna. Natura jest mądra, więc przygotowała nasionko w taki sposób, aby nie wykiełkowało przed nadejściem mrozu. Jeśli więc chcesz je aktywować, musisz zasymulować zimę z pomocą lodówki lub, jeśli masz więcej cierpliwości niż ja, możesz od razu posadzić nasiona w doniczce i poczekać do wiosny.

Las to doskonała przestrzeń do zabawy


Nie masz planu na sobotę? Wybierzcie się całą rodziną na spacer do lasu i pozwól dzieciom stać się małymi detektywami. Poszukiwanie szyszek możecie urozmaicić poznawaniem roślinności i tropieniem śladów zwierzyny. Zieleń przyrody działa uspokajająco, kojąco, przywraca równowagę, likwiduje napięcia i oddziałuje na wszystkie zmysły!

Jak więc wyhodować choinkę z nasionka?

Wybrałam świerk norweski. Jest dość powszechny w naszym kraju i często służy nam jako choinka bożonarodzeniowa. Podane niżej czasy stratyfikacji i wzrostu dotyczą zatem tego typu drzewa. Informacje na temat innych iglaków można z łatwością znaleźć w Internecie.

Potrzebujesz:

  • szyszki z nasionami;
  • piasku;
  • pojemnika lub woreczka;
  • gliny;
  • 1,5-3 miesięcy cierpliwości.

pěstování stromečku

Przygotowanie:

Do sadzenia choinki możesz zaangażować dzieci. Wspólne sadzenie, a następnie obserwacja tego, jak z małego nasionka wyrasta choinka, to okazja do poznania w praktyce świata roślin i doskonała nauka cierpliwości z nagrodą w postaci cudu przyrody, które będziecie wspólnie pielęgnować.

  1. Rozłóż szyszki i wyjmij jak najwięcej nasion – im więcej, tym większa szansa na to, że któreś z nich się przyjmie.
  2. Wsyp piasek do pudełka lub torby, umieść na nim nasiona, zwilż wszystko wodą i przykryj kolejną, ale cienką warstwą piasku.
  3. Zamknięte pudełko włóż do lodówki i odczekaj miesiąc. Nasiona nie mogą wyschnąć, dlatego dobrze od czasu do czasu sprawdzać i w razie potrzeby zwilżać piasek. Dobrym pomysłem jest zapisanie daty na pudełku, aby wiedzieć, kiedy trafił do lodówki.
  4. Po miesiącu wyjmij nasiona z lodówki i posadź w ziemi w doniczkach lub pojemnikach, w których chcesz je mieć przez pierwsze sześć miesięcy. Nasiona powinny znajdować się 1 cm pod powierzchnią. Podlewaj i czekaj. Różne źródła podają inny czas kiełkowania, ponieważ każde nasiono jest inne, ale ogólnie waha się on od 14 dni do 2 miesięcy.
  5. Trzymaj doniczkę w domu w świetle dziennym.

Szybsze kiełkowanie

Aby przyspieszyć kiełkowanie, możesz przykryć doniczkę słoikiem i utrzymywać pod nim stałą wilgotność. Uważaj jednak na wysokie temperatury bijące od ogrzewanych parapetów. Zamiast tego wybierz miejsce w chłodniejszym pomieszczeniu z dużą ilością światła dziennego.

Życzę powodzenia w hodowaniu choinki! :)

Obudź świąteczną atmosferę

Obudź świąteczną atmosferę

Już teraz na Tchibo.pl znajdziesz wyjątkowe dekoracje, które wprowadzą do Twojego domu prawdziwie świąteczną atmosferę.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły