Właśnie czytasz

Wybieram nowe okulary! Optyk radzi, jaki kształt i materiał pasuje do twarzy

28493  
Udostępnij: 

Wybieram nowe okulary! Optyk radzi, jaki kształt i materiał pasuje do twarzy

Zamierzasz nabyć nowe okulary korekcyjne, ale nie jesteś pewna, jaki model i materiał wybrać? Przeczytaj, co radzi optyk. Kształt Twojej twarzy może być kluczową kwestią przy zakupie nowej pary szkieł.

12. 2. 2021 4 Min czytania Redakcja
Wybieram nowe okulary! Optyk radzi, jaki kształt i materiał pasuje do twarzy

Myślę, że czasy, w których kobiety wstydziły się nosić okulary, dawno już minęły. Dziś wcale nie muszą oznaczać konieczności medycznej ze względu na słaby wzrok – to także rozchwytywany gadżet modowy i to nie tylko dla kobiet, ale nawet dla mężczyzn i dzieci. Dodatkowo na rynku mamy szeroką ofertę oprawek wykonanych w różnych kształtach i kolorach oraz z wielorakich materiałów, dzięki czemu mogą one podkreślać urodę i osobowość każdego z nas.

Kiedy przychodzi czas na wybór okularów, zawsze pytam ich przyszłego właściciela o jego styl życia. Inne okulary przeznaczone są dla zapalonych sportowców, a inne dla menedżera międzynarodowej korporacji. Nie wystarczy po prostu przedstawić wyników badania i mieć nadzieję, że optyk nałoży na Twoją twarz dokładnie to, czego oczekujesz. Dobierając nowe okulary na podstawie usposobienia masz większą pewność, że ​​poczujesz się w nich dobrze. W tym procesie bardzo ważna jest wzajemna współpraca.

Wybór okularów to gra, która ma swoje prawa

Często oprawki dobieram również na podstawie kształtu twarzy klienta, jej szerokości i długości. Istotną rolę może odgrywać również wielkość i kształt nasady nosa. Rozróżniamy pięć podstawowych kształtów twarzy oraz odpowiednich dla nich rodzajów oprawek.

  1. Okulary pasujące do prostokątnej twarzy, w której dominuje wyższe czoło i wyraźniejsze kości policzkowe, powinny mieć delikatniejsze linie. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzają się pół-ramki, w których można wybrać delikatne zdobienia, a jednocześnie zachować efekt lekkości.
  2. Okrągła twarz jest symetryczna, przez co wymaga elementu załamania. Osiągamy to dzięki połączeniu geometrycznego kształtu okularów z wyrazistym, wręcz ekstrawaganckim zakończeniem przy skroni. Szczególnie dobrze w tym przypadku sprawdzają się także ciemniejsze kolory.
  3. Większość kształtów i stylów okularów pasuje do owalnej twarzy. Jeśli tylko zachowamy ich odpowiedni rozmiar w stosunku do wielkości twarzy, możemy popuścić wodze fantazji przy wyborze.
  4. Kwadratowy kształt twarzy sam w sobie jest charakterystyczny, dlatego najlepiej zmiękczyć go owalnymi oprawkami okularów.
  5. Twarz w kształcie serca wymaga owalnych lub prostokątnych oprawek, które będą kontrastem dla proporcji większych kości policzkowe i czoła do wąskiego podbródka.

Wybór ramki może być zależny od liczby dioptrii?


Przy wyborze oprawek może nas ograniczać ilość dioptrii. Na przykład, niektóre soczewki okularowe nie nadają się do wierconych oprawek, a inne do wkładania w cienkie, metalowe oprawki. Doświadczony optyk udzieli Ci szczegółowej informacji i zaprojektuje oprawki, które będą odpowiednie dla Twoich soczewek okularowych.

Oprócz kształtu należy także wybrać rodzaj i materiał

Oferta oprawek jest bardzo szeroka, jednak zawsze konieczne jest wybranie jednego z trzech podstawowych typów.

  1. Jednymi z najmniej rzucających się w oczy są oprawki wiercone. Nie posiadają obramowania, a ich różnorodność polega głównie na kształcie soczewki oraz rodzaju zauszników, które mogą mieć różne szerokości, kolory lub zdobienia.
  2. Popularnością wśród klientów cieszą się również tzw. pół-ramy. Jak sama nazwa wskazuje, oprawka umieszczona jest tylko u góry lub u dołu soczewki, np. w przypadku specjalnych okularów do czytania.
  3. Najpopularniejszym typem są jednak pełne ramki. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ten rodzaj oprawek jest najchętniej wybierany.

Dzisiejsza oferta jest naprawdę bogata w rodzaje oprawek. Mogą one być wykonane z różnych metali, takich jak stal, tytan czy aluminium. Plastikowe oprawki zrobione są z octanu, optylu lub zylu. Dzięki takiemu wyborowi materiałów często nie ma problemu z dobraniem odpowiednich oprawek – nawet dla alergików.

Zwłaszcza dla kobiet ważny jest kolor

Chociaż klienci często przychodzą do mnie mówiąc, że chcą klasyczne, czarne oprawki, w większości przypadków później stwierdzają, że lepiej czują się w kolorowych.

Zawsze dopasowujemy kolor oprawek do stylu ubioru, dzięki czemu okulary stają się efektownym dodatkiem modowym i podkreślają kobiecy charakter.

Jest też kilka niepisanych zasad, o których warto wspomnieć. Bardzo skutecznym pomocnikiem w wyborze jest fototyp skóry. Wyrazisty i ciemny kolor oprawek jest zwykle odpowiedni dla jasnej skóry. Natomiast w przypadku ciemniejszej karnacji wybieramy jaśniejsze odcienie wykończenia. Dla większości rodzajów skóry odpowiednie są neutralne kolory, np. brąz i jego odmiany. Metalowy kolor oprawek staramy się dopasować do ulubionej biżuterii.

Jeśli nie masz pewności co do wyboru okularów, nie ma się czym martwić – optyk pomoże Ci w ich wyborze. Nie zapominaj jednak, że najważniejsze jest, aby przede wszystkim czuć się w nich komfortowo i pewnie, niezależnie od wszystkich innych zasad.

Złoto i srebro dla każdej z nas

Złoto i srebro dla każdej z nas

Wybierz biżuterię, która doda Ci blasku. Na Tchibo.pl znajdziesz luksusowe modele w niskiej cenie.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły