Właśnie czytasz

Jak walczyć z wrastającymi włoskami? Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa!

8342  
Udostępnij: 

Jak walczyć z wrastającymi włoskami? Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa!

Wrastające włoski są problemem całej masy kobiet. Uciążliwe, irytujące, potrafiące powodować okropne, nawracające stany zapalne… Znam ten problem na wylot, bo sama się z nim zmierzyłam i było mi z tym trudno. Na dodatek w tamtym okresie nie miałam wiedzy na temat tego, jak z nimi walczyć. Nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić i jeśli tylko chcesz, możesz temu zapobiec.

11. 8. 2021 4 Min czytania Marta Syczewska
Jak walczyć z wrastającymi włoskami? Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa!

Żeby móc walczyć z problemem, trzeba najpierw poznać jego przyczynę. Wrastające włoski najczęściej pojawiają się na nogach, w okolicach bikini i pach. Może się również wydawać, że tylko kobiety zmagają się z tym problemem. Otóż nie — mężczyźni także mogą się z nim spotkać, natomiast w ich przypadku najbardziej podatnymi na wrastania włosków miejscami są okolice szyi i brody.

Zapytasz, dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka. Niejednokrotnie za wrastanie włosków odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne. Jest to coś, z czym niestety nie da się wygrać raz na zawsze i trzeba usuwać takie włoski manualnie przy pomocy różnych narzędzi lub regularnie odwiedzać dermatologa.

Wyrywanie pęsetą i depilacja osłabiają włoski

Niestety ten punkt dotyczy mnie i była to moja pięta achillesowa. Matka natura obdarzyła mnie nadmiarem androgenów, więc od lat toczyłam bój z włoskami na brodzie i piersiach.

Były to pojedyncze, czarne, grube włoski, które zawsze wyrywałam pęsetą i tu był pies pogrzebany. Włoski były coraz słabsze, aż nie mogły się przebić przez skórę i rosły pod nią, a ja mierzyłam się z coraz to gorszymi stanami zapalnymi i przebarwieniami na skórze.

Często wymienianym powodem wrastających włosków jest depilacja. Muszę przyznać, że sama skusiłam się kiedyś na zakup depilatora, który miał mi zagwarantować skórę gładką jak pupcia niemowlęcia. Co poszło nie tak? Otóż oprócz samego procesu depilacji, który był dość bolesny, depilator pozostawił mi również w prezencie mnóstwo wrastających włosków. Małe, czerwone punkciki mnożyły się na moich nogach, pojawiały się stany zapalne, a skóra nie tylko wyglądała nieestetycznie, ale zwyczajnie mnie bolała. Problem się nasilał, a ja powoli traciłam nadzieję, że coś uda się z tym zrobić.

Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja

W końcu postanowiłam wybrać się do dermatologa, który już po pierwszym spojrzeniu wiedział, z czym ma do czynienia. Otrzymałam maści, które miały załagodzić sprawę i kilka zaleceń, jak dbać o skórę, aby problem nie powracał.

Złuszczanie naskórka peelingami oraz szczotką do ciała

Do złuszczania naskórka możesz użyć zarówno peelingu mechanicznego, jak i enzymatycznego. Złuszczanie naskórka sprawia, że skóra jest cieńsza, a włoskom łatwiej jest się przebić.

▶▶ Sprawdź też: Szczotkowanie ciała na sucho

Peelingi to nie wszystko, bo skórę można złuszczać również przy użyciu szczotki do ciała, którą obecnie można dostać w każdej drogerii. Szczotkowanie skóry działa na nią zbawiennie, bowiem poprawia jej ukrwienie i co najważniejsze, działa jak najlepszy peeling! Moim zdaniem to najskuteczniejszy sposób na złagodzenie problemu wrastających włosków. Działa u mnie i u moich koleżanek, które od dawna szczotkują nogi i nie mają z nimi kłopotu.

Nawilżenie to konieczność

Aby włos mógł się przebić, skóra musi być odpowiednio miękka. Dlatego przy problemie wrastających włosów tak ważne jest, by nawilżać skórę przy pomocy różnych kremów i balsamów.

U mnie świetnie działa olejek migdałowy i balsamy mocno nawilżające skórę. Warto również pić dużo wody, by nawadniać ją od środka w końcu to najlepsza droga do pięknej i miękkiej skóry nie tylko na twarzy! Przy dobrze nawilżonej, delikatnej powłoce włoski mają mniejszy problem, aby się przebić na zewnątrz, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko ich wrastania.

Laser do zadań specjalnych

Tak, zdecydowałam się na serię zabiegów, choć nie należą one do najtańszych. Co mnie do tego skłoniło?

Depilacja laserowa jest naprawdę skuteczna. W przypadku, gdy włosków jest dużo oraz mają ciemny pigment, czasami to jedyna droga, aby z nimi wygrać raz na zawsze. Tak też było w moim przypadku. Już po pierwszym zabiegu odczułam ogromną zmianę skóra była wygładzona (to fajny efekt uboczny zabiegu), a włoski już po dwóch tygodniach zaczęły same wypadać. Poprawił się wygląd mojej skóry, a wyrastające jeszcze pomiędzy zabiegami pojedyncze włoski były coraz słabsze, a ja w końcu mogłam odłożyć maszynkę do golenia w kąt i odetchnąć z ulgą.

koniec z depilacją

Problem wrastających włosków naprawdę nie jest niczym przyjemnym. Nie chodzi tu tylko o efekt wizualny, ale także o bardzo nieprzyjemne i powracające zapalenie mieszków włosowych. Odpowiednia pielęgnacja to najlepsza profilaktyka i sposób na złagodzenie problemu, ale jeśli czujesz, że straciłaś nad nim kontrolę i nie wiesz, co robić, udaj się do dermatologa. Odpowiednie leczenie załagodzi już istniejące stany zapalne i pomoże skórze powrócić do formy.

Przeczytaj też:

Egzotyka w łazience

Egzotyka w łazience

Modne i praktyczne dodatki w pastelowych barwach znajdziesz na Tchibo.pl. Zaproś egzotykę do swojego domu.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły