Właśnie czytasz

Czajnik, fugi, przypalony garnek… 5 trików, jak pozbyć się uciążliwych zabrudzeń

50075  
Udostępnij: 

Czajnik, fugi, przypalony garnek… 5 trików, jak pozbyć się uciążliwych zabrudzeń

Sprzątanie dla wielu z nas jest przykrym obowiązkiem, który nieraz dostarcza wielu problemów. Jest wiele zabrudzeń trudnych do usunięcia, a nie zawsze możemy zastosować żrące i bardzo chemiczne preparaty. Dla mnie też było to zmorą, dopóki nie odkryłam kilku prostych sposobów na radzenie sobie z najgorszymi zabrudzeniami.

9. 1. 2021 4 Min czytania Magdalena Kościółek
Czajnik, fugi, przypalony garnek… 5 trików, jak pozbyć się uciążliwych zabrudzeń

Czyszczenie mocnych czy nietypowych zabrudzeń nie jest łatwe, a każdemu z nas przytrafia się od czasu do czasu. Stosowanie silnych preparatów chemicznych może uszkodzić powłokę naczyń czy materiał, z którego wykonane są urządzenia domowe, więc warto znać kilka skutecznych trików, dzięki którym pozbędziemy się brudu bez konieczności wyrzucania ulubionych sprzętów. Oto moje sprawdzone sposoby, które stosuję od lat.

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Pierwszy raz oko w oko z trudnymi zabrudzeniami stanęłam już parę lat temu, gdy udało mi się solidnie przypalić obiad. Nieszczęsna zupa nadawała się tylko do wyrzucenia, ale było mi szkoda mojego ulubionego garnka.

Postanowiłam więc go wyczyścić, jednak tradycyjne namaczanie niewiele pomogło. Wtedy koleżanka ze studiów poleciła mi swój sposób, który stosuję do dzisiaj, gdy uda mi się powtórzyć wyczyn z przypaleniem obiadu.

Okazało się wówczas, że wystarczy mieć pod ręką zwykłą sól kuchenną i zagotować ją w proporcji 1:4 z wodą (np. szklanka soli na cztery szklanki wody) w przypalonym garnku. Później zostawiamy nasz roztwór do ostygnięcia, a potem po jego wylaniu możemy zabrać się do mycia. Moje zabrudzenia znikały bez problemu i bez stosowania żrącej chemii. :-)

Jak wyczyścić fugi?

Raz na jakiś czas w każdym domu robi się tzw. generalne porządki i najczęściej przypadają one w okolicy świąt. W tym roku u mnie nie było inaczej, a w ogólne sprzątanie miałam wliczone także czyszczenie fug.

Niestety w naszej kuchni mamy stosunkowo jasne płytki, więc zabrudzenia bardzo szybko pojawiają się na podłodze, a ich usuwanie nie należy do najprzyjemniejszych. Na szczęście mam sprawdzony sposób na sprawne pozbywanie się takich „upartych” zabrudzeń.

Do czyszczenia stosuję mieszankę składającą się z cytryny, octu i sody oczyszczonej. Na pół litra wody dosypuje ¼ szklanki sody oczyszczonej i dolewam ok. 50ml soku i tyle samo octu. Otrzymany w ten sposób roztwór wlewam do spryskiwacza, natomiast w przypadku większych zabrudzeń zmniejszam ilość wody i robię „pastę”. Nakładam ją na uporczywe plamy i zostawiam na ok. pół godziny. Po tym czasie, podobnie jak pozostałe fugi, starannie czyszczę to miejsce. Po takich zabiegach dokładnie myję jeszcze całą podłogę, aby usunąć wszelkie pozostałości po czyszczeniu fug.

Tu muszę zaznaczyć, ze przy usuwaniu zabrudzeń z przestrzeni pomiędzy płytkami podstawową i niezbędną rzeczą jest najzwyklejsza szczoteczka do zębów. Odkąd odkryłam, jak świetnie się sprawdza, porzuciłam na jej rzecz wszelkie inne szczotki, ściereczki i gąbki.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

W ferworze ostatnich świątecznych przygotowań udało mi się przypalić żelazko i to po raz pierwszy w życiu. Jako, że nigdy wcześniej ta sztuka mi się nie udała stanęłam przed niemałym wyzwaniem usunięcia upartych zbrudzeń bez uszkadzania jego powłoki.

Telefon do mamy pomógł mi w rozwiązaniu tego problemu. Jej porada była prosta: połącz ¼ szklanki octu z łyżeczką sody oczyszczonej i tą mieszaniną wyczyść przypalenie. Specyfik faktycznie usunął zabrudzenia i nie zniszczył powłoki mojego ceramicznego żelazka.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Podczas ostatniej wizyty w domu rodzinnym miałam okazję testować sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej. Rodzice w trakcie remontu zdecydowali się zamontować ją w aneksie na poddaszu, a mi tradycyjnie udało się ją szybko ubrudzić.

Po raz kolejny okazało się, że magiczna mieszanka octu z sodą oczyszczoną, choć nie pachnie zbyt pięknie, doskonale usuwa zabrudzenia.

Miękka gąbką do mycia naczyń i roztwór szybko ponowiły usunąć przypalone mleko i resztki po tym, jak rozchlapałam sos pomidorowy spiesząc się z obiadem. W ten sposób udało mi się nie uszkodzić nowego nabytku rodziców. Natomiast ściereczka z mikrofibry lekko nasączona octem pozwoliła mi wypolerować płytę na błysk. Po „wypadkach przy pracy” nie został nawet ślad.

Sprawdź też: Jak wyczyścić piekarnik

Jak usunąć wosk z obrusu?

Mówiąc o trikach ułatwiających sprzątanie chciałabym także wspomnieć o naszym rodzinnym sposobie na usuwanie wosku z obrusu. Jak wiemy świeczki lubię kapać, nawet jeśli mają być niekapiące, i zostawiają białe lub kolorowe plamy. Ich pozbycie się w cale nie jest łatwe, ale z mamą mamy sprawdzony sposób na to.

Pierwszym krokiem jest pozbycie się wosku poprzez delikatne oderwanie go od materiału. Najlepiej wcześniej mocno go schłodzić obkładając lodem lub wkładając obrus na chwilę do zamrażalnika. Następnie namoczoną w occie spirytusowym ściereczką przecieramy miejsce po wosku, aby rozpuścić tłuszcz i od razu pierzemy nasz obrus czy serwetę. Temperatura czy środek do prania zależy tutaj od materiału i tak na przykład nasz, biały i wykonany z bawełny, został wyprany w pralce w 60 stopniach. Po wosku z ślicznej czerwonej świeczki nie pozostał nawet ślad.

jak wyczyścić obrus

Te kilka sposobów pokazało mi, że sprzątanie w cale nie musi być trudne i nie trzeba kupować chemicznych specyfików. Naturalne sposoby na usuwanie zabrudzeń nie tylko są przyjazne dla naszej skóry, ale też dla środowiska i przy tym znacznie tańsze. Dopóki sama nie sprawdziłam, nie wiedziałam, że zwykły ocet, soda oczyszczona czy sól potrafią zdziałać takie cuda.

Sprawdź też: Domowe środki czyszczące

Przeczytaj również

Zamrażaj i rozmrażaj jedzenie, tak aby zachowało jak najlepszą jakość
Zamrażaj i rozmrażaj jedzenie, tak aby z…28194
Jak spienić mleko jak w kawiarni? To zaskakująco proste
Jak spienić mleko jak w kawiarni? To zas…50654
Jak fotografować zimne ognie i inne świetlne ozdoby?
Jak fotografować zimne ognie i inne świe…3696
Kolejne artykuły