Właśnie czytasz

Słyszałaś już o rosnących farbach? Jeśli nie, to mamy coś, co polubi każde dziecko!

11874  
Udostępnij: 

Słyszałaś już o rosnących farbach? Jeśli nie, to mamy coś, co polubi każde dziecko!

Czy Wasze dzieci lubią robić ciekawe, kreatywne rzeczy? Czy lubią rysować, malować, mają mnóstwo pomysłów? Moja córcia jest z tych dzieci, które kochają śmigać z konsolą w rękach, ale od zabaw kreatywnych nie stroni. Lubi taniec, muzykę, a co ważniejsze - malowanie, które męczy nieprzerwanie od kilku miesięcy. Z chęcią sięga po różne rodzaje kredek, ale i pędzle. Jest głodna nowości, więc postanowiłam zaskoczyć ją czymś nowym, co ostatnio odkryłam w sieci.

21. 11. 2020 3 Min czytania Marta Syczewska
Słyszałaś już o rosnących farbach? Jeśli nie, to mamy coś, co polubi każde dziecko!

Przyznam szczerze, że ciekawy sposób na sztukę, jakim są wypiekane malunki mnie naprawdę zaskoczył. Choć wiem, że mąka w piekarniku czy mikrofali urośnie, to nigdy by mi do głowy nie przyszło, że można by w ten sposób stworzyć coś artystycznego – przecież z mąki piecze się ciastka, chleby, bułeczki… ale nie obrazki! Dzisiaj wiem, ile radości dało to mojej córce i dlatego podzielę się pomysłem na prostą i efektowną zabawę.

Rosnące farby zaskoczyły mnie łatwością przygotowania

Do przygotowania ich nie wystarczą jedynie pędzle, farby i woda. Potrzebujemy do tego mąki, soli, wody i oczywiście… mikrofalówki. Samo wykonanie jest bajecznie proste!

Składniki:

  • farby plakatowe lub barwniki spożywcze do zabarwienia
  • pędzle do malowania
  • wodę
  • mąkę
  • sól
  • kartki papieru lub cienki karton

Przygotowanie:

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać w identycznych proporcjach, tak aby nie zostały żadne grudki. Następnie masę przelewamy do kilku małych miseczek lub filiżanek i barwimy farbami lub barwnikami. Warto też pamiętać o tym, by kartki papieru podzielić na pół, by mogły zmieścić się w mikrofalówce. To dziecinnie proste, dlatego już na tym etapie warto włączyć do zabawy dzieci! :-)

Sprawdź też: Jak urządzić piżama party?

Farby gotowe. Malowanie – czas – start!

Taką oto mieszanką malujemy po papierze, co tylko chcemy – kwiatki, kropki, serduszka, aniołki, zwierzątka… cokolwiek Ci wpadnie do głowy! Następnie wkładamy obrazek do mikrofali i pieczemy na wysokiej mocy (u mnie trzeci poziom) przez około dwie minuty (w przypadku skromniejszych obrazków trochę krócej).

rysowanie

Ja malowałam razem z moją córką, więc obrazek z kolorowych kropek wypiekał się przez minutę, a kotek z aniołkiem ponad dwie. To niby niewiele, ale prawdę mówiąc, nam to oczekiwanie dłużyło się strasznie – obie byłyśmy ciekawe, co z tego wyjdzie… i warto było czekać, bo efekt był po prostu rewelacyjny!

Wypieczona farba stworzyła efekt 3D, a nasze obrazki były wypukłe i wyglądały bardzo oryginalnie. Kilka prostych składników dało nam efekt jakiego nie uzyskałybyśmy malując farbkami dostępnymi w sklepach. Plusem farb wypiekanych jest jeszcze to, że nie ma w nich dodatkowej chemii i są bezpieczne dla dzieci. Najważniejsze było jednak to, że mała była przeszczęśliwa, bo nie wiedziała , że można taki efekt osiągnąć mając w ręce pędzel. ;-)

obrazki 3D

Sprawdź też: Niemowlę nie chce spać

To doskonała zabawa dla małych i dużych

Farby były bardzo proste i co najważniejsze – ekspresowe w wykonaniu. Jeśli macie większe dzieci, możecie im spokojnie pozwolić na samodzielne wykonanie. Daję Wam słowo, że poradzą sobie rewelacyjnie. Moja siedmiolatka słuchając uważnie wszystkich poleceń zrobiła farby bezbłędnie.

Po malowaniu zostało nam trochę farb w filiżankach, więc resztę schowałam do lodówki i zostawiłam na następny dzień, by moje dziecko mogło się jeszcze pobawić. I przyznam, że o jakości tego pomysłu dobrze świadczy to, że mała upominała się o kolejne malowanie. ;)

Bardzo polecam Wam taki sposób na wykorzystanie wolnego czasu, zwłaszcza teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. Dzieci jak to dzieci uwielbiają takie zabawy, ale i dorośli na pewno nie będą się nudzić ;)

Przeczytaj również

Nauka przez zabawę. Robimy zielnik!
Nauka przez zabawę. Robimy zielnik!5368
Niemowlę nie chce spać, czyli moje sposoby na spokojny sen maluszka
Niemowlę nie chce spać, czyli moje sposo…15499
Jak wspieram dzieci w nauce samodzielności?
Jak wspieram dzieci w nauce samodzielnoś…4808
Kolejne artykuły