Właśnie czytasz

Telefon jest brudniejszy niż toaleta. Jak go czyścić?

1274  
Udostępnij: 

Telefon jest brudniejszy niż toaleta. Jak go czyścić?

Faktem jest, że bez telefonu komórkowego już sobie nie wyobrażamy życia. Faktem jest też i to, że w ciągu dnia wiele razy bierzemy go do ręki, a jego powierzchnia jest bardziej zabrudzona niż spłuczka w toalecie publicznej.

6. 4. 2020 3 Min czytania Redakcja
Telefon jest brudniejszy niż toaleta. Jak go czyścić?

Kiedy kupowałam sobie laptopa, cieszyłam się jak dziecko na Gwiazdkę, a przede wszystkim już wcześniej sprawiłam sobie pokrowiec i torbę, aby mu się nic nie stało przy przenoszeniu. Przez pierwsze tygodnie chodziłam koło niego na paluszkach. A dzisiaj? Akurat niedawno podczas oglądania filmu spadł mi na niego chleb z masłem. Chyba nie muszę dodawać, którą stroną.

Nie chodzi jedynie o ten brud, który widać. Według badań w brytyjskim Which Magazine na przeciętnym telefonie znajdziesz 18× większą ilość potencjalnie szkodliwych bakterii niż na spłuczce przeciętnej męskiej toalety publicznej. To raczej nie jest dobra wiadomość.

Być może nie jesz przy komputerze, nie zabierasz go też w zakurzone miejsca itp., więc pewnie wydaje Ci się, że nie będzie taki brudny. Jeśli jednak za każdym razem, zanim go dotkniesz, nie myjesz zaciekle rąk, bakterie i zanieczyszczenia przenoszą się na jego powierzchnię bardzo łatwo.

Co robić? Po prostu czyścić komputer, telefon i inne urządzenia elektroniczne – tak aby je po 1) zdezynfekować, a po 2) nie uszkodzić delikatnych komponentów. To proste.

Klawiatura i myszka są najbardziej zagrożone

Jeżeli chodzi o komputer, znacznie bardziej niż na monitorze widać (i nie tylko widać) zanieczyszczenia na klawiaturze – również pomiędzy klawiszami. Na szybkie czyszczenie mam dwa wypróbowane sposoby:

  1. Sztyft do precyzyjnego czyszczenia, który błyskawicznie usuwa cały widoczny brud, który utkwił pod klawiszem. Będziesz zaskoczona, ile kurzu pojawi się na nim, gdy użyjesz go po dłuższym czasie.
  2. Zastosowanie specjalnej „plasteliny“, do której kurz i nieczystości przylgną. Dostaniesz ją w sklepach elektrycznych albo w sklepach internetowych z elektroniką.

Do dokładniejszego czyszczenia sprawdza się roztwór octu. Zmieszaj ocet 1:1 z wodą, weź patyczek do czyszczenia uszu, ewentualnie tamponik z waty, zamocz w roztworze i powoli przesuwaj pomiędzy klawiszami (uważaj, aby roztwór nie kapał z patyczka). Przy klawiszu spacji możesz się nieźle spocić, ale efekt jest tego wart.

Na tłuste zabrudzenia musisz użyć czegoś mocniejszego – dobrze sprawdzi się alkohol izopropylowy. Dla pewności wypróbuj go najpierw ostrożnie na jakimś nielubianym klawiszu. :-)

Coś utkwiło między klawiszami? Pomoże sprężone powietrze

Zdarza się, że podczas czyszczenia klawiatury musisz dotrzeć do przestrzeni między klawiszami, gdzie nie sposób dostać się bez wyjęcia danego klawisza. Dokładnie do tego celu stworzono „sprężone” powietrze w sprayu, które dmucha powietrze pod wysokim ciśnieniem (a w odróżnieniu od dmuchnięcia ustami, nie wprowadzi do środka wilgoci ani bakterii).

Sprężone powietrze „wydmucha“ niemal każde zanieczyszczenie.

Rada: jeżeli pomiędzy klawiszami znalazło się kilka niechcianych kropel (ale nie cały kubek herbaty!), sprężone powietrze potrafi je stamtąd wygonić. Warto je mieć zawsze w pogotowiu, aby móc natychmiast zareagować.

Monitor: palcami się go nie dotyka, ale również zasługuje na regularne czyszczenie

Tu chcę zwrócić uwagę chyba tylko na jedną rzecz. Wiele osób nie dostrzega różnicy pomiędzy chusteczką papierową a ściereczką do elektroniki. Chusteczka pozostawia po sobie cząsteczki włókien – na monitorze, na ekranie, na szklanej tafli i na okularach. Dlatego te powierzchnie będą „za chwilę znów zakurzone”. Zamiast chusteczek używaj ściereczek z mikrofibry.

Jak dbać o ściereczki z mikrofibry?

Lepiej nasiąkają, gdy przed pierwszym użyciem je wypierzesz. Do tego celu używaj specjalnego środka do mikrofibry albo przynajmniej zrezygnuj z płynu do płukania. Ściereczki z mikrofibry należy prać w temperaturze 30 stopni. Pozostaw je do wyschnięcia na powietrzu, najlepiej w miejscu, które najmniej się kurzy. Możesz je przechowywać w zamykanym woreczku, aby nieużywane nie zbierały kurzu.

Na jakość włókien wpływa także codzienna konserwacja ściereczki. Przepierz ją po (każdym) użyciu, aby resztki środków czyszczących nie niszczyły jej delikatnych włókien. Poza tym, resztki z poprzedniego użycia mogłyby porysować szczególnie delikatne powierzchnie, a tego raczej żadna z nas by nie chciała. Często także producent podaje instrukcję na opakowaniu – i nie znajduje się tam chyba bez powodu. :-)

Jeżeli chodzi o sam środek czyszczący, najlepszy jest specjalny żel/spray przeznaczony do ekranów (monitory, wyświetlacze, TV). Usuwa kurz i tłuszcz, a także ma działanie antystatyczne. Często można go kupić w komplecie z małą ściereczką z mikrofibry, takie miłe 2w1.

Telefon – urządzenie codziennego użytku

Wraz z pojawieniem się ekranów dotykowych, czyszczenie telefonów znacznie się uprościło – nareszcie nie musisz martwić się przyciskami. Z drugiej strony nie jest to aż taki duży plus, bo ekranu  dotykamy tyle razy (rzadko przed tym myjąc ręce), że to właśnie telefony zwyciężają w konkurencji największej koncentracji bakterii.

  • Wyświetlacza nigdy nie czyść rozpylając środek czyszczący bezpośrednio na niego. Mała, zabłąkana kropla może być później przyczyną nieprzyjemnych konsekwencji.
  • Uważaj, aby wyświetlacz nie pozostał wilgotny.
  • Zawsze lepiej stosować środek przeznaczony specjalnie do wyświetlaczy. W przypadku dużego zanieczyszczenia wypróbuj wspomniany alkohol izopropylowy (pamiętaj jednak, że nie jest przeznaczony do codziennego stosowania).
  • Wycierając ekran ściereczką do okularów albo ściereczką z mikrofibry, zawsze rób to z góry na dół.

Do czyszczenia otworu na słuchawki i innych, trudno dostępnych miejsc znakomicie sprawdzi się miękka szczoteczka międzyzębowa albo wspomniana wcześniej „plastelina” (widoczna na zdjęciu). Wystarczy nią przejechać poszczególne gniazda i wyczyszczone.

Czyszczenie za pomocą plasteliny jest dziecinnie proste

A Ty jak czyścisz elektronikę?

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły