Właśnie czytasz

Tworzę tęczę z makramy: jest idealną ozdobą nie tylko do pokoju dziecięcego

3952  
Udostępnij: 

Tworzę tęczę z makramy: jest idealną ozdobą nie tylko do pokoju dziecięcego

Przygotowałam prosty poradnik, jak zrobić ozdobną tęczę i karuzelę z makramy, które możesz powiesić nad dziecięcym łóżeczkiem. To świetna zabawa i piękna, własnoręcznie wykonana dekoracja.

25. 2. 2022 4 Min czytania Redakcja
Tworzę tęczę z makramy: jest idealną ozdobą nie tylko do pokoju dziecięcego

Moja koleżanka urządzała niedawno pokój dla dzieci, a gdy szukała w Internecie inspiracji na dekoracje, zobaczyła tęczową ozdobę. Z pewnością widziałaś ją na zdjęciach na różnych portalach. Wydaje mi się, że to trend, który trwa od kilku lat. I wcale się temu nie dziwię. Wygląda naprawdę ładnie, a do jej produkcji często wykorzystuje się sznurki do makramy, która wciąż zyskuje na popularności. Najczęściej umieszcza się ją we wnętrzach w stylu boho.

Gotową tęczę można kupić w prawie każdym sklepie z wyposażeniem dziecięcym lub akcesoriami do wnętrz. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają czasu ani cierpliwości na jej własnoręczne wykonanie. Skoro jednak czytasz ten artykuł, zakładam, że należysz do grupy osób, które lubią tworzyć. Wybrałam tęczę, ponieważ jest to super kreatywne doświadczenie, a także po to, aby zadowolić przyjaciela, którego zniechęciła do zakupu dość wysoka cena.

Wykorzystuję to, co mam w domu

Być może nie będziesz nawet musiała dokonywać zakupów w żadnym sklepie. Jednym z powodów, dla których sama wykonuję ozdoby jest to, że nie wytwarzam tak dużo odpadów. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ przetwarzam to, co już mam w domu lub szukam materiałów w naturze. Rzuć okiem, może masz w szufladzie wełnę, bawełnę lub sznurki, które mogłyby posłużyć do wykonania tęczy.

Instrukcja na tęczę z makramy

Na początku ułóż wszystkie materiały obok siebie i zobacz, czy jesteś zadowolona z ich połączenia. Spójrz nie tylko na kolory, ale także na strukturę. Jeżeli pasują do siebie, wtedy możesz zabrać się do pracy.

Potrzebujesz:

 • Mocniejszego sznurka (takiego, aby dobrze się strzępił)
 • Drutu
 • Sznurków do tworzenia kolorowych pasków
 • Nożyczek
 • Opcjonalnie: drewnianych koralików (możesz je przewlec przez sznurek), kleju na gorąco

návod na duhu makramé

Przygotowanie:

 1. Określ, jak dużą tęczę chcesz zrobić. Według tego wytnij pierwszy łuk z grubego sznurka. Pamiętaj, aby dodać co najmniej 7 cm na końcach, abyś mogła je później wystrzępić.
 2. Do sznurka włóż drut. Powinien być trochę dłuższy niż sam sznurek. Podczas wkładania drut w różny sposób prześlizguje się przez sznurek i może przebić się na zewnątrz, dlatego rób to naprawdę ostrożnie.
 3. Owiń pierwszy kolorowy sznurek wokół łuku aż do miejsca, gdzie kolor ma się skończyć.
 4. Odmierz drugi łuk pasujący do tego pierwszego, włóż w niego drut i owiń całość kolejnym sznurkiem.
 5. Miejsce zakończenia kolorowego sznurka odmierz przykładając łuk do już gotowego. Sznurki mają różną elastyczność, dlatego jest to najbardziej niezawodny sposób na dopasowanie końcówek.
 6. Przyklej dwa pierwsze łuki za pomocą pistoletu na gorąco lub, jeśli wybrałaś wariant bardziej przyjazny dla środowiska, zwiąż je.
 7. Powtórz tę samą procedurę z pozostałymi łukami (pomiar, włożenie drutu, owijanie kolorowym sznurkiem, klejenie/wiązanie) aż do ostatniego łuku.
 8. Przed owinięciem ostatniego łuku kolorowym sznurkiem, przywiąż do niego dodatkowy sznureczek na sam środek tęczy – na nim zawiesisz gotową ozdobę. Dopiero potem owiń sznurkiem łuk.
 9. Po dodaniu ostatniego łuku do tęczy, rozdziel białe końce, rozczesz je i przytnij.
 10. W ostatnim kroku nawlecz koraliki na sznurek

tęcza macrame

Jak łączę łuki bez kleju?

Wymaga to trochę więcej cierpliwości i umiejętności, ponieważ sznurki plączą się pod palcami. Efekt jednak jest tego wart.

 1. Na najniższym i najmniejszym łuku w pięciu miejscach zawiązuję sznurek w kolorze łuku. Sznurek ten będzie sięgał o poziom wyżej.
 2. Zawijam łuk tak, aby sznurki nie prześwitywały. Jedyne, co wystaje, to węzły, które potem chowają się między łukami.
 3. Kolejne łuki przygotowuję dokładnie w ten sam sposób, a następnie łączę je wszystkie razem.

Na zdjęciu ósmym jest ostatni łuk, więc nie dodawałem już uchwytów dla następnej warstwy. Jest tylko sznurek na środku, który posłuży do zawieszenia ozdoby.

Stwórz własną karuzelę nad dziecięce łóżeczko

Podobną techniką wykonuję również karuzele, które można powiesić nad łóżeczkiem lub przewijakiem. Oto mój sposób, a decyzję, jakie ozdoby powiesisz na karuzeli, pozostawiam Tobie.

Otwórz

Zamknij

Potrzebujesz:

 • Gałązka o długości około 2m
 • Nóż do obierania kory
 • Garnek o średnicy końcowej obręczy
 • Woda
 • Sznurek

Przygotowanie:

 1. Znajdź elastyczną gałązkę i usuń z niej korę.
 2. Napełnij garnek wodą i namocz w nim gałązkę powoli ją zginając. Gdy będzie tworzyła koło, zwiąż ją mocno i włóż z powrotem do garnka.
 3. Pozostaw ją w wodzie przez co najmniej dwa dni, następnie wylej wodę i pozostaw obręcz do wyschnięcia w garnku, który powinien być umieszczony w pobliżu grzejnika.
 4. Po wyjęciu wyczyść obręcz i zawiń sznurkiem, podobnie jak robi się tęczę.

Myślę, że obie instrukcje są dość proste i wierzę, że można na ich podstawie wykonać wiele pięknych ozdób.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły