Właśnie czytasz

Jak zrobić tabletki czyszczące do toalety? Wystarczą 3 składniki, które masz w domu

35631  
Udostępnij: 

Jak zrobić tabletki czyszczące do toalety? Wystarczą 3 składniki, które masz w domu

Wystarczy tylko kilka składników i z łatwością można zrobić tabletki do czyszczenia toalet. Są znacznie tańsze i w większości przypadków nawet bardziej przyjazne dla środowiska niż środki czyszczące ze sklepowych półek. Jako bonus, mycie toalety jest z nimi nieco przyjemniejsze. Lubię patrzeć, jak tabletka zaczyna musować po jej wrzuceniu do toalety.

12. 1. 2022 3 Min czytania Redakcja
Jak zrobić tabletki czyszczące do toalety? Wystarczą 3 składniki, które masz w domu

Mój synek lubi ze mną sprzątać. Naśladuje wszystko, co robię, dlatego staram się, aby środki czystości były jak najbardziej naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Wtedy „bawimy się” razem w sprzątanie i nie muszę się martwić, że dotyka czegoś szkodliwego rękami. Niech radość sprzątania towarzyszy mu przez całe życie!”

Stworzenie tabletek do czyszczenia WC jest proste

Jeśli obawiasz się, że przy produkcji tabletek jest za dużo pracy i że to Ci się nie opłaca, to chciałabym Cię wyprowadzić z błędu.

Masę stworzysz w 10 minut, a następnie włożysz ją do formy lub wymodelujesz ręcznie małe tabletki. Tak przygotowane pozostawiasz do wyschnięcia przez noc i gotowe. Tabletki wystarczają na kilka miesięcy, jeśli zamkniesz je szczelnie w szklanym naczyniu.

Do ich przygotowania potrzebujesz sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i odrobiny wody. Aby wzmocnić efekt, możesz dodać trochę octu bezpośrednio do tabletek lub zalać nim toaletę, zaraz po ich wrzuceniu. Tę drugą opcję polecam zwłaszcza początkującym. Dodatkowo do tabletek można dodać pachnący olejek, w zależności od tego, jaki zapach lubimy w łazience.

Jak zrobić kształt tabletek?

Możesz użyć foremek, wyciąć je lub uformować ręcznie.

Chociaż można zrobić tabletki bez użycia foremek, polecam mieć jedną pod ręką, jeśli zależy Ci na tym, aby ładnie wyglądały – dobrze sprawdzają się foremki do lodu lub te do babeczek. Gdy następnie ładnie ułożysz je w szklanym słoju, nie tylko wyczyszczą łazienkę, ale też sprawią, że będzie przytulnie wyglądać. Oprócz klasycznych foremek możesz również użyć tych do wycinania ciastek. Jeśli nie masz w domu żadnego z wyżej wspomnianych gadżetów, po prostu uformuj kulki w dłoniach.

Moim zdaniem najłatwiejszą opcją jest jednak włożenie masy do silikonowej foremki. Następnego dnia, gdy mieszanina stwardnieje, tabletki wystarczy z niej po prostu wycisnąć. Jeśli chcesz, żeby były naprawdę ładne i zgrabne, polecam zrobić je w formie do lodu, a następnie zawinąć w folię spożywczą i obciążyć (np. książkami). Dzięki temu cała substancja pozostanie w formie, nic nie wyjdzie ponad jej krawędź, a tabletki będą gładkie ze wszystkich stron.

Jak działają tabletki?

Po wrzuceniu do wody zaczynają się pienić w wyniku reakcji kwasu cytrynowego z sodą. To niszczy bakterie i usuwa brud, do którego zwykłą szczotką po prostu nie dosięgniesz.

Przepis na tabletki do czyszczenia toalety

Najlepszy efekt podczas sprzątania osiągniesz, gdy najpierw wlejesz ocet do toalety, a następnie wrzucisz tabletkę, którą pozostawisz na 10 minut – przez ten czas mieszanka się rozpuści i usunie brud. Następnie wystarczy przetrzeć muszlę klozetową szczotką. Ja stosuję tabletki raz w tygodniu i jest to również świetna profilaktyka przeciw osadzaniu się kamienia.

Potrzebujesz:

  • 200 g sody oczyszczonej
  • 90 g kwasu cytrynowego
  • Butelki ze sprayem wypełnionej wodą
  • 2 łyżki octu
  • Kilka kropli ulubionego olejku zapachowego

Przygotowanie:

  1. W misce wymieszaj sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy.
  2. Dodaj 3 łyżki octu i kilka kropli olejku zapachowego.
  3. Stopniowo spryskuj mieszankę sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego wodą i mieszaj do uzyskania konsystencji, która będzie przypominać wilgotny piasek. Mieszanka nie może być zbyt mokra, ponieważ wtedy będzie musowała.
  4. Uformuj tabletki, a następnie pozostaw je do wyschnięcia na noc, aby stwardniały.
  5. Jeśli użyłaś formy, wyjmij z niej tabletki i przechowuj je w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu.

Kiedy oczekuję gości, wrzucam jedną tabletkę do toalety na krótko przed ich przybyciem. Toaleta jest wtedy czysta i jeszcze przyjemniej pachnie.

Tabletek musujących używam również do czyszczenia spłuczki. Wystarczy włożyć do pojemnika tabletkę, pozwolić jej się rozpuścić, odczekać 15 minut i spłukać. Polecam robić to dwa razy w roku.

Wszystko do sprzątania

Wszystko do sprzątania

Sprytne akcesoria do sprzątania, dzięki którym szybko i bez wysiłku posprzątasz swój dom znajdziesz w nowej kolekcji na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły