Właśnie czytasz

Czy wiesz, jak zrobić własną świeczkę i znasz różnicę pomiędzy woskami oraz zapachami?

16806  
Udostępnij: 

Czy wiesz, jak zrobić własną świeczkę i znasz różnicę pomiędzy woskami oraz zapachami?

W sklepach znajdziesz świece o różnych zapachach i w różnych kolorach - te naturalne, droższe, tańsze i… często także te ręcznie robione. Dzisiaj pokażę Ci, jak wykonać własnoręcznie jedną z nich. Przygotowałam instrukcję krok po kroku i zdradzę Ci, czym różnią się te, które znajdziesz na sklepowych półkach.

22. 1. 2022 4 Min czytania Redakcja
Czy wiesz, jak zrobić własną świeczkę i znasz różnicę pomiędzy woskami oraz zapachami?

Robienie świec to jedno z moich ulubionych hobby. Można przy tym odpocząć, a w dodatku produkt końcowy jest piękną rzeczą, która świetnie nadaje się na prezent dla bliskich. Moi znajomi często chcą ode mnie „przepis”, dlatego organizuję kreatywne warsztaty dla dziewcząt, które są często przyjemniejsze niż siedzenie przy lampce wina.

Woski, zapachy i materiał

Kilka razy zdarzyło mi się kupić świecę, która pięknie pachniała podczas jej wyboru, ​​ale po zapaleniu zaczęła mnie boleć głowa i wolałam otworzyć okno. Dlaczego tak się dzieje?

Do produkcji świec najczęściej stosuje się podstawowe rodzaje wosków, a mianowicie: parafinowy, sojowy, kokosowy i pszczeli:

1. Parafina

To wosk syntetyczny pozyskiwany z oleju. Zwykle używa się go do produkcji wszystkich świec sprzedawanych po niższych cenach. Podstawowa parafina jest biała i łatwa do barwienia. Dodatkowo dobrze utrzymuje zapach, gdy nie jest nagrzana, dzięki czemu nawet niezapalona świeca pachnie świetnie i bardzo intensywnie. Jednak ogrzewanie parafiny uwalnia substancje takie jak aceton, benzen, toluen i inne. Może to czasami powodować bóle głowy, trudności w oddychaniu i uczucie ciężkiego powietrza w pomieszczeniu, gdy te opary utrzymują się przez długi czas. Świece te łatwo rozpoznać – podczas zapalania i gaszenia można zauważyć czarny dym.

sfouknutá svíčka

2. Sojowy wosk

Jest to naturalny składnik, który można otrzymać w małych granulkach i ma kolor od beżowego do żółtawego. Jest zrobiony z ziaren soi i sam w sobie ma delikatny sojowy zapach. Kiedy pierwszy raz go użyłam, trochę się bałam, że zagłuszy zapach olejków eterycznych. Ale tak się nie stało! W przeciwieństwie do parafiny pochłania zapach w postaci nieogrzewanej, ale po zapaleniu naturalny zapach zanika i czuć zapach olejków. Ten otula całe pomieszczenie i nie uwalnia szkodliwych substancji.

3. Kokosowy wosk

Jest produktem ubocznym produkcji oleju palmowego i jest naturalny. Nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale oczywiście, jeśli nie chcesz wspierać wylesiania, sprawdź, gdzie rosły palmy i jak się z nimi obchodzono. Jego właściwości są mniej więcej równe woskowi sojowemu. Różnią się głównie zaolejeniem, a, w zależności od jakości, także siłą spalania. Firmy produkujące świece naturalne o wysokiej jakości zazwyczaj mieszają wosk sojowy i kokosowy proporcjonalnie do ich sekretnej, wypróbowanej i sprawdzonej receptury.

4. Wosk pszczeli

Muszę też wspomnieć o moim ukochanym i mało używanym wosku pszczelim, który ma niesamowite naturalne właściwości. Niestety jest to produkt bardzo drogi i rzadko używa się go do produkcji świec odlewanych. Być może znasz go lepiej w formie „papieru o strukturze plastra miodu” do robienia świec polegającego na tym, że owijasz papier wokół knota i taka świeca jest gotowa w ciągu kilku minut.

Produkty potrzebne do produkcji świeczki

 • Wosk według własnego wyboru – na małą świeczkę wystarczy około 200 g.
 • Kąpiel wodna do rozpuszczenia wosku – polecam słoik i garnek z wodą.
 • Drewniany patyczek lub łyżeczka do mieszania.
 • Knot – tu masz do wyboru kilka możliwości. Możesz kupić gotowe knoty, które mają przymocowaną od dołu metalową płytkę i są zanurzone w wosku lub cienki sznurek i metalowe płytki osobno.
 • Esencje zapachowe – najlepsze są naturalne olejki eteryczne. Dodaję 4-5 ml na 200 g wosku.
 • Naczynie, w którym odlejesz świeczkę.
 • Uchwyt na knot – możesz też użyć klamerek do bielizny lub specjalnych patyczków z dziurką, ale polecam jednorazowe pałeczki, które zostały Ci po azjatyckiej kolacji.

Jak własnoręcznie zrobić świecę zapachową?

Teraz już wiesz, czego potrzebujesz i jak wybrać odpowiedni wosk. Możemy rozpocząć tworzenie!

 1. Przygotuj kąpiel wodną, ​​włóż do niej słoik z woskiem. Mieszaj, aż będzie całkowicie płynny i klarowny – temperatura powinna wynosić około 70°C.
 2. Przygotuj pojemnik na świecę, na jego dnie umieść i przytrzymaj (lub przyklej) knot.
 3. Za pomocą uchwytu lub w/w pałeczek przymocuj knot tak, aby utrzymywał się w pozycji pionowej (knot włóż między patyczki).
 4. Do rozpuszczonego wosku dodaj olejki eteryczne i wymieszaj. Możesz użyć więcej niż 5 ml esencji, ale pamiętaj, że niezapalona świeca sojowa lub kokosowa pachnie znacznie mniej niż zapalona i musisz uważać na ilość esencji, aby nie przedobrzyć.
 5. Najpierw wlej wosk do pojemnika, ale tylko na wysokość ok. 1 cm i pozwól mu stwardnieć przez kilka minut – dzięki temu dobrze zakotwiczysz knot.
 6. Następnie dodaj resztę wosku, tak aby zostawić około 1 cm wolnej przestrzeni od górnej krawędzi i pozwól mu ponownie stwardnieć.
 7. Na koniec dodaj ostatnią warstwę. Dzięki niej powierzchnia świecy będzie pięknie płaska i gładka.
 8. Nie przenoś pojemnika i nie przesuwaj go zbyt mocno, dopóki wosk nie stwardnieje. Zapal świeczkę najwcześniej po 2 dniach i pozwól jej palić się po raz pierwszy przez co najmniej 2 godziny. Chodzi o to, aby świeca spalała się równomiernie i dobrze się paliła przy następnym zapaleniu.

návod na svíčku

Coś ekstra na koniec

I jeszcze kilka wskazówek na zakończenie…

Wierzch świecy można ozdobić ziołami lub przyprawami, ale tylko delikatnie. Jeśli przesadzisz, świeca mocno się spali, bo po ciepłym wosku ozdoba zsunie się aż do knota.

Wosk można również barwić. Generalnie zalecane są barwniki do wosku, ale jestem zwolenniczką ekologii, dlatego wybieram naturalne barwniki lub MICU (proszek mineralny). Alternatywnie używam spiruliny i kurkumy.

Nie musisz wlewać świec do starych słoików i kubków. Możesz także używać pojemników betonowych, małych doniczek lub łupiny orzecha kokosowego. Ponadto świetne są naklejki do knotów, które utrzymują je na swoim miejscu.

Wszystko do sprzątania

Wszystko do sprzątania

Sprytne akcesoria do sprzątania, dzięki którym szybko i bez wysiłku posprzątasz swój dom znajdziesz w nowej kolekcji na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły