Właśnie czytasz

8 zabaw na świąteczne dni dla całej rodziny

4610  
Udostępnij: 

8 zabaw na świąteczne dni dla całej rodziny

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który czeka się przez cały rok. W końcu jest okazja by spotkać się z rodziną, odpocząć i spędzić miło czas w domu rozświetlonym blaskiem świątecznego drzewka. Często jednak zapominamy o tym, że kiedy my planujemy długie przesiadywanie przy stole, dzieci zwyczajnie się nudzą. Efektem tej nudy jest ogólne niezadowolenie, marudzenie i płacz, którego nie ukoi nawet nowa zabawka chwilę wcześniej znaleziona pod choinką. Jeśli chcecie tego uniknąć i sprawić, żeby tegoroczne święta były naprawdę udane i ucieszyły całą rodzinę, mam dla Was fajną propozycję.

23. 12. 2020 4 Min czytania Olga Pietraszewska
8 zabaw na świąteczne dni dla całej rodziny

Jestem przekonana, że doskonale znacie gry i zabawy, które chcę Wam zaproponować na święta. Jednak zanim powiecie “eee, to takie stare i nudne”, zastanówcie się, kiedy ostatni raz, albo czy w ogóle, bawiliście się kiedyś w to z dziećmi, a później ułóżcie sobie plan, który uratuje Waszą rodzinę przed świąteczną nudą i marudzącymi dziećmi. Gotowi? No to zaczynamy!

Kalambury

Kalambury to gra towarzyska, której celem jest odgadywanie haseł. Hasła można przedstawiać gestami lub rysunkami. Nie można podpowiadać, używać słów, ani dźwięków.

Grając z dziećmi najlepiej podzielić się na drużyny – rodzic plus dziecko (dzieci). Trudność haseł dopasowujemy do wieku najmłodszych graczy i ich zainteresowań. Mogą to być postacie z bajek, ulubione zabawy czy smakołyki. Na święta można przygotować też hasła ściśle związane z Bożym Narodzeniem, czyli np. choinka, prezent, Święty Mikołaj, kolęda, bombka choinkowa, pierogi, śnieg, pierwsza gwiazdka, renifer itd.

Świąteczne karaoke

Śpiewać każdy może, a już na pewno rodzice z dziećmi, nawet w towarzystwie dziadków. W internecie dostępnych jest mnóstwo darmowych podkładów do karaoke z tekstem.

Wystarczy włączyć komputer, przygotować playlistę wybranych utworów i przy prowizorycznym mikrofonie, do którego świetnie nadaje się np. kuchenna łyżka, zacząć śpiewać – solo, w duetach, całym rodzinnym zespołem. Jeśli mamy w domu maluchy, które jeszcze nie czytają, dajmy im garnek i łyżkę – niech robią podkład muzyczny do piosenki, którą akurat śpiewamy. Repertuar dziecięco-świąteczny jak najbardziej wskazany, podobnie jak dużo luzu, dobrego humoru i zdrowego dystansu do siebie. Świetna zabawa murowana!

Budujemy wioskę Świętego Mikołaja

wycinanki

Jeśli macie w domu małych budowniczych i konstruktorów, koniecznie zaproście ich do wspólnego budowania wioski Świętego Mikołaja.

To, czego potrzebujecie to klocki – drewniane, plastikowe, lego. Przyda się też trochę wyobraźni – której akurat dzieciom nie brakuje oraz cierpliwości i zaangażowania. Za to efekt pracy na pewno będzie imponujący! Jeśli w wiosce mają być renifery, prezenty i Mikołaj, możecie narysować wszystko na kartce, pokolorować i wyciąć. Takie dodatkowe elementy będą idealnym uzupełnieniem wspólnie zbudowanej wioski.

 Świąteczny quiz

Świąteczny quiz to zabawa, w którą najlepiej grać w większym gronie. Możemy podzielić się na drużyny lub grać indywidualnie, przygotować tablicę z punktacją albo każdą dobrą odpowiedź nagradzać mandarynką.

Przed rozpoczęciem zabawy musimy przygotować pytania, które będą ściśle nawiązywać do Świąt Bożego Narodzenia. Ich poziom można uzależnić od wieku graczy.


Przykładowe pytania:

 • ile reniferów ciągnie sanie Mikołaja?
 • kto w Wigilię mówi ludzkim głosem?
 • kto urodził się w Święta?
 • jak nazywają się piosenki, które śpiewamy w Boże Narodzenie?
 • jak nazywa się renifer z czerwonym nosem?
 • gdzie mieszka Święty Mikołaj?
 • którędy Mikołaj wchodzi do domu?
 • co musi pojawić się na niebie zanim usiądziemy do kolacji wigilijnej?
 • jaki chłopiec został na święta sam w domu?
 • czego życzymy sobie na święta?

Karteczki z pytaniami wrzucamy do worka/czapki/kapelusza i kolejno losujemy.

Czytanie pod choinką

Czas na coś spokojniejszego, czyli wspólne czytanie. Ta zabawa fajnie sprawdzi się wieczorem, bo pomoże wyciszyć dzieci przed snem.

Aby stworzyć odpowiedni nastrój możemy przebrać się w piżamy, przygotować ciepłe kakao i pierniczki, otulić miękkimi kocami. Tak przygotowani siadamy przy świątecznym drzewku i zaczynamy wspólne, rodzinne czytanie. Co czytamy? Książki i opowieści o tematyce świątecznej, ulubione bajki naszych dzieci albo opowieści, które w dzieciństwie czytali nam nasi rodzice.

Świąteczny turniej gier planszowych

gry planszowe

Nie wiem, jak Wasze dzieci, ale moje bardzo lubią grać w gry planszowe. Naszą ulubioną grą rodzinną, przy której jest zawsze dużo śmiechu jest Vildkatten. Lubimy też Monopol Junior, Kurnik, Memo i gry typu wyścig kurczaków do kurnika.

W święta możemy zaproponować dzieciom turniej gier planszowych, do którego każdy wybiera swoją ulubioną grę. Wyznaczamy sobie czas 1 lub 2 godziny i przez ten czas gramy po kolei w wybrane planszówki, nie zapominając o przerwach na zjedzenie kilku orzechów lub czekolady, które doskonale wpływają na poprawę koncentracji ;-)

Świąteczne kino familijne

świąteczne filmy

Myślę, że opis jest tu całkowicie zbędny. Wybieramy film lub bajkę o tematyce świątecznej i urządzamy sobie domowe, świąteczne kino.

Gasimy światło, otulamy kocami, bierzemy miskę popcornu i zaczynamy wspólne, rodzinne oglądanie. Przed seansem możemy poprosić dzieci o przygotowanie biletów z tytułem filmu, godziną i miejscem, w którym film będzie wyświetlany. Bilet musi otrzymać każda osoba wybierająca się do kina, a bileterem może być jeden z rodziców.

Klasyczne gry dla całej rodziny

Na koniec przygotowałam kilka klasycznych gier i zabaw, które fajnie angażują całą rodzinę. Myślę, że większość rodziców zna te gry i zabawy ze swojego dzieciństwa.

 

 • gra w okręty (statki)
 • ciuciubabka
 • gra w państwa miasta
 • ciepło-zimno
 • zabawa w chowanego
 • kółko i krzyżyk
 • widzę coś na literę…

 

Zaopatrzeni w taki repertuar rodzinnych gier i zabaw na świąteczne dni możecie zapomnieć o słowie nuda i marudzących dzieciach! Pamiętajcie też o tym, że często najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego koniecznie zabierzcie też dzieci na świąteczny spacer, który zawsze jest fajną przygodą i okazją do wspólnej zabawy, np. w berka.

Przeczytaj również

Kalendarz adwentowy, z którym nie przytyjesz, ale nastroisz się na święta
Kalendarz adwentowy, z którym nie przyty…2256
„Mamo, ja chcę psa!” – jak sobie radzić z tym dziecięcym życzeniem?
„Mamo, ja chcę psa!” –…1928
Słyszałaś już o rosnących farbach? Jeśli nie, to mamy coś, co polubi każde dziecko!
Słyszałaś już o rosnących farbach? Jeśli…11874
Kolejne artykuły