Właśnie czytasz

Czas na świąteczne ozdoby: zrób dekoracyjne laski techniką makramy

8094  
Udostępnij: 

Czas na świąteczne ozdoby: zrób dekoracyjne laski techniką makramy

Jakie pomysły lubię najbardziej? Takie, które nie są skomplikowane, a ich efekt końcowy wygląda pięknie. Właśnie taka jest poniższa instrukcja. Ozdoby przygotujesz w mgnieniu oka i nie musisz kupować do nich żadnego specjalnego sprzętu.

28. 11. 2021 3 Min czytania Redakcja
Czas na świąteczne ozdoby: zrób dekoracyjne laski techniką makramy

W swojej pierwotnej wersji ozdoby te były lizakami, ale warianty wykonane makramą wydają mi się bardziej praktyczne, gdyż można ich używać wielokrotnie, nie zbierają kurzu ani igieł z choinki i nie kuszą największych świątecznych łasuchów. :-) Dodatkowo można je wykonać w dowolnej kombinacji kolorystycznej.

Tak wykonana laska jest wspaniałą dekoracją nie tylko na choinkę czy wieniec świąteczny, ale również sprawdzi jako ozdoba paczki. Można także zrobić cały ich zestaw i podarować komuś w prezencie.

Lubię własnoręcznie robić ozdoby do ich wykonania wykorzystuję rzeczy, które mam już w domu. Choć technika, którą dzisiaj przedstawię, zwie się makramą, to nie musisz kupować drogiego sznurka, który jest przeznaczony specjalnie do tego typu twórczości. Wszystko, czego potrzebujesz, to naturalny, gruby sznurek, który można postrzępić na końcach. Jeśli lubisz nadawać rzeczom drugie życie, możesz też wykorzystać druciki ze zużytych już maseczek ochronnych.

Potrzebujesz:

 • mocnego sznurka
 • drucika
 • włóczki w dwóch kolorach
 • nożyczek

bavlnky provázky drátky

Przygotowanie:

 1. Najpierw wygnij drucik w kształt laski, aby zobaczyć, czy jesteś zadowolona z jego rozmiaru tak duża będzie Twoja ozdoba.
 2. Przytnij gruby sznurek tak, aby był o 1 cm dłuższy z każdej strony niż sam drucik.
 3. Zacznij od owinięcia sznurka i drucika jedną z włóczek. Można zacząć od zawiązania supła, ale mnie udało się zacisnąć jeden koniec włóczki poprzez owinięcie go inną jej częścią.
 4. Przyłóż drucik do sznurka tak, aby nie było pomiędzy nimi przerw, a następnie kontynuuj owijanie włóczką.
 5. Gdy dojdziesz prawie do końca drucika, odetnij włóczkę.
 6. 5-7 cm od końca włóczki zrób na niej węzeł, a następnie podziel jej luźne włókna na dwie części.
 7. Owiń końce wokół sznurka, mocno zwiąż je ze sobą i odetnij wystającą część.

jak vyrobit vánoční ozdoby

Główny kolor ozdoby jest gotowy, teraz przejdziemy do kolejnej części!

 1. Podobnie jak w przypadku pierwszej włóczki, również tutaj możesz odpowiednio ją owinąć lub wykonać węzeł, aby dobrze trzymała się na ozdobie.
 2. Nawiń włóczkę pod kątem, w dowolnym odstępie to zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ja wybrałam około 1 cm przerwy.
 3. Gdy będziesz już na końcu sznurka, zamaskuj węzły, owijając je dobrze warstwą włóczki.
 4. Zakończ owijanie drugiej włóczki węzłem, tak samo jak w przypadku tej pierwszej: zrób węzeł 5-7 cm od końca, podziel włókna na dwie części i zawiąż je wokół sznurka.
 5. Teraz rozdziel wystające części grubego sznurka na pojedyncze włókna.
 6. Frędzle przytnij na długość około 0,5 cm od końca włóczki.
 7. Wyrównaj frędzle po obu stronach powstałej laski.
 8. Ozdoba jest gotowa, teraz można ją wygiąć w odpowiedni kształt dzięki ukrytemu w środku drucikowi.

Podczas wiązania końcówek można użyć klasycznych węzłów – są zauważalne z bliska, ale nie będzie ich widać z daleka na choince. Tylko od Ciebie zależy, który wariant mocowania włóczki ostatecznie wybierzesz.

návod na makramé vánoční ozdoby

Teraz wystarczy przymocować ozdobę do choinki za pomocą haczyka, który zamocujesz, przewlekając go przez zewnętrzną włóczkę (tę, która tworzy dekoracyjną linię) i gotowe!

Tworzenie dekoracji z rzeczy, które mam w domu to dla mnie doskonały sposób na mroźne i długie wieczory. Nic mnie tak nie relaksuje, jak kreatywna twórczość, która przywołuje prawdziwie Bożonarodzeniową atmosferę. A Ty spróbujesz w tym roku przygotować własne ozdoby? :-)

Obudź świąteczną atmosferę

Obudź świąteczną atmosferę

Już teraz na Tchibo.pl znajdziesz wyjątkowe dekoracje, które wprowadzą do Twojego domu prawdziwie świąteczną atmosferę.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły