Właśnie czytasz

Roślin w doniczkach mam już dużo. Teraz tworzę roślinne terraria!

7380  
Udostępnij: 

Roślin w doniczkach mam już dużo. Teraz tworzę roślinne terraria!

W terrariach roślinnych zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Jako mały, zwarty ekosystem są niesamowicie fascynujące, a patrzenie na lśniące kule wypełnione kamykami, piaskiem i roślinami jest bardzo uspokajające. Możesz nimi udekorować każde pomieszczenie – poprawią Ci nastrój i nadadzą mieszkaniu niesamowitego charakteru.

18. 9. 2021 5 Min czytania Redakcja
Roślin w doniczkach mam już dużo. Teraz tworzę roślinne terraria!

Terrarium roślinne lub inaczej mówiąc florarium to mały ekosystem, osobny kawałek natury w szklanym pojemniku, który z łatwością stworzysz samodzielnie w domu. To piękna ozdoba lub świetny pomysł na ręcznie wykonany prezent. Jego produkcja wcale nie jest skomplikowana, a dodatkowo te małe ogrody w słoikach są bardzo łatwe w utrzymaniu. Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalnym ogrodnikiem, czy po prostu starasz się utrzymać swoje sukulenty przy życiu, będzie to dla Ciebie na pewno świetną zabawą.

Sukulenty nie wymagają dużo opieki

Jeśli natknęłaś się gdzieś na takie terraria, prawdopodobnie zauważyłaś, że w zasadzie istnieją ich dwa rodzaje. Pierwszy wariant, który wygląda naprawdę egzotycznie, to tak zwane terraria tropikalne. Wypróbowałam je i z moich obserwacji wynika, że potrzebują więcej wody i pielęgnacji, ponieważ ta mała dżungla zawiera rośliny kochające wilgoć. Druga opcja to „ogrody”, które nie wymagają wiele opieki ich podstawą są sukulenty. Zdecydowanie wolę je ze względu na brak czasu. Choć nie poświęcam im go wiele, funkcjonują jako samodzielna jednostka i zdobią nasz dom. Kiedy od czasu do czasu je podleję, są szczęśliwe i znów cieszą oczy pięknym, jasnozielonym kolorem.

Wypełnienie terrarium zależy od jego rodzaju

Dobieram warstwy naturalnych produktów do terrarium w zależności od tego, czy decyduję się na rośliny kochające wilgoć czy na sukulenty. Podczas gdy te pierwsze wolą większą warstwę gleby, sukulenty raczej docenią więcej kamieni i piasku – generalnie jako bazę używam piasku, kamieni, żwiru i ziemi odpowiedniej do sukulentów. Glebę łączę z piaskiem, chyba że uda mi się wcześniej kupić gotową mieszankę. Sukulenty czują się wówczas dobrze.

Znalezienie dodatków nie jest trudne

Dziś wspólnie stworzymy jeden mini ekosystem według prostej instrukcji. Jeśli masz ogród, tym lepiej. Nie musisz daleko jechać, bo zbierzesz tam większość potrzebnych surowców naturalnych.

Jeśli nie, nie rozpaczaj! Weź kilka słoików i zbierz z podwórka trochę piasku, kilka małych kamieni lub żwiru i dobrej jakości ziemi. Jeśli masz w domu muszle z letniego urlopu nad morzem, z pewnością możesz użyć ich również jako dekoracji swojego roślinnego terrarium – nadają się szczególnie do sukulentów i wyglądają stylowo. Jeśli nie masz możliwości „zapolowania” na surowce do naszej dekoracji na łonie natury, możesz skorzystać z oferty sklepów ogrodniczych, w których często sprzedają różne kamienie i ozdoby.

Do tropikalnych dodaj trochę węgla aktywnego

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie terrarium tropikalnego, dodaj do podłoża trochę pokruszonego węgla aktywnego, który pomoże uregulować zapach wilgotnej gleby, a także zapobiegnie rozwojowi glonów – nie robią nic złego, ale nie wszyscy chcą je widzieć w swoim terrarium, głównie ze względów estetycznych. Węgiel aktywny sprawi również, że rośliny będą się lepiej rozwijać.

Wybierz rośliny o podobnych wymaganiach

Teraz dochodzimy do wyboru roślin, które nadają się do takiego terrarium. Możesz wybierać z szerokiej gamy kaktusów i sukulentów w zależności od tego, którą kombinację wolisz. Główną zasadą jest to, że każda roślina musi być na tyle mała, aby nie wystawała poza terrarium.

Przygotowując tropikalne terrarium, upewnij się również, że większe rośliny nie zasłaniają mniejszych i pamiętaj, że będą się one obracać do światła, więc nie pozostaną w tej samej pozycji, co podczas sadzenia. Liczba roślin zależy od wielkości terrarium, ale dla większości z nich wystarczy 4-6 małych sukulentów lub kaktusów. Nie należy wypełniać terrarium zbyt mocno, aby poszczególne rośliny miały miejsce do wzrostu i oddychania.

Jaki pojemnik wybrać? Taki, który Ci się podoba!

Jeśli chodzi o wybór naczynia, jest to jedna z większych zalet terrariów. Możesz zasadzić rośliny w zasadzie w dowolnej szklance, szklanej misce, a nawet w szkle laboratoryjnym czy dużym akwarium, które zostało po hodowli rybek.

Osobiście wolę bardziej otwarte pojemniki, które nie zatrzymują dużo wilgoci, więc idealnie sprawdzą się szklane miski, otwarte, szklane kule lub małe „szklarnie” bez górnej ścianki. Małe, szklane pojemniki zawieszone na sznurku wyglądają naprawdę imponująco jakby unosiły się w powietrzu.

rostlinná teraria Z drugiej strony rośliny kochające wilgoć dobrze czują się nawet w wyższych pojemnikach z wąską szyjką po prostu wymaga to trochę więcej cierpliwości podczas sadzenia. U naprawdę doświadczonych hodowców zauważyłam tropikalne terraria, które ostatecznie szczelnie się zamyka, a rośliny tworzą w nich doskonały ekosystem, w którym cykl wodny odbywa się jak w naturze woda wyparowuje i ponownie „podlewa” rośliny. Nie wolno jednak otwierać takiego pojemnika, aby nie zakłócać działania systemu. Nie musisz nawet usuwać opadłych liści, ponieważ z czasem ulegną one rozkładowi w glebie, jak działa to w przyrodzie.

Instrukcja do terrarium z sukulentami

Do ich zasadzenia nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. Często zadowalam się zwykłą łyżką do zupy i używam dużej pęsety, aby pomóc sobie tu i tam. Zawsze staraj się nie brudzić wewnętrznych stron ścianek, ponieważ po posadzeniu trudno będzie je wyczyścić. To jeden z powodów, dla których na początku łatwiej jest wybrać pojemnik z szerszą szyjką.

rostlinná teraria Czego potrzebujesz?

  • 4-6 małych roślin kaktusów lub sukulentów
  • piasku
  • kamyczków/żwiru
  • ziemi
  • kamieni, muszli i innych dekoracji

Przygotowanie:

  1. Najpierw na dno terrarium wyłóż warstwę piasku nie musi być specjalny. Ogólnie lepiej wyglądają szare piaski, ale kiedy pod ręką masz ten z dziecięcej piaskownicy z ogrodu (jakiego i ja tym razem użyłam), to nie ma znaczenia.
  2. Do piasku dołóż warstwę kamieni lub żwiru. Wystarczy przykryć dno tak, aby były między nimi niewielkie szczeliny, które następnie zasypiesz podłożem. Kamienie, żwir i piasek to warstwy, dzięki którym rośliny nie zaczną gnić: nadmiar wody spłynie do nich, chroniąc w ten sposób sukulenty i kaktusy przed nadmiarem wilgoci.
  3. Czas na podłoże: w terrarium z sukulentami zawsze lepiej wymieszać je z piaskiem w proporcjach 1:1.
  4. Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki, lekko ją oklepując, aby nie złamać jej korzeni. Zrób palcem mały otwór w przestrzeni między kamieniami i zasadź w nim roślinę, po czym ostrożnie dodaj trochę ziemi. Kiedy wszystkie rośliny są tam, gdzie powinny, przychodzi kolej na dekoracje – tutaj wyobraźnia nie ma granic.

Jak dbać o terrarium?

Terraria z sukulentami preferują suche i ciepłe środowisko. Na pewno nie uszczęśliwisz ich w naszym klimacie całorocznym pobytem na zewnątrz lub gdziekolwiek indziej na mrozie. Dzięki małym wymaganiom są szczególnie popularne wśród początkujących ogrodników. Podlewam te efektowne, zamknięte ogrody raz na jakiś czas, kiedy podłoże wydaje mi się suche. Zasada jest taka, że ​​im mniej, tym lepiej: latem raz na 10-14 dni, zimą jeszcze rzadziej. Szklane pojemniki nie mają otworu do odprowadzania wody, więc naprawdę musisz się upewnić, że rośliny nie zostaną przelane.

Ostrożne podlewanie to podstawa

Terraria najłatwiej jest mi podlewać łyżką, dzięki której mogę łatwo kontrolować ilość wody, którą podaję roślinom. Zawsze uważam, aby nie zmoczyć sukulentów z zewnątrz, ponieważ w przeciwieństwie do roślin kochających wilgoć, one nie powinny mieć kontaktu z wodą. Ponieważ w domu mamy dość twardą wodę, terraria wolę podlewać deszczówką albo przegotowaną wodą, bo kropelki twardej wody mogą zostawić nieestetyczne plamy na szkle.

Aby sukulenty i kaktusy rosły tak, jak powinny i były pięknie zielone, zostawiam terrarium w miejscu z wystarczającą ilością światła i czasami je nawożę. W ten sposób można zamienić każde pomieszczenie w oazę spokoju.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły