Właśnie czytasz

Suchy szampon to przyjaciel naszych włosów. Czy na pewno? Zapytaliśmy fryzjera

18853  
Udostępnij: 

Suchy szampon to przyjaciel naszych włosów. Czy na pewno? Zapytaliśmy fryzjera

Stał się jednym z podstawowych elementów w damskiej kosmetyczce. Ratuje nas w takich sytuacjach jak niespodziewana randka, nieoczekiwane wydarzenie towarzyskie czy budzik, który nie zadzwonił rano na czas. Ale jak właściwie z niego korzystać? I czy nie szkodzi on włosom?

28. 1. 2022 4 Min czytania Redakcja
Suchy szampon to przyjaciel naszych włosów. Czy na pewno? Zapytaliśmy fryzjera

Od czasu, gdy suchego szamponu używały nasze babcie, minęło już sporo czasu. Dzisiaj jego działanie, zastosowanie, skład i zapach jest już na znacznie wyższym poziomie.

Obecnie jest to właściwie taki drobny proszek, najczęściej w formie sprayu, ale może też mieć postać sypką jak puder. Prawidłowo stosowany absorbuje tłuszcz z włosów i skóry, dzięki czemu możesz wyjść między ludzi nawet bez konwencjonalnego mycia włosów. Suchy szampon jednak tak naprawdę nie myje włosów, więc bądź ostrożna z jego stosowaniem. Nie usuwa brudu, łupieżu ani innych substancji ze skóry ani takich, które osadzają się na włosach, np. z utwardzaczy lub innych produktów kosmetycznych. Naprawdę umyjesz włosy tylko klasycznym szamponem i wodą.

Czy suchy szampon niszczy włosy i skórę głowy?

Włosy i skóra głowy są bardzo wrażliwe. Nawet codzienne mycie włosów nie jest właściwe.

Jeśli myjesz włosy zbyt często, w naturalny sposób tracisz „tłustą” barierę ochronną skóry oraz ryzykujesz uszkodzenia mechaniczne i termiczne podczas czesania i suszenia włosów. Nie polecam też narażania ich na nadmierne używanie suchego szamponu.

Głównym zadaniem tego produktu jest pochłanianie tłuszczu. Więc tak, może wysuszać, jeśli jest nadmiernie używany. Osoby, które mają bardziej wrażliwą skórę głowy, która na przykład ma skłonność do łupieżu, powinny zachować większą ostrożność.

Używany z umiarem nie powinien Ci zaszkodzić. Zalecam jednak nie nakładać kilku warstw suchego szamponu i nie używać go dłużej niż 2 dni z rzędu. Jeśli jednak wyjątkowo musisz go użyć w większej ilości niż zwykle, zmyj go tak szybko, jak to możliwe.

Suchy szampon może wysuszać końcówki włosów, dlatego nie należy nakładać go na całą ich długość. Ale jeśli Twoja fryzura tego potrzebuje, pomyśl o odpowiednim nawilżeniu podczas kolejnego mycia włosów.

Jakie są rodzaje suchych szamponów?

Dzisiaj niemalże każda marka kosmetyczna ma swój własny suchy szampon, puder lub spray zwiększający objętość. Wszystkie działają na podobnej zasadzie, każdy z inną mocą. Łączy je jednak to, że mogą pomóc w utrzymaniu doskonałej fryzury na dłużej.

Puder powoduje coś w rodzaju szorstkości włosów, przez co nie ślizgają się po sobie i trzymają się nawzajem oraz wizualnie zyskują większą objętość. W większości przypadków suchy szampon ma jasny kolor, ale zdarzają się również produkty w kolorze brązowym lub miedzianym. Dzięki temu nie matowieją na ciemniejszych włosach, co ma miejsce np. przy nieumiejętnej aplikacji i użyciu dużej ilości na raz lub na całej ich długości. Zaletą „kolorowych” suchych szamponów może być również to, że mogą zakrywać szarości lub maskować odrosty.

Jak go aplikować?

Stosowanie suchego szamponu wydaje się proste, ale prawda jest taka, że ​​nawet ta procedura ma swoje zasady. Aby uzyskać odpowiedni efekt, należy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek:

  • Podczas nakładania szamponu w sprayu zachowaj odległość co najmniej 15-20 cm od włosów. Delikatnie nanieś puder bezpośrednio na skórę głowy.
  • Aplikuj tylko na miejsca przetłuszczające się, a najlepiej tylko na skórę głowy.
  • Po spryskaniu suchym szamponem pozostaw go na chwilę, a następnie wmasuj w skórę głowy. To sprawi, że łatwiej się dostanie do cebulek włosów.
  • Po masażu dokładnie zmyj resztki szamponu lub po prostu przedmuchaj włosy zimnym powietrzem.

Lepiej częściej myć włosy czy pomiędzy myciami spryskiwać je suchym szamponem?

Połączenie klasycznego mycia włosów i używania suchego szamponu to chyba idealne rozwiązanie.

Zapobiegnie to zwiększeniu częstotliwości mycia włosów i ich większemu obciążeniu, co wiąże się z późniejszym suszeniem i modelowaniem. Pomoże te uporać się z błędnym kołem, w którym na koniec każdego dnia myjesz włosy. Częste mycie włosów przyspiesza produkcję sebum na skórze głowy, czyli jej naturalnej ochrony i bariery.

Stosowanie suchego szamponu jest moim zdaniem jednym z odpowiednich rozwiązań dostępnych dzisiaj. Czy to zaraz po suszeniu, aby fryzura wytrzymała nieco dłużej czy jako ratunek w ostatniej chwili.

Co można zastosować jako zamiennik, gdy zabraknie suchego szamponu?

Czy jest w ogóle coś, co może zastąpić suchy szampon? Słyszałem od klientów, że używali mąki, ale ja osobiście tego nie polecam.

Kiedy sytuacja jest krytyczna, szuka się ratunku. Na przykład proszek dla niemowląt i skrobia kukurydziana mogą być używane jako szybka opcja, ale tak naprawdę jest to rozwiązanie awaryjne. Są kobiety, które samodzielnie robią sobie szampony domowej roboty i muszę przyznać, że niektóre wytwarzają funkcjonalne i odpowiednie produkty.

Jeśli nie masz pewności, jak używać suchego szamponu lub nie wiesz, czy jest on dla Ciebie dobry, nie bój się zasięgnąć porady fryzjera, który najlepiej zna Twoje włosy oraz skórę głowy i może polecić odpowiedni produkt.

Wygodna bielizna dla każdego

Wygodna bielizna dla każdego

Zajrzyj do nowej kolekcji na Tchibo.pl i wybierz wygodną piżamę dla siebie i całej swojej rodziny.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły