Właśnie czytasz

Zdecydowałam się na studia online. Czy było warto?

1371  
Udostępnij: 

Zdecydowałam się na studia online. Czy było warto?

Rozwój jest dla mnie ważny, jednak połączenie pracy na pełen etat z uczelnią to ogromne wyzwanie. Właśnie dlatego zdecydowałam się na studia w trybie online. Nie wiedziałam, czego się po nich spodziewać. Czy było warto i jak to wygląda?

2. 9. 2020 4 Min czytania Marta Kaniewska
Zdecydowałam się na studia online. Czy było warto?

Dzisiaj jestem na końcu tej drogi. Czy poleciłabym studia online każdemu? Nie. I choć uważam, że to naprawdę dobra forma nauki, a także ogromny krok w stronę wszystkich tych, którzy z jakichś przyczyn nie mają możliwości podjąć studiów w trybie stacjonarnym, jest kilka faktów, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając ten tryb studiowania.

Studia online za darmo?

Często znajomi mnie pytają o to, czy da się studiować online za darmo. Nauka w formie e-learningowej jest często tańsza niż ta w standardowej formie. Wprawdzie kosztów nie da się uogólnić – cena za rok nauki zależna jest od wybranego kierunku, ale studenci często mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w formie stypendium socjalnego, zapomogi czy stypendium rektora za dobre wyniki w nauce, dlatego koszty można zminimalizować, a w wielu przypadkach uniknąć opłat.

Uczyć możesz się nawet w piżamie

Wygodą studiów online jest pełen dostęp do platformy internetowej, na której znajdują się wszystkie materiały, skrypty, zadania, a także umożliwia ona kontakt z wykładowcą w dowolnym momencie – poprzez pocztę elektroniczną, forum czy czat. To z pewnością ogromy plus, zwłaszcza, jeśli Twoje możliwości czasowe, podobnie jak w moim przypadku, są dość ograniczone. Dostęp do platformy masz przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, dlatego możesz rozplanować sobie naukę tak, aby Ci to odpowiadało.

Studia online mają wiele zalet. Dla mnie szczególnie istotne było to, że nie traciłam czasu na dojeżdżanie tam i z powrotem i spokojnie mogłam pogodzić je z pracą zawodową. Dodatkowo we własnym tempie mogłam zapoznawać się z materiałami w ramach przedmiotów i wykonywać zadania. Nie było ścisłych harmonogramów i godzin spędzonych w niewygodnych ławkach – mogłam sobie sama wybrać porę czy miejsce do nauki. To sprawiało, że mogłam efektywniej wykorzystać czas i lepiej przyswajać wiedzę – mówi Magdalena Kościółek, redaktorka Tchibobloga.

Nieobowiązkowe wykłady w siedzibie uczelni

Nauka online kojarzy Ci się z pełnym funkcjonowaniem na platformie online? Ja też na początku myślałam, że tak to wygląda, ale 2-3 razy w semestrze (w zależności od kierunku), w siedzibie uczelni odbywają się weekendowe wykłady. Wprawdzie nie ma obowiązku przyjeżdżania na nie, ale są one naprawdę pożyteczne, zwłaszcza przed egzaminami. To właśnie na wykładach dowiesz się, jaki zakres materiału obowiązuje na sesji, na co zwrócić szczególną uwagę i na jakich zagadnieniach się skupić. Niemniej przyjeżdżanie na uczelnię, zwłaszcza z daleka, może być nieco męczące i wiąże się z dodatkowymi kosztami – dojazdu, noclegu, itd.)

Sesja egzaminacyjna również odbywa się w siedzibie uczelni – jeśli więc rozważasz studia online, ale wiesz, że nie jesteś w stanie przynajmniej raz w semestrze stawić się osobiście na uczelni, przemyśl to dokładnie – egzaminów nie da się zdawać w formie online.

Jaka forma nauki jest dla Ciebie wygodniejsza?

Głosuj

Samodyscyplina to konieczność

Często dostaję pytania odnośnie tego, jak wyglądają studia online. I choć każdy z nas choć raz spotkał się z tą formą w przypadku internetowych kursów, webinariów czy szkoleń pracowniczych, studia to trochę inna bajka. Tu potrzebna jest naprawdę ogromna dawka samodyscypliny.

Na platformie każde zadanie ma swój termin, ale to, ile się nauczysz, zależy właściwie tylko od Ciebie. Tam nie ma gotowych rozwiązań, często samemu trzeba szukać źródeł, odpowiedzi, poszerzać swoją wiedzę na własną rękę – zwłaszcza, jeśli nie masz możliwości jeździć na wykłady.

Ja osobiście bardzo ceniłam sobie przez wszystkie lata studiów możliwość osobistego kontaktu z wykładowcami i bardzo żałowałam, że zjazdów jest tak mało, z drugiej strony możliwości czasowe nie pozwalają mi na częste podróże, w związku z czym ta forma była dla mnie najlepszym kompromisem, nawet pomimo tego, że wiele zagadnień musiałam opracowywać w domu – na własną rękę.

Studia online przede wszystkim nie były dla mnie opcją od początku, bo ja potrzebuję tej obecności na uczelni. Niestety sytuacja epidemii nie pozostawiła mi wyboru. Sam proces studiowania przez semestr online był dla mnie ciężki do przyzwyczajenia się, bo wymagał właśnie ogromnego samozaparcia i motywacji – żeby faktycznie słuchać wykładów, notować, uczyć się. Wydaje mi się, że atrakcyjność studiowania online bardzo zależy to od charakteru studenta – dla mnie osobiście jest to zdecydowanie gorsza alternatywa. – Olga Muryn, redaktorka Tchibobloga.

Studia online czy kursy?

Nadal zastanawiasz się, czy studia online to dobra opcja dla Ciebie? Spróbuj na początek zapisać się na dowolny kurs w formie e-learningowej. Wprawdzie nie jest on równoznaczny z ukończeniem studiów wyższych, ale daje możliwość wypróbowania tej formy nauki – zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę, poznasz wszystkie jej plusy i minusy, a także przekonasz się, czy taki tryb jest dla Ciebie odpowiedni.

Co jest dla Ciebie ważne podczas nauki?

Głosuj

Dla mnie – osoby, która większość czasu spędza w pracy, był to dobry wybór i gdybym miała drugi raz zdecydować się na studia, z pewnością wybrałabym tę formę, choć niesie ona za sobą pewne konsekwencje. Wiele razy musiałam sama doszukiwać się źródeł i odnaleźć motywację do tego, żeby wziąć do ręki książkę. Jestem jednak przekonana, że nowoczesne technologie dają ogromne możliwości i otwierają furtkę do realizacji marzeń nawet wtedy, gdy wszystkie inne drogi nie są dostępne, a czas niejednokrotnie nie jest naszym sprzymierzeńcem.

Myślę, że dla chcącego nic trudnego i bez względu na to, jaką drogę rozwoju wybieramy, najważniejsze jest, aby się nie poddawać i dążyć do celu. To procentuje w przyszłości!

A Ty wybrałabyś studia online? Może miałaś już do czynienia z tą formą nauki. Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły