Właśnie czytasz

Sięgnęłam po domowe środki czystości i sprawdziłam, czy mogą konkurować ze sklepowymi odpowiednikami

17537  
Udostępnij: 

Sięgnęłam po domowe środki czystości i sprawdziłam, czy mogą konkurować ze sklepowymi odpowiednikami

Utrzymanie czystości i higieny w domu jest dla mnie bardzo ważne, nie tylko ze względu na zdrowie, ale również samopoczucie. Wiele sklepowych środków czystości zawiera jednak toksyczne chemikalia, które szkodzą zdrowiu i środowisku naturalnemu. To odkrycie było dla mnie tak samo imponujące, jak wynalezienie żarówki przez Edisona. Właśnie z tego powodu postanowiłam wypróbować domowe środki czystości. Czy naprawdę działają?

20. 7. 2022 6 Min czytania Renata Zielezińska
Sięgnęłam po domowe środki czystości i sprawdziłam, czy mogą konkurować ze sklepowymi odpowiednikami

Zakładamy, że są bezpieczne, ale w rzeczywistości wiele popularnych preparatów czyszczących zawiera niebezpieczne toksyny, które mogą podrażniać oczy, gardło, błony śluzowe oraz powodować zawroty głowy, reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem oraz niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Wśród takich toksycznych składników wyliczyć można lotne związki organiczne, wybielacz, amoniak, chlor, ftalany, triclosan, 2-butoksyetanol, wodorotlenek sodu, etery glikolu, siarczan laurylosodowy czy formaldehyd.

Mnóstwo przeprowadzonych badań potwierdza, że silne środki chemiczne mogą powodować zaburzenia pracy hormonów w organizmie, astmę, nowotwory czy problemy z płodnością. Być może w niewielkich ilościach nie stanowią one problemu, szczególnie kiedy jesteśmy na nie narażeni rutynowo. Jednak jeśli w sobotę lub inny dzień tygodnia wysprzątamy cały dom różnymi preparatami czyszczącymi, możemy znacznie zwiększyć ilość toksyn w domu i powietrzu, co w efekcie może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Wiele razy podczas sprzątania silnymi detergentami czułam się słabo i miałam problemy z oddychaniem czy zawroty głowy. Ale to nie jedyny powód, dla którego zamieniłam sklepowe środki czystości na te ekologiczne.

Dlaczego zdecydowałam się na przygotowywanie domowych środków czystości?

Jednym z powodów było moje, wcześniej wspomniane, złe samopoczucie podczas sprzątania sklepowymi środkami czystości. Kolejnym był fakt, że mój mąż choruje na astmę, w związku z tym zainteresowałam się bliżej ekologią i naturalnymi środkami czystości, aby dbać o jego zdrowie. Dodatkowo będąc kilka lat po ślubie, mieliśmy problem z naturalnym zajściem w ciążę (a wiele toksycznych składników według naukowców może przyczyniać się do problemów z płodnością). Wszystkie te składowe sprawiły, że zaczęłam zgłębiać wiedzę dotyczącą toksycznych składników w środkach czystości.

Wiele przeprowadzonych badań naukowych potwierdza, że znajdujące się w nich składniki mogą zaburzać płodność i pracę hormonów, potęgować astmę i niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Przyznam szczerze, że trudno mi było wprowadzić w życiu tę eko zmianę. Wyobrażałam sobie, że komponowanie domowych środków do sprzątania jest bardzo czasochłonne, a ja lubię proste i wygodne rozwiązania. Mimo wszystko postanowiłam spróbować – okazało się, że to wcale nie jest takie trudne, jak myślałam.

Mój absolutny niezbędnik do przygotowania domowych środków czystości:

– ocet spirytusowy,

– szare mydło w kostce,

– soda oczyszczona,

– proszek do pieczenia,

– cytryna lub kwasek cytrynowy,

– olejki eteryczne.

Uwierz mi na słowo – tych kilka produktów naprawdę wystarczy, aby przygotować mnóstwo środków czystości, które pozwolą zadbać o czystość i higienę każdej powierzchni – w kuchni, łazience, salonie, sypialni, pokoju dziecka.

Sprawdź też: Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?

Moje sprawdzone przepisy na domowe środki czystości

1. Płyn do mycia WC

Składniki:

– 1 szklanka wody

– 1/3 szklanki sody oczyszczonej

– 1/3 szklanki octu

– 1/4 szklanki mydła w płynie

– 40 kropli olejku z drzewa herbacianego

– 40 kropli olejku pomarańczowego

– pusta butelka po płynie do WC

Jak przygotować domowy płyn do mycia WC krok po kroku?

Do butelki wlewam wodę, mydło w płynie oraz wsypuję sodę oczyszczoną i wstrząsam. Następnie delikatnie wlewam ocet, a na koniec odmierzam odpowiednią ilość olejków eterycznych. Preparat usuwa zanieczyszczenia, zarazki i bakterie z muszli klozetowej, a do tego jest przyjazny dla naszego zdrowia i ekologiczny.

2. Spray do mycia szyb i luster

Składniki:

– 1 szklanka wody

– 1 szklanka octu spirytusowego

– 10 kropel olejku eterycznego

– butelka ze spryskiwaczem

Jak przygotować domowy spray do mycia szyb i luster?

Do butelki wlewam wszystkie składniki, zakręcam i wstrząsam, aby dobrze się wymieszały. Takim domowym płynem pryskam szyby i lustra i wycieram do sucha ręcznikiem papierowym. Ekspresowy sposób na czyste szyby bez smug i osadów.

3. Płyn do mycia podłóg

Składniki:

– 1 szklanka octu spirytusowego

– 5 litrów ciepłej wody

– 15 kropli olejku eterycznego 

Jak przygotować domowy płyn do mycia podłóg?

Wszystkie składniki wlać do wiadra, wymieszać mopem i umyć podłogę. Tak przygotowanym płynem czyszczę wszystkie podłogi w całym domu.

4. Uniwersalne mleczko do czyszczenia

Składniki:

– 200 g sody oczyszczonej

– 100 ml mydła w płynie

– 20 kropel olejku eterycznego

Jak przygotować uniwersalne domowe mleczko do czyszczenia?

W pojemniku wymieszać wszystkie składniki do uzyskania jednolitej pasty o konsystencji mleczka. Preparat doskonale sprawdza się do mycia zlewu, wanny, umywalki czy płytek. Wystarczy nałożyć odrobinę za pomocą gąbki, delikatnie przetrzeć i gotowe. Przy kamieniu, osadach z wody i większych zabrudzeniach potrzeć trochę mocniej – wszystko doskonale schodzi.

5. Uniwersalny płyn do sprzątania ze skórek cytrusów

Składniki:

– skórki cytrusów

– ocet

– słoik

– 15 kropel olejku eteryczny z cytryny lub pomarańczy

– butelka ze spryskiwaczem

Jak przygotować uniwersalny płyn do sprzątania ze skórek cytrusów?

Do dużego słoika wrzuciłam skórki cytrusów i zalałam je octem. Słoik zakręciłam i odstawiłam w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do nim wstrząsam, a po upływie 14 dni odcedzam. Do płynu, który powstał w ten sposób, dodałam olejek eteryczny i gotowe. Przelałam do butelki ze spryskiwaczem i stosuję do czyszczenia wszystkich powierzchni.

6. Płyn do mycia naczyń

Składniki:

– 6 łyżek płatków mydlanych z szarego mydła

– 2 szklanki gorącej wody

– 1/4 szklanki octu

– 2 łyżki sody oczyszczonej

– 10 kropel olejku miętowego

Jak przygotować domowy płyn do naczyń krok po kroku?

W misce wymieszaj wszystkie podane wyżej składniki, aż do rozpuszczenia płatków mydlanych, a następnie przelej do butelki po płynie do naczyń. Początkujące osoby może zaskoczyć fakt, że płyn do naczyń nie pieni się tak bardzo, jak ten ze sklepu. Mimo to zaskakuje skutecznością usuwania brudu.

Sprawdź też: Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Jak oceniam domowe środki czystości?

Miałam mnóstwo obaw, że przygotowywanie płynów do czyszczenia domu z naturalnych produktów będzie zajmowało mnóstwo czasu. Jednak ogromna motywacja wewnętrzna sprawiła, że się nie poddałam. Nie chciałam nasycać powietrza, którym oddychamy, toksycznymi składnikami oraz narażać na ich wnikanie poprzez naszą skórę do krwiobiegu. Wiele przepisów na domowe środki czystości składa się z kilku naturalnych składników, a przygotowuje się je ekspresowo.

W zgodzie z naturą i zero waste

Życie z poszanowaniem środowiska naturalnego jest bardzo bliskie mojemu sercu. Substancje chemiczne znajdujące się w konwencjonalnych produktach czyszczących niekorzystnie wpływają również na środowisko naturalne. Gdy spłukujemy je w toalecie, trafiają do oczyszczalni ścieków, a stamtąd do natury – gromadzą się w glebie czy w organizmach zwierząt i roślinach. Mało ekologiczne jest również wyrzucanie plastikowych opakowań po zużytych płynach do sprzątania. A przygotowując naturalne i ekologiczne środki czystości zgodnie z filozofią zero waste, mogę wielokrotnie wykorzystywać jedno opakowanie do tego celu. W ten sposób ograniczam ilość generowanych w moim domu śmieci.

Są bezpieczne dla zdrowia

Półki marketów i drogerii uginają się pod ciężarem różnych specjalnych środków czyszczących do każdej powierzchni. Zamiast narażać się na ich szkodliwe działanie lepiej używać domowych środków czystości. Większość z nich to produkty, które znajdują się w naszej kuchni, a to sprawia, że są dla nas całkowicie bezpieczne.

To ja kontroluję składniki

Po zmianie sklepowych środków czystości na te domowe, zauważyłam, że sprzątanie nie jest już dla mnie nieprzyjemną koniecznością, jak to było dotychczas. Ekologiczne i domowe środki czystości stanowią doskonałą alternatywę dla tych sklepowych, gdyż dzięki temu powietrze w naszym domu zawiera zdecydowanie mniej toksyn.

Są tańsze

Kilka lat temu podsumowałam, że w każdym miesiącu wydajemy co najmniej 200 zł na zakup komercyjnych środków czystości. Tworząc własne preparaty do sprzątania DIY, możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Sama zauważyłam, że 1 butelka octu spirytusowego, 3 opakowania sody oczyszczonej i 2 olejki eteryczne to koszt około 30 zł, a produkty te spokojnie wystarczają mi na około 1,5-2 miesiące (olejki eteryczne znacznie dłużej).

Są bezpieczne dla dzieci i zwierząt

Na opakowaniach wielu środków czystości znajdują się ostrzeżenia dotyczące połknięcia czy zachlapania oczu. Pomimo tych ostrzeżeń czasem zdarzają się wypadki. Dlatego uważam, że takie preparaty nie powinny być używane w domach, gdzie są dzieci oraz zwierzęta domowe. Używając domowych środków czystości, nie muszę się martwić o ich bezpieczeństwo.

Są zdrowsze

Domowe preparaty do sprzątania nie wydzielają tak silnego zapachu, a w efekcie nie utrudniają oddychania, co jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na alergie i astmę. Dodatkowo, komponując własne środki czystości, mogę kontrolować intensywność danego preparatu.

Dbanie o higienę i czystość w domu jest dla mnie priorytetem. Nie tylko ze względu na zdrowie, ale szczególnie z uwagi na dobro mojego dziecka. Wysprzątany i schludny dom eliminuje stres i sprawia, że czuję się w nim dobrze. Jak się okazuje, wcale nie muszę kupować kosztownych środków czystości, wypełnionych niebezpiecznymi substancjami. Mogę sprawić, że mój dom będzie czysty, świeży i wysprzątany tworząc własne, ekologiczne preparaty do sprzątania. Miałam pewne obawy, że takie domowe środki czystości mogą być nieskuteczne, ale okazuje się, że to nieprawda. Wystarczy odrobina praktyki i cierpliwości, a rezultaty po sprzątaniu są bardzo zadowalające. Tyle tylko, że zapach jest bardziej przyjemny, a do tego stosując naturalne olejki eteryczne, pozytywnie wpływam na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Akcesoria do sprzątania

Akcesoria do sprzątania

Posprzątaj dom na błysk za pomocą akcesoriów, które znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły