Właśnie czytasz

Sprawdzone sposoby na poprawne rozmnażanie roślin doniczkowych

23193  
Udostępnij: 

Sprawdzone sposoby na poprawne rozmnażanie roślin doniczkowych

Długo czekaliśmy na ten moment – patrzymy na naszą kolekcję roślin doniczkowych, które wraz z nadejściem wiosny podcinamy, a następnie pozwalamy im na powtórnie zakorzenienie. Z wyprzedzeniem kupujemy ziemię do przesadzania i zastanawiamy się, ile nowej zieleni będzie tym razem. Ty także nie możesz się doczekać, aż rozpocznie się kolejny sezon na sadzenie roślin?

26. 2. 2021 4 Min czytania Redakcja
Sprawdzone sposoby na poprawne rozmnażanie roślin doniczkowych

Najlepszą porą na uprawę nowych roślin jest wiosna, a konkretniej – od początku do końca maja. W tym czasie w naszej strefie klimatycznej światło dzienne panuje dłużej, okna są coraz bardziej skąpane w słońcu, a powietrze się ogrzewa. Rozpoczyna się okres wegetacyjny roślin. Na początku należy wysiewać nasiona kwiatów, aby te urosły do ​​odpowiednich rozmiarów jeszcze przed jesienią. To także dobry czas na to, aby niektóre już wyhodowane rośliny stanowczo odmłodzić lub przynajmniej trochę przyciąć. Dzięki temu też otrzymujemy ich wycięte szczyty, które możemy znów zakorzenić.

Wiosną wszystko idzie gładko. Możesz nawet pozwolić sobie na błędy, a kwiaty i tak Ci wybaczą, ponieważ są wypoczęte, wytrwałe i zdeterminowane, aby rosnąć, rozmnażać się i żyć. Dzięki sprzyjającym temperaturom nasiona dobrze kiełkują, a sadzonki roślin z rekordową prędkością tworzą nowe korzenie.

Rozmnażanie przez sadzonki

Podetnij filodendrony, monstery, potosy lub maranty. We wszystkich tych przypadkach konieczne jest usunięcie części łodygi, w której będzie zlokalizowany „guzek” potrzebny w celu zakorzenienia nowej rośliny.

„Guzek” to takie kolanko łączące poszczególne części łodygi lub ogonek liścia z łodygą. Ten węzeł jest ważny, ponieważ wokół niego znajdują się uśpione komórki inicjalne nowych korzeni. Jeśli przytniesz zwykły liść, roślina nie zapuści korzeni.

Odpowiednio przycięte części roślin należy ukorzenić w butelce z wodą, w pojemniku z wodą i perlitem lub keramzytem albo bezpośrednio w glinie. Jednak glina to dość ryzykowny interes. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapomnisz o regularnym utrzymywaniu wilgoci w glebie, przez co sadzonka uschnie. Jeśli to Cię nie zniechęca, pamiętaj o zanurzeniu końca rośliny w stymulatorze wzrostu. Jest to mieszanka hormonów roślinnych, inicjująca rozpoczęcie procesu.

Cięte części roślin doniczkowych należy zawsze umieszczać w jasnym i ciepłym miejscu. Wczesną wiosną w kiełkowaniu pomoże umieszczenie rośliny na desce lub tacy położonej na grzejniku, który działa maksymalnie na trzecim stopniu. W ten sposób dostarczysz roślinom pożądane ciepło. Niektóre kwiaty, takie jak pachira, bananowiec, alokazja lub sukulenty, wymagają do sezonowania temperatury wyższej niż 26 °C!

Kiedy sadzić ukorzenione sadzonki?


Jeśli hodujesz sadzonki roślin w wodzie, na pewno będziesz chciała je w końcu posadzić. Właściwy moment poznasz po tym, jak Twoja roślina wytworzy system korzeniowy chociaż o połowę mniejszy od przyszłej doniczki. A doniczka wcale nie musi być duża – nie sadzisz drzewa, tylko roślinę doniczkową, a po jakimś czasie możesz ponownie przesadzić kwiat.

Rozmnażanie poprzez nasiona

Czy wiesz, że możesz uprawiać rośliny doniczkowe również z nasion? Sprzedawane są nasiona palmy daktylowej, noliny, strzelanki i sadzonki lub bulwy kaladium.

Zasady wysiewu nasion są następujące: sadź je na dwukrotnie większej głębokości od wielkości samych nasion, a więc małe nasiona umieść na powierzchni i lekko potrząśnij podłożem, aby tylko przykryły się ziemią, a z kolei duże nasiona umieść na głębokości kilku centymetrów. Podłoże należy utrzymać wilgotne i podobnie jak w przypadku sadzonek, musisz pamiętać o trzymaniu zasianych nasion w cieple.

Wielkość nasion wpływa również na długość kiełkowania. Z tych małych rośliny wzrastają w ciągu tygodnia lub dwóch, natomiast duże pestki (np. strelicji) potrzebują aż roku, aby wykiełkować! Zdecyduj więc, czy masz cierpliwość do tak długiego procesu. Sadzonki przesadza się do większej doniczki, gdy mają co najmniej dwie pary liści i przyzwoity system korzeniowy.

Śmieci to także nasiona

Może ciężko Ci uwierzyć, ale prawdopodobnie słyszałaś o wyhodowaniu drzewa awokado z pestki. Też możesz mieć takie w swoim domu.

W ten sposób możesz wyhodować gruszkowiec (awokado), mango, cytryny, pomarańcze, marakuję, papaję czy baobaby. Nie krępuj się wyciągnąć pestki z kosza i zacząć hodować. To nasiona, z których stworzysz nowe rośliny. A ponieważ są egzotycznymi kwiatami, bez problemu przetrwają w warunkach naszych mieszkań.

Małe nasiona marakui lub pestki cytryny posadź w doniczce, przykryj półcentymetrową warstwą ziemi i zwilż. Następnie zakryj doniczkę zabezpieczoną gumką folią i za pomocą wykałaczki zrób w niej kilka otworów. W ten sposób stworzysz idealne warunki dla tych roślin. Nasiona podlewaj co kilka dni, a doniczkę trzymaj na nasłonecznionym parapecie. Następnie przesadź powstałe rośliny do oddzielnych doniczek.

Z dużych nasion awokado usuń ciemną skórkę, aby nie spleśniały. Na dole – tam, gdzie znajduje się pofalowane kółeczko – zetnij pestkę na około 5 mm. Umieść w nasieniu wykałaczkę i włóż do szklanki z wodą lub do miski do kiełkowania. Przez to cięcie więcej wilgoci dostanie się do zarodka rośliny, dzięki czemu ta szybciej wykiełkuje. Możesz też spróbować wyhodować pestkę mango. Włóż ją do serwetki, zwilż porządnie wodą i umieść w siateczce. W ciepłym miejscu (na słońcu lub w pobliżu kaloryfera) pestka pęknie i zacznie kiełkować niesamowicie szybko, bo nawet po kilku dniach!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły