Właśnie czytasz

Jedziemy na urlop, rośliny zostają w domu. Co zrobić, żeby przetrwały?

5163  
Udostępnij: 

Jedziemy na urlop, rośliny zostają w domu. Co zrobić, żeby przetrwały?

Wyjeżdżając na urlop, nie zapominajmy o roślinach domowych. Przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak je zabezpieczyć, aby przetrwały okres wakacyjnych wyjazdów same w domu.

23. 7. 2021 4 Min czytania Redakcja
Jedziemy na urlop, rośliny zostają w domu. Co zrobić, żeby przetrwały?

Wybierasz się na urlop? Z pewnością więc zastanawiasz się, co w tym czasie zrobić z roślinami doniczkowymi. Jeśli możesz je zostawić pod opieką przyjaciółki lub sąsiadki, masz wielkie szczęście. My nie mamy nikogo, kto mógłby w tym czasie zatroszczyć się o nasze kwiaty, więc musieliśmy zadbać o to, aby podczas naszej nieobecności rośliny były w świetnej kondycji. Zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą Ci się w sezonie wakacyjnym.

To szczęście, jeśli masz kogoś, kto może podlewać rośliny podczas Twojej nieobecności

Przed wakacjami zazwyczaj nadrabiam „ważniejsze” rzeczy w pracy lub kupuję kostium kąpielowy. Z wyprzedzeniem szukam też opieki dla naszych roślin. Najlepiej wybrać kogoś, na kim można polegać i kto również ma rękę do kwiatów.

Dotarcie do zaufanej osoby, która zajmie się Twoimi roślinami, jest koniecznością, jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż 10 dni lub masz kwiaty balkonowe. Prawie dwa tygodnie wakacji to dość długi czas, podczas którego wysokie temperatury z pewnością się pojawią, przez co rośliny na zewnątrz będą wymagały praktycznie codziennego podlewania. Przygotuj listę, na której krótko i wyraźnie przedstawisz osobie odpowiedzialnej za Twoje rośliny ich wymagania. Nie pozwól, aby stosowała ona własne metody i kroki.

Zdarzyło się już, że naszej znajomej wydało się dziwne, że wlewa tyle wody do jednej doniczki, więc postanowiła podlać kwiat według własnego mniemania. Pod koniec wakacji kilka roślin uschło tylko dlatego, że nie wystarczało im wody. Najlepiej jest więc z góry przygotować plan precyzyjnie dostosowany do roślin w Twoim mieszkaniu! Prawdziwy hodowca z pewnością to zrozumie.

Opisz poszczególne rośliny

Zrób etykiety i wbij je w ziemię za pomocą szpikulca lub oznacz doniczki karteczkami. Napisz na nich, jak często daną roślinę należy podlewać i ile wody ona wymaga.

Co zrobić, żeby rośliny przetrwały bez podlewania?

Jeśli nie możesz znaleźć nikogo do pomocy przy podlewaniu, wypróbuj alternatywne rozwiązania.

W przypadku krótszych wakacji (do około dziesięciu dni) użyj końcówek do irygacji, kolb lub stwórz prosty system nawadniania roślin, który będzie się składał z dużego wiadra i sznurków. To idealne rozwiązanie dla większych roślin, których nie można po prostu przenosić z miejsca na miejsce. Naczynia do nawadniania można znaleźć w stacjonarnych marketach, sklepach internetowych lub skorzystać z tradycyjnych doniczek samonawadniających. Są przydatne przez cały rok nie tylko w czasie wakacji.

Jak nawadniać za pomocą wiadra i sznurka?

Napełnij wiadro, dużą miskę lub inny pojemnik wodą. Rozwiń sznurek z naturalnego włókna (dobrze nasiąka i odprowadza wodę), zamocz około 20-30 cm jego długości w pojemniku z wodą, a resztę poprowadź do doniczki. Wbij koniec sznurka w ziemię za pomocą szpikulca. Pojemnik z wodą umieść nieco wyżej niż doniczkę, ale w niewielkiej odległość od niej. Pamiętaj, że woda może tu i ówdzie kapać ze sznurka, więc uważaj na drewniane podłogi i dywany!

Trochę innym sposobem jest owinięcie roślin w plastikową torbę. Zrób to zaraz po podlaniu! Torba nie musi być biała, ale powinna być prześwitująca. Woda z przykrytych w ten sposób kwiatów będzie parować, a następnie skraplać się na folii, dzięki czemu podczas Twojej nieobecności podlewanie nie będzie potrzebne. Kolejną zaletą tej techniki jest eliminacja populacji możliwych szkodników: roztoczy i wciornastków. Po przyjeździe z wakacji możesz być zaskoczona, jak bardzo Twoje rośliny polubiły tę prowizoryczną szklarnię. Większość z nich na pewno będzie miała dużo nowych liści.

Wanna i umywalka to największe „doniczki”, jakie masz w domu – ułóż w nich jak najwięcej roślin. Przed wyjazdem zrób im prysznic, porządnie je podlewając, a dalej pozostaw w podstawkach ok. 2 cm wody. To dobry sposób na co najmniej tygodniowy wyjazd. Nie nadaje się on jednak do stosowania w łazienkach, w których nie ma okna.

Podobny sposób można zastosować w zlewie lub na dużych podstawkach w salonie. Możliwe jest również wykonanie samonawadniającego się „spodka” z filcu – im grubszy materiał, tym więcej wody może się w nim zmieścić, przez co lepiej nadaje się do naszego celu. Zmocz dobrze filc przed wyjściem i umieść go na tacy na blacie kuchennym lub stole. Postaw rośliny doniczkowe na mokrej nawierzchni – te będą wchłaniały wodę, aż filc całkowicie wyschnie. Ta metoda działa, jeśli masz rośliny w doniczkach z terakoty, które przenoszą wilgoć. Rośliny w plastikowych doniczkach ustaw na filcu bez podstawek, aby woda dostała się do doniczek przez otwory drenażowe.

Trzy złote rady na wakacje:

Niezależnie od tego, czy ktoś będzie dbał o rośliny podczas Twojej nieobecności, czy zadbasz o nie sama, przestrzegaj następujących zasad, aby zmniejszyć ryzyko zbyt szybkiego parowania wody, a rośliny przetrwały urlop.

  1. Przenieś rośliny w miejsce, w którym nie będą miały bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Ale nie do ciemności! Światło powinno być rozproszone i dostępne. Jeśli masz bardzo jasne mieszkanie, opuść nieco rolety tak, aby słońce trochę mniej przenikało do środka.
  2. Ustaw kwiaty obok siebie – nawet na tych samych, dużych spodkach. Stworzy to odpowiedni mikroklimat i zwiększy wilgotność powietrza wokół nich, dzięki czemu będą wolniej wysychać.
  3. Sprawdź rośliny pod kątem szkodników, które mogłyby przedostać się na inne kwiaty podczas Twojej nieobecności.
W meksykańskim stylu

W meksykańskim stylu

Kolorowe ubrania i dodatki do domu inspirowane słonecznym Meksykiem znajdziesz w nowej kolekcji na Tchibo.pl

Sprawdź ofertę
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły