Właśnie czytasz

Nauka przez zabawę. Robimy zielnik!

5368  
Udostępnij: 

Nauka przez zabawę. Robimy zielnik!

Pamiętasz, jak wyglądały lekcje przyrody w szkole podstawowej? My mieliśmy wspaniałą babcię, która na każdym spacerze pokazywała nam, co uprawia i uczyła nas nazw wszystkich kwiatów i drzew. Bardzo nam to pomogło w szkole. Wielu moich równieśników po raz pierwszy widziało rośliny w podręczniku, więc podczas sprawdzianów mieli problem z ich rozpoznaniem.

23. 9. 2020 5 Min czytania Redakcja
Nauka przez zabawę. Robimy zielnik!

Niestety ludzka pamięć jest ulotna i dzisiaj nie jestem w stanie przypomnieć sobie wszystkich nazw roślin, które widzę w parku. Wiem jednak, jak przekazać wiedzę swoim dzieciom, tak aby nie była dla nich tylko nudną teorią, dlatego tworzę z nimi w domu zielnik. To połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Zielnik to dobra pomoc naukowa

Chociaż pierwotnie zielniki pełniły funkcję encyklopedii ziół leczniczych, dziś rozumie się je jako albumy z suszonymi roślinami.

Wystarczy ususzyć dowolny kwiat lub liście, przykleić je na papier i gotowe! Każdy kwiat lub liść ma swoją osobną stronę w albumie. Aby tworzenie zielnika było zabawą również dla najmłodszych członków rodziny, wystarczy odrobina kreatywności.

Krótkie przygotowanie i zaczynamy!

Zanim zaczniesz tworzyć zielnik, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Najważniejszą kwestią jest dobór formatu albumu (może to być zarówno A3, jak i A4) i określenie, jak będzie wyglądać. My wybraliśmy format A4, jest to dla nas bardziej praktyczne, dlatego że poszczególne strony, czyli tzw. arkusze zielnika, możemy włożyć do koszulek, a następnie do teczki, dzięki czemu podczas oglądania zielnik nie niszczy się tak bardzo.

Ważne jest również, aby określić, czy będziesz zbierać rośliny z korzeniami (zdecydowanie bardziej nadają się do nauki w szkole) i jak będą wyglądać Twoje etykiety.

herbář

Dobrze jest też pomyśleć o tym, jak chcesz układać rośliny w zielniku – według nazw roślin (alfabetycznie), rodzin, czy też rozdzielisz je tematycznie.

Podział kategorii

Poszczególne kategorie roślin możesz rozdzielić za pomocą kolorowych karteczek. Możesz również przygotować listę roślin, które znajdziesz w danej kategorii, aby zielnik był bardziej przejrzysty.

Wyruszamy na zbiory

Zbieranie roślin może być fajną zabawą. Jeśli nie kierujesz się żadnymi konkretnymi wytycznymi od nauczyciela, traktuj to jako rodzinną wycieczkę tematyczną.

Wybierz się na spacer z dziećmi i określ motyw przewodni wycieczki – na przykład kolory kwiatów (idealne dla mniejszych dzieci). Z przedszkolakami i dziećmi w wieku szkolnym możemy poszerzyć krąg tematyczny o np. rośliny, które zachwyciły nas w zeszłym roku, letnia łąka, jesień, drzewa i krzewy z naszych wypraw, rośliny z dróg czy miast, skarby lasu itp.

Starsze dzieci mogą już mieć więcej wiedzy, doświadczenia i przemyśleń związanych z roślinami i można im powierzyć zadanie zebrania gatunków modelowych, takich jak typowi przedstawiciele, zwykli przedstawiciele, rośliny użytkowe, gatunki typowe dla danego obszaru i tak dalej.

herbář

Po określeniu głównego tematu zbiorów, możemy przygotować się do wycieczki. Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą woreczki papierowe lub foliowe (w zależności od wielkości roślin), ponieważ od momentu zerwania do momentu zaprasowania roślin nie powinno upłynąć zbyt dużo czasu – rośliny nie mogą uschnąć – mogłyby zgubić liście, a tego byśmy nie chcieli.

Warto też mieć przy sobie odpowiednie narzędzie do wyjęcia rośliny z ziemi, aby „nie zrobić krzywdy” otoczeniu, a jeśli nie zbieramy roślin z korzeniami, także nożyczki.

Rośliny zbieramy głównie w okresie kwitnienia. Jedne można zbierać tylko podczas wakacji, inne jesienią.

Wskazówka dla doświadczonych zbieraczy

Dla bardziej doświadczonych zbieraczy z pięknie zadbanymi zielnikami – zbieraj rośliny nie tylko w okresie kwitnienia, ale także wiosną, kiedy zaczynają rosnąć i pięknie widać rozłożenie liści.

Zanim wyrwiesz roślinę

Ucinanie roślin rządzi się kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności określmy jej rodzaj. Jeśli rośnie samotnie, postarajmy się sprawdzić, czy w innym miejscu nie ma ich więcej rosnących w grupie.

Uwaga! Nigdy nie zbieraj roślin w rezerwatach przyrody i Parkach Narodowych. Ciesz się nimi w ogrodach botanicznych i nie wspinaj się po płocie do sąsiadów. :-) Unikaj też roślin trujących i chronionych.

Nigdy nie możemy niszczyć przyrody. Rośliny zbieramy w niewielkiej ilości – tylko na potrzeby zielnika, chociaż zaleca się zawsze zebrać trochę dodatkowych roślin na wypadek, gdyby suszenie nie wyszło lub rośliny uległyby uszkodzeniu po drodze.

Zbiór roślin

Ostrożnie usuń roślinę z gleby. Delikatnie ją oczyść, ale uważaj, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. W tym celu bardzo ostrożnie poklep nią o ziemię, a następnie włóż ostrożnie do przygotowanej wcześniej torby.

herbář

Zapisz, gdzie zerwałaś dany kwiat. Lokalizacja jest ważna nie tylko ze względu na wpisanie jej na etykiecie w arkuszu zielnika, ale także w przypadku, gdy będziesz chciała ponownie wybrać się na zbiory w to samo miejsce. Zawsze ustalaj lokalizację, kierując się kierunkiem i odległością od konkretnego punktu (np. pomnika, dworca kolejowego, itd.), ponieważ informacja „w lesie w pobliżu jakiejś miejscowości” nie ułatwią Ci w przyszłości powrotu.

Jeśli nie możemy usunąć korzenia, co przy okazji zdarza się bardzo często, lub nie możemy wysuszyć niektórych części, po prostu domalujemy je później w zielniku. Do tego przyda się atlas roślin. Jeśli zielnik jest przeznaczony do badań, możesz również wkleić zdjęcie z atlasu, na którym zwykle widać np. żyłki liści.

Jak suszyć rośliny?

Celem fazy suszenia jest to, aby rośliny były płaskie i równomiernie ususzone. Do tego celu możesz też użyć prasy roślinnej lub ciężkich książek.

Weź papier chłonny (dobrze sprawdzą się gazety) i ostrożnie rozłóż ususzone kwiaty na papierze tak, aby wszystkie ich części były widoczne, nie zachodziły na siebie, nie wystawały z żadnej strony i przykryj je kolejną warstwą papieru. Następnie wszystko mocno przyciśnij. W tym celu przyda się prasa roślinna lub stos ciężkich książek. Dostępne są też prasy do mikrofalówki, ale nie mam z tym dużego doświadczenia.

Uwaga na wilgoć


W trakcie suszenia od czasu do czasu wymień papier chłonny, ponieważ w momencie, gdy roślina będzie zbyt wilgotna, podczas suszenia może zacząć pleśnieć. Wskazane jest również użycie co najmniej dwóch warstw papieru. Pomaga to w lepszym odprowadzaniu wilgoci.

Pozostaw rośliny w ciepłym miejscu. Długość suszenia zależy od ich rodzaju. W przypadku ziół jest to około 5 do 10 dni, ale niektóre gatunki mogą schnąć dłużej.

Tworzymy zielnik!

W momencie, gdy kwiaty są ususzone, zaczyna się najciekawsza część. Możemy je przykleić na papier i podpisać.

herbář

Dobrze jest użyć grubszego papieru, aby zielnik się nie zniszczył. My przetestowaliśmy różne warianty i tektura okazała się dla najlepsza. Przyklej kwiaty małymi kawałkami przezroczystej taśmy klejącej. Wprawdzie można by również użyć kleju, ale nie zawsze wygląda to dobrze.

Wskazówka dla najmłodszych


Beztroską zabawę bez zmartwień o uszkodzenia zapewni umieszczenie w zielniku zalaminowanych wcześniej liści.

Ułóż roślinę w odpowiedniej pozycji na kartce i przyklej ją. Jeśli nie mieści się z jednej strony, rozłóż ją bardziej z drugiej. Jeśli jest zbyt wysoka, można ją „przełamać” na pół i przykleić w poprzek na dwóch arkuszach lub ułożyć w kształcie litery M. Jeżeli brakuje jakiejś części, domaluj ją lub wklej jej zdjęcie. Na koniec naklej wypełnioną etykietę w dolnym rogu lub po prostu wpisz informacje na temat swojego zbioru.

Arkusz zielnika jest gotowy. Teraz włóż go do koszulki, znajdź właściwe miejsce w zielnikowej teczce i ciesz się pięknem suszonych roślin.

Jesiene zabawy

Jesiene zabawy

Akcesoria do jesiennych zabaw i ubrania na długie spacery znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Plecenie znów w modzie! Zrób to sam: wiszący kwietnik
Plecenie znów w modzie! Zrób to sam: wis…22096
Założyłam ziołowy ogródek we własnej kuchni – Ty też możesz!
Założyłam ziołowy ogródek we własnej kuc…12431
Jak wspieram dzieci w nauce samodzielności?
Jak wspieram dzieci w nauce samodzielnoś…4808
Kolejne artykuły