Właśnie czytasz

Poświąteczne porządki, czyli jak sprytnie przechowywać ozdoby i światełka

12861  
Udostępnij: 

Poświąteczne porządki, czyli jak sprytnie przechowywać ozdoby i światełka

Początek stycznia to dla mnie czas poświątecznych porządków, a z racji tego, że nie lubię zaczynać świąt od rozplątywania łańcuchów świetlnych i opłakiwania pobitych ozdób, mam kilka sztuczek na ich przechowywanie. Dzięki nim nawet delikatne ozdoby są bezpieczne i oszczędzają mi czas przy dekorowaniu choinki w przedświątecznym okresie.

8. 1. 2022 3 Min czytania Redakcja
Poświąteczne porządki, czyli jak sprytnie przechowywać ozdoby i światełka

Wprawdzie można kupić pudła i inne gadżety przeznaczone do przechowywania dekoracji, ale ja staram się wykorzystywać to, co już mam w domu. Stare kartony, pudełka pozostałe po zakupach internetowych, rolki po papierze toaletowym, stare butelki po napojach, itd. świetnie sprawdzają się do przechowywania delikatnych bombek i łańcuchów świetlnych.

Co zrobić z najbardziej delikatnymi ozdobami?

Najlepiej byłoby zostawić delikatne ozdoby w oryginalnych pudełkach. One najlepiej ochronią je przed zniszczeniem, ale jeśli są zbyt duże lub naznaczone czasem, można skorzystać z innych rozwiązań.

Ozdoby świąteczne wyciągam z szafy tylko na kilka ostatnich tygodni roku, a przez resztę czasu muszę je gdzieś przechowywać, żeby nie zajmowały niepotrzebnie dodatkowej przestrzeni. W tym celu wykorzystuję kilka sztuczek:

  1. Siatka: Robię ją z tektury w kartonowym pudełku. Ładnie oddziela od siebie ozdoby, dzięki czemu nie obijają się o siebie i nie plączą.
  2. Rolki po papierze toaletowym: Zamiast siatki można użyć starych rolek. Wystarczy je rozciąć, a doskonale posłużą jako separator ozdób.
  3. Kartonowe opakowania po jajkach: Świetny pomocnik do ochrony mniejszych ozdób! Po prostu przechowujesz je tam zamiast jajek i zamykasz. Dla ułatwienia rozdzielam je według koloru.
  4. Papierowe ręczniki: Pakuję w nie ozdoby, aby mieć pewność, że są dobrze zabezpieczone.

Aby za rok niczego nie szukać!

Na koniec nie zapomnij szczegółowo opisać zawartości pudełek, aby wiedzieć, gdzie się znajdują konkretne rzeczy. Dla ułatwienia pudełka zawsze przechowuję w tym samym miejscu, aby nie stresować się przed świętami ich szukaniem.

Aby pozostałe ozdoby nie leżały chaotycznie porozrzucane

Oprócz kruchych bombek mamy w domu też sporo mniejszych, nietłukących się ozdób. Staram się nie wrzucać ich luzem do pudełek z obawy, że mogą się zaplątać.

Dobrym trikiem jest kupowanie dłuższych, mocnych patyków do szaszłyków i nakładanie na nie ozdób. Wkładam je następnie poziomo do pudełka – dzięki temu za rok nie będę musiała tracić czasu na rozplątywanie kuli zaplątanych ozdób.

Miałam dość zaplątanych kabli!

Jeśli jest coś, czego naprawdę nie znoszę, to rozplątywanie kabli. Niezależnie od tego, czy są to słuchawki, łańcuszki, czy światełka choinkowe, ich rozplątywanie jest dla mnie koszmarem, ale można temu zapobiec.

Wystarczy wziąć długą rolkę po ręcznikach kuchennych i po prostu nawinąć na nią łańcuch lub światełka. Stara butelka po napoju idealnie nadaje się do przechowywania niektórych rodzajów lampek. Odcinam górną część i powoli wkładam światełka do środka, żeby w przyszłym roku można je było łatwo wyjąć.

Możesz również użyć zwykłego kawałka kartonu, w którym wykonasz małe wycięcia po przeciwnych stronach i po prostu nawiniesz na niego lampki. Dzięki wycięciom kabel dobrze trzyma się na swoim miejscu. Możesz również użyć plastikowego wieszaka na ubrania.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na odkurzaniu ozdób w przyszłym roku, zapakuj dekoracje, które nie mieszczą się w kartonikach, w celofan lub dużą plastikową torbę. Na przykład wieńce bożonarodzeniowe, które nie są jednorazowego użytku, warto dobrze owinąć, aby kurz miał do nich utrudniony dostęp.

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci ochronić nie tylko ozdoby świąteczne, ale przede wszystkim zaoszczędzą Ci czas i nerwy w przyszłym roku podczas zdobienia choinki.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły