Właśnie czytasz

5 trików, które ułatwią Ci prasowanie

65577  
Udostępnij: 

5 trików, które ułatwią Ci prasowanie

Prasowanie jest dla mnie jak mycie zębów. Robię to, ponieważ jest to potrzebne, ale nigdy nie znajduję w tym dodatkowej przyjemności. Znam jednak kilka sposobów, dzięki, którym to zajęcie może być łatwiejsze.

11. 11. 2020 3 Min czytania Redakcja
5 trików, które ułatwią Ci prasowanie

Kiedy prasuję, to przede wszystkim chcę to zrobić szybko i skutecznie, a najbardziej się cieszę, kiedy w ogóle nie muszę sięgać po żelazko. Trochę zazdroszczę znajomym, którzy mają suszarkę kondensacyjną i nie muszą spędzać długich godzin nad deską do prasowania. Jednak nawet jeśli nie masz w domu tej cudownej maszyny, możesz sprawić, że prasowanie będzie odrobinę przyjemniejsze.

Poprawne powieszenie prania to podstawa

Jeśli wywieszasz pranie zaraz po wyjęciu go z pralki, wszystko dobrze potrząśnij i, jeśli to konieczne, rozciągnij na sznurze, dzięki czemu po wysuszeniu rzeczy nie będą tak bardzo pogniecione. Ja osobiście w ogóle nie prasuję większości dobrze rozwieszonych rzeczy i myślę, że wyglądają dobrze.

  • Pofałdowaniom materiału, które powoduje sznurek od suszarki, zapobiegają wałki z pianki.
  • Staram się wieszać ubrania równo na wieszakach – nie tylko koszule, ale także t-shirty i sukienki, które się nie rozciągną (jeśli jednak mokry materiał rozciąga się na wieszaku, lepiej suszyć klasycznie lub na płaskiej powierzchni na ręczniku).
  • Dobrze jest wieszać rzeczy tak, jak powinny wyglądać będąc już suche – zapnij guziki, wyprostuj kołnierze, wygładź mankiety – wszystko to oszczędza czas przy prasowaniu.

Z tym wiąże się też druga rzecz:

Zapobiegnij zagnieceniom po klamerkach do prania

Nie spodziewałabym się, że będę miała jakikolwiek emocjonalny związek z czymś tak użytecznym jak klamerki do prania, ale te miękkie naprawdę mnie zachwyciły! Zawsze denerwowały mnie wgniecenia, które zostawiają ich klasyczne odpowiedniki. Teraz, gdy wywieszam pranie, nie muszę się obawiać o żadne zagniecenia, dzięki czemu nie tracę na nie czasu podczas prasowania. :-)

Prasuj mądrze

Długo zajęło mi nauczenie się, jak podczas prasowania uniknąć niechcianych wzorów w kształcie pierścieni i falistych linii. Z dobrym, wystarczająco ciężkim żelazkiem parowym wystarczą zdecydowane, proste pociągnięcia. To szybkie i łatwe rozwiązanie, dzięki któremu wyprasowany materiał wygląda dobrze i nie niszczy się.

Mądre prasowanie to także systematyczność: zaczynając od delikatniejszych rzeczy, które wymagają niskiej temperatury, a kończąc na tych, które wymagają ustawienia żelazka na maksimum. Dzięki tej metodzie nie trzeba czekać, aż żelazko ostygnie przed kolejną porcją prania…

Swoją drogą, jeśli zastanawiasz się nad zakupem żelazka, wybierz bezprzewodowe. Jeśli kabel nie owija się pomiędzy rękoma a praniem, prasowanie jest o wiele lepsze! Taka drobnostka, a ile radości. :-)

Daj szansę inteligentnym pomocnikom

Żelazko parowe działa teraz całkowicie automatycznie. Podczas prasowania wszystkiego, co jest sztywne, wystarczy nacisnąć magiczny przycisk „wypuść parę”, a prasowanie trudnych materiałów staje się o wiele łatwiejsze.

Na tej samej zasadzie działa szczotka parowa, która jest nieocenioną pomocą w podróży (można ją wygodnie spakować do walizki) i jednocześnie jedynym rozwiązaniem w przypadku delikatnych materiałów. Wyrówna również to, co w ogóle nie powinno znajdować się pod rozgrzaną stopą żelazka. Mogę z nią zrobić wszystko w trasie, nawet jeśli koszula jest bardzo mocno pognieciona, a klasyczne żelazko sprawdziłoby się najlepiej.. :-)

Tkaniny, które są zbyt wrażliwe na wysoką temperaturę (można to stwierdzić po tym, że przyklejają się do żelazka i dziwnie zmieniają swój wygląd), ochroni osłona. Wystarczy położyć na wierzch chusteczkę lub cienką ściereczkę i przez nią prasować, ale uważaj, aby nie zsunęła się z tkaniny.

To moje sposoby na szybkie i skuteczne prasowanie. Jeśli masz swoje triki, podziel się nimi ze mną w komentarzu.

Przeczytaj również

Moje triki na oszczędzanie pieniędzy
Moje triki na oszczędzanie pieniędzy24564
Sezon zroszonych okien wystartował. Zwalcz wilgoć w swoim domu!
Sezon zroszonych okien wystartował. Zwal…79725
Od jakiegoś czasu lepiej śpimy. Wystarczyło zmienić oświetlenie i kilka nawyków
Od jakiegoś czasu lepiej śpimy. Wystarcz…33203
Kolejne artykuły