Właśnie czytasz

Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był stylowy i funkcjonalny?

18650  
Udostępnij: 

Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był stylowy i funkcjonalny?

Aranżacja pokoju dziecięcego tak, aby wyglądał stylowo i jednocześnie spełniał potrzeby dzieci, wydaje się karkołomnym zadaniem. Jednak, kiedy urządzaliśmy pokój córki w nowym mieszkaniu, udało mi się znaleźć równowagę pomiędzy tymi wymogami.

27. 6. 2020 6 Min czytania Redakcja
Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był stylowy i funkcjonalny?

Nie mogłam doczekać się momentu, w którym przeprowadzimy się do własnego mieszkania, a ja będę mogła urządzić wszystkie pokoje zgodnie ze swoją wizją. W głowie miałam gotowy plan – jestem minimalistką, więc lubię zorganizowaną i uporządkowaną przestrzeń, ale jednocześnie staram się, by wyglądała ona przytulnie.

Marzyłam o stylowym mieszkaniu, w którym córka również będzie czuła się dobrze

Uwielbiam połączenie drewna, naturalnych materiałów i bieli. To właśnie ta kombinacja dominuje w całym naszym domu. Od samego początku wiedziałam jednak, że jeden pokój będzie wymagał kompromisu pomiędzy moim własnym pojęciem stylu, a potrzebami mojej niemal trzyletniej córki. Nie nalegałam więc na surowość ani bezbarwność. Chciałam stworzyć przestrzeń, w której dziecko będzie czuło się komfortowo. Gdzie znajdzie się miejsce na jej ulubione przedmioty. Gdzie będzie usypiać w poczuciu bezpieczeństwa i radośnie budzić się rano.

Pokój dziecięcy nie musi wyglądać jak cyrkowa arena

Czy również spotkałaś się z opinią, że stylowo urządzony pokój dziecięcy cieszy jedynie oko dorosłych, a niekoniecznie dzieci? Przez to mogą one nie czuć się w nim szczęśliwe, a nawet nie rozwijać się prawidłowo? Moim zdaniem kluczowe jest znalezienie równowagi – nawet wesoło urządzony pokój pełen kochanych przez dzieci detali, można zaaranżować z harmonią.

Być może w takim otoczeniu dzieci będą czuć się spokojniejsze niż w kolorowej dżungli. Jak każde rozwiązanie, i to ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, na co zdecydujesz się Ty i Twoje dziecko. Ja nie pozwalam innym wpływać na nasze decyzje i kieruję się wyłącznie preferencjami mojej rodziny :-).

Ustawienie mebli było dziecinnie proste

Jeśli chodzi o ustawienie mebli, dla mnie był to najprostszy krok. Głównie ze względu na światło i możliwość stworzenia bezpiecznej przestrzeni chciałam, żeby łóżko znajdowało się jak najdalej od okna. Meble umieściliśmy bliżej rogów ścian, dzięki czemu po środku pokoju powstał wystarczająco duży „plac zabaw”, który tworzą dwa dywany.

Podłoga, szczególnie w jesiennych i zimowych miesiącach, wygląda posępnie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest położyć w pokoiku dywan, na którym dzieci mogą siedzieć i bawić się. Nie chciałam, by dywany były zbyt kolorowe czy posiadały zwierzęce lub inne motywy. Połączenie różu, szarości i bieli wydało mi się absolutnie idealne. Jasne kolory są jednak nieco trudniejsze w utrzymaniu – należy więc uważać, aby dzieci nie jadły, ani nie bawiły się farbami na dywanie.

Basen z piłkami i kryjówka dla dzieci to nasi faworyci

Basen z piłkami okazał się jedną z najlepszych inwestycji. Polecam go wszystkim moim znajomym, których dzieci potrafią już siadać. Moje dziecko spędziło w nim wiele fantastycznych chwil! Właściwie każdy mały gość, który zawitał w naszym mieszkaniu, od progu został zaproszony prosto do basenu.

Kolejnym zabawowym strzałem w dziesiątkę okazało się wykonane z koronki tipi, którego podłogę tworzy gruby kocyk z motywem niedźwiedzia. Od zawsze ten element pasował mi do pokoju małej dziewczynki i niezmiennie jestem nim zafascynowana. Dziecko może się w namiocie schować, bawić lub odpocząć. Tipi, domek czy namiot to według mnie świetny pomysł do pokoju dziecięcego. Które dziecko nie lubi czasem ukryć się przed światem?

Zabawki pod ręką, porządek w szufladach

W pokoju znalazł się regał z półkami – to idealne miejsce do przechowywania przedmiotów. Na półkach można postawić pudełka z drobiazgami albo ułożyć ulubione zabawki dziecka tak, aby zawsze mogło ono sięgnąć po te, którymi akurat zechce się pobawić.

Niska komoda i szafa służą do przechowywania ubrań, koców i innych zabawek. Komoda wydaje mi się lepszą opcją do pokoju małego dziecka – do poszczególnych szuflad można poukładać ubrania według własnych potrzeb. Ja na przykład podzieliłam je na ubrania wyjściowe i okazjonalne, ubrania domowe, ubrania na spacery i na plac zabaw, bieliznę, piżamki i kurtki.

W pozostałych dwóch szufladach trzymam zabawki i koce. Przejrzysty układ pozwala mi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Szafę na razie wykorzystuję do przechowywania ubrań sezonowych, zabawek, koców i innych rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Jest to jednak mebel, którego pierwotnie nie zamierzaliśmy wstawiać do pokoju dziecięcego – zakładam więc, że z czasem go wymienimy.

Meble możesz dodatkowo ozdobić


By szafa wpasowała się w styl pokoju dziecięcego, ozdobiłam ją naklejkami psa i kota. Dzięki temu nie ma większego znaczenia, jak wygląda sam mebel – pomieszczenie jako całość prezentuje się jednolicie.

Niskie łóżko gwarantem bezpiecznego i przyjemnego snu

Wybór łóżka zajął mi sporo czasu. Chciałam, by było niskie i posiadało barierki – oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Moja córka to wielki łóżkowy podróżnik, więc bałam się, że z klasycznego, wysokiego łóżka spadnie prosto na podłogę.

Niskie łóżko postrzegam pozytywnie również ze względu na fakt, że dziecko może samo na nie wchodzić i z niego schodzić, przez co nie jest zależne od pomocy rodziców. Na dzień nakrywam łóżko narzutą. W ten sposób powstaje kolejne miejsce do zabaw, a poduszka, kołdra i prześcieradło są chronione przed ewentualnymi zabrudzeniami.

Ściany: białe czy kolorowe?

Jak łatwo zauważyć, w pokoju dominuje kolor różowy. Ściany jednak chciałam zostawić białe. W ciągu następnych kilku lat pokój przejdzie jeszcze wiele zmian – lepszym pomysłem wydaje mi się ozdobienie białych ścian nalepkami, które łatwo można zdjąć, niż pomalowanie ich na kolor, który trudno będzie później przykryć.

Ja wybrałam proste nalepki – różowe kropki. Moja córka uwielbia Myszkę Minnie, dlatego na ścianie pojawiła się także i jej naklejka – dzięki temu ma w pokoju swoją ulubioną bajkową przyjaciółkę. Niektóre puste miejsca na białej ścianie dodatkowo ozdobiłam naklejkami motyli, kwiatów, chmurek i balonów ze zwierzątkami na pokładzie. Myślę, że świetnie urozmaicają one czystą przestrzeń ścian.

Kropki możesz zrobić sama


Jeśli chcesz ozdobić ścianę kropkami, w markecie budowlanym możesz kupić tapetę samoprzylepną z takim właśnie wzorem i wyciąć kropki, które najbardziej odpowiadają Ci kolorem czy wielkością. Jeśli posiadasz choć odrobinę zdolności manualnych, możesz wyciąć wiele innych ciekawych wzorów i nakleić je nie tylko na ściany, lecz także na meble i inne akcesoria.

Dodatki i akcesoria – to one tworzą atmosferę

Przy wyborze dodatków i akcesoriów kierowałam się przede wszystkim ich estetycznym wyglądem – to przecież one sprawiają, że pokój stanie się przytulny. I choć jestem minimalistką, to nie chciałam, by pokój dziecięcy wyglądał ponuro. Małe dziecko żyje w świecie bajek, marzeń i zabaw, przez co jego przestrzeń nie powinna pozostawać na te światy obojętna.

Starałam się dobrać dodatki tak, by do siebie pasowały. Nad łóżkiem – zamiast łapacza snów – powiesiłam makramę, a obok niej chmurki, które dają do zrozumienia, że tu jest miejsce na słodkie sny. Dalej na ścianie wisi półka w kształcie serca, a na niej ułożone są drobiazgi, rysunki zwierząt, obrazek z informacjami o narodzinach córki oraz papierowa girlanda z napisem po angielsku, który mówi, że kochamy naszą córkę „jak stąd na Księżyc i z powrotem“. Dalej już opisane wcześniej naklejki i półeczka w kształcie chmurki. Na ścianie umieściłam też dwa wieszaki: jeden w kształcie księżyca, drugi – gwiazdy. Odkładam na nie ubrania i akcesoria do ćwiczeń.

Czy można urządzić pokój dziecięcy jednocześnie estetycznie i funkcjonalnie? Zdecydowanie tak. Wymaga to przemyślanych decyzji oraz wcześniejszej obserwacji dziecka i jego potrzeb. Potem wystarczy dobrać odpowiednie elementy wystroju. Co więcej, urządzenie pokoju w ten sposób wcale nie musi być drogie. My na przykład nie wydaliśmy dużej sumy na meble, dzięki czemu mogłam pozwolić sobie na więcej ciekawych dodatków, na których bardziej mi zależało. One także nie muszą kosztować fortuny. Ważne jest, by poszczególne elementy pasowały do siebie i ładnie ze sobą współgrały – ich cena nie ma znaczenia.

Dobrą strategią okazało się stopniowe urządzanie pokoju. Dzięki temu mogłam obserwować, jak córka korzysta z dotychczasowych pomysłów, a następnie dopasowywać kolejne zakupy do jej potrzeb. Nie szkodzi, że pokój nie będzie gotowy od razu. Przynajmniej dzieci będą miały się na co cieszyć. Jeśli masz starsze dziecko, z pewnością samo chętnie zaangażuje się w pomoc z urządzaniem pokoju! Zauważ, jaka duma napawa pociechy, kiedy uda im się przeforsować aranżacyjne pomysły lub pomogą przy montażu mebli.

Myśl przede wszystkim o tym, aby dziecko czuło się w swoim pokoju szczęśliwe i bezpieczne. To jego przestrzeń, w której będzie spędzać większość czasu. Z pewnością nie musi to być chaotyczne miejsce wymalowane na wszystkie kolory świata. Jednak jeśli to jest właśnie to, czego pragnie Twoje dziecko, lepiej spełnić jego marzenia. Dzieciństwo jest tylko jedno! :-)

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Wybierz meble, akcesoria i dodatki na Tchibo.pl i stwórz dziecięce królestwo, które Twój maluch pokocha.

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Dieta pudełkowa, która oszczędza mój czas i pieniądze
Dieta pudełkowa, która oszczędza mój cza…6490
Woda z kranu? Moja ulubiona!
Woda z kranu? Moja ulubiona!4157
Jak zrobić „busy board”, tablicę manipulacyjną dla dzieci
Jak zrobić „busy board”, tablicę manipul…1104
Kolejne artykuły