Właśnie czytasz

Wiosną kwiaty domagają się nawozu oraz odpowiedniej ilości wody. Czy wiesz, jak to zrobić?

13710  
Udostępnij: 

Wiosną kwiaty domagają się nawozu oraz odpowiedniej ilości wody. Czy wiesz, jak to zrobić?

Gdy za oknem wiosna, dla kwiatów oznacza to sezon wegetacyjny. Natura budzi się do życia nie tylko za naszymi oknami, ale także na parapetach. Po zimie rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście, dlatego potrzebują nawozu, a także odpowiedniego podlewania. Jak się za to zabrać?

30. 4. 2021 4 Min czytania Redakcja
Wiosną kwiaty domagają się nawozu oraz odpowiedniej ilości wody. Czy wiesz, jak to zrobić?

Kiedy, jak nie dzisiaj, możemy tak bardzo docenić prawidłowe odżywianie, które zapewnia nam witalność, zdrowie i energię? Tę samą myśl można przenieść na uprawę roślin doniczkowych lub tych ogrodowych trzymanych w pojemnikach. :-) Uprawa kwiatów w doniczce nie dostarcza im naturalnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, jak ma to miejsce np. na łące, w lesie czy w tropikalnej dżungli.

Rośliny domowe to w większości gatunki tropikalne, które w swojej ojczyźnie nie przechodzą w stan uśpienia. W doniczce nie mają jednak innego wyjścia, jak tylko przystosować się do naszych warunków.

Zimą nie nawozimy roślin ze względu na ich stan spoczynku. Wiosną jednak zaczynają się one na nowo rozwijać i rosnąć – zarówno te stojące na parapecie w domu, jak i te za oknem. Musimy więc zacząć je nawozić równomiernie i regularnie do końca sezonu wegetacyjnego, czyli do początku jesieni. Następnie cykl zaczyna się na nowo i nadchodzi faza odpoczynku.

Wraz z nawożeniem pojawia się większa potrzeba podlewania. Pogoda jest przyjemna, słońce znacznie dłużej utrzymuje się na niebie, a temperatura rośnie. Dlatego rośliny zużywają (i odparowują) znacznie więcej wody, niż ma to miejsce zimą.

Ile razy w tygodniu od początku wiosny podlewasz rośliny doniczkowe? Raz w tygodniu? Dwa razy w tygodniu? A co, jeśli nadejdzie tropikalne lato? Przygotuj się na podlewanie co dwa dni. W okresie upałów niektóre rośliny należy podlewać nawet codziennie: paprocie, figi czy kalatee, które bardzo szybko wysychają ze względu na sporą powierzchnię liści.

Naucz się, jak poprawnie nawozić rośliny

Istnieje kilka sposobów nawożenia. Zazwyczaj na początku wiosny przesadzamy nasze rośliny doniczkowe do świeżego podłoża zawierającego pewną dawkę nawozu, która to starcza na kilka tygodni. Dzięki temu mamy chwilową swobodę, ale też przestrzeń na przygotowanie się do kolejnych kroków.

Ważnym czynnikiem w rozpoznawaniu właściwego nawozu spomiędzy butelek i pudełek na sklepowych półkach, jest funkcja podstawowych składników odżywczych, takich jak: azot, fosfor i potas. Wartości te mogą się różnić w zależności od nawozu:

  • nawozy uniwersalne będą miały zrównoważony stosunek azotu i potasu;
  • nawozy dla roślin kwitnących będą zawierały więcej fosforu.

Każdy z tych pierwiastków pełni inną funkcję i działa inaczej w różnych ilościach. Nawozy do drzewek Bonsai i kaktusów mają minimalne ilości powyższych składników, ponieważ nie są to rośliny szybko rosnące. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli nie znajdziesz tych wartości na opakowaniu, to nie jest to nawóz!

Wybór nawozów jest dość zróżnicowany i każdy z nich ma swoje „plusy” i „minusy”:

  1. Syntetyczne nawozy mineralne to sztucznie wykonane środki, których dokładne proporcje poszczególnych składników można łatwo znaleźć na etykiecie wraz z zalecaną dawką. Dodaje się je raz do wody przeznaczonej do podlewania.
  2. Organiczne nawozy rozpuszczalne są naturalne, dość łatwo dostępne, ale ich dokładne wartości nie są znane. W ich przypadku istnieje małe ryzyko przesadzenia z ilością nawozu, więc postępując zgodnie z zasadą „wszystko z umiarem” na pewno nie popełnisz błędu.
  3. Nawozy stopniowo rozpuszczalne są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Aplikuje się je bezpośrednio na glebę, często tylko raz lub dwa razy w okresie wegetacji. Przy ich użytkowaniu wskazane jest podlewanie roślin od góry, aby kulki lub patyki nawozu lepiej się rozpuszczały.

Lignohumat dla lepszego działania

My lubimy stosować lignohumat, jako suplement diety dla roślin. Jest on wytwarzany z ekstraktów z torfu i nie zawiera składników odżywczych. Jest to mieszanka ligniny i specjalnych kwasów, które działają jak transporter nawozu z gliny do rośliny.

W naturze substancje te występują naturalnie podczas rozkładu pozostałości organicznych. My jednak musimy je dostarczyć do doniczki. Daje nam to większy efekt nawozowy oraz ma dobry wpływ na ogólną strukturę rośliny, która po jego użyciu jest odporniejsza na szkodniki.

6 mitów na temat nawożenia i podlewania, które słyszymy najczęściej

Nawożenie jest istotnym elementem uprawy roślin. Nawet największy przeciwnik nawożenia może zmienić zdanie oraz wybrać wariant łagodny i naturalny. Istnieje jednak kilka dziwnych zabiegów, które tylko niepotrzebnie utrudniają rozwój roślin.

1. Rośliny nie potrzebują nawozu

Czasami słyszymy, że nie ma potrzeby używania nawozu; że ​​rośliny rosną bez niego. Jasne, rosną. Ale czy wiesz, że dzięki nawożeniu będą zdrowsze?

2. Roślinom nie przeszkadza nieregularne podlewanie

Czy wiesz, że jeśli regularnie podlewasz rośliny tak, aby ich podłoże nie wyschło, będą rosły szybciej? Zdrowy wzrost wiąże się z odpowiednim (jasnym) siedliskiem, regularnym podlewaniem, nawożeniem i oczywiście – dobrym dostępem kuli korzeniowej do powietrza. Zapomnij o podduszonej, wyschniętej glinie i pamiętaj, aby nie sadzić roślin w doniczkach bez drenażu.

3. Wystarczy, że będę nawozić rośliny raz w miesiącu

Sporadyczne nawożenie lub nawożenie tylko raz, dwa razy w całym okresie wegetacji nie jest dobre dla roślin. Nawozić należy regularnie, najlepiej co dwa tygodnie. Dzięki temu zaspokoisz potrzeby większości roślin doniczkowych. Przez całą wegetację tydzień nawożenia przeplatamy z tygodniem, w którym do podlewania dodajemy lignohumat.

4. Kiedy użyję więcej nawozu, będę miała piękniejsze rośliny

Drugą skrajnością jest nadmierne nawożenie. Radzimy nie przekraczać zalecanych dawek. Więcej odżywiania nie oznacza obfitszego wzrostu! Przeciwnie, wszystko w nadmiarze szkodzi.

5. Nawóz uratuje więdnące rośliny doniczkowe

Pamiętaj, aby nie nawozić, jeśli Twoja roślina nie jest w dobrej kondycji. Nawóz nie jest lekarstwem. Czasami możesz przesadzić z podlewaniem, przez co kula korzeniowa gnije, więc roślina musi dojść do siebie (i poradzi sobie sama) – nie obciążaj jej dodatkowo nawozem.

6. Jeśli zapomnę o podlewaniu, następnym razem podleję ją obficiej

Przesadne podlewanie też jeszcze nikomu nie przyniosło korzyści. Jeśli któraś z Twoich roślin cierpi na suszę, umieść ją na kilka godzin w zlewie zalanym kilkoma centymetrami wody, ale zdecydowanie nie zostawiaj jej tam dłużej.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły