Właśnie czytasz

Uprawiam plogging, czyli ekologiczny fitness. Czy wiesz, na czym polega?

1525  
Udostępnij: 

Uprawiam plogging, czyli ekologiczny fitness. Czy wiesz, na czym polega?

Plogging to rozwiązanie na rosnące zagrożenie dla zdrowia ludzi na świecie, jakim jest otyłość, oraz eskalację kryzysu środowiskowego związanego z zaśmieceniem. Do ogromnego sukcesu tej inicjatywy przyczyniła się troska o naszą planetę, zdrowy tryb życia, moda na jogging czy prostota i wytrwałość oraz zaangażowanie na rzecz środowiska naturalnego. Czym jest plogging i dlaczego również Ty powinnaś uprawiać ten sport dla ekologów (i nie tylko)?

17. 9. 2021 3 Min czytania Renata Zielezińska
Uprawiam plogging, czyli ekologiczny fitness. Czy wiesz, na czym polega?

Plogging to kompilacja joggingu i ogólnej aktywności na świeżym powietrzu ze zbieraniem śmieci. Słowo „plogging” powstało z połączenia szwedzkiego słowa „plocka upp” (podnosić) i angielskiego słowa „jogging” (biegać). Pomysłodawcą tego sportu dla ekologów jest Erik Ahlström, który w 2016 roku, po przeprowadzce do Sztokholmu, zaczął sprzątać śmieci tam, gdzie uprawiał swoją ulubioną aktywność fizyczną.

W ekspresowym tempie plogging zyskał popularność w Szwecji, a dziś znany jest na całym świecie. Erik Ahlström skrzyknął grupę pasjonatów ploggingu, której celem jest zachęcenie do ekologicznych postaw osób biegających. Wykorzystujący filozofię związaną ze szwedzkim stylem życia lagom, plogging to prosty sposób, aby zadbać o planetę i społeczność, poprzez uczestnictwo w akcie dobroci.

Wybrałam plogging, dlatego że to aktywność fizyczna przyjazna dla środowiska naturalnego

Plogging to nie bieganie dla samego biegania. To cardio połączone z siłowym treningiem, które pozwala także zadbać o czystą planetę. Nie ma też potrzeby biegać śmieci można też zbierać podczas spacerowania, maszerowania czy jeżdżenia na rowerze. Tu liczy się przede wszystkim idea i zdrowy ruch!

Nasza planeta niebawem zostanie zasypana plastikiem. Zwłaszcza mikroplastik można znaleźć wszędzie – na Antarktydzie, na szczycie Mount Everest czy w ludzkim łożysku. Zjadają go również ptaki i ryby. Często wybierając się na spacer po okolicy, dosłownie wszędzie widzę masę śmieci – na chodnikach i ulicach, na szlakach górskich, w parkach i lasach. Niezależnie od tego, czy zjadają je zwierzęta, czy rozkładają się one na mikroplastik, który trafia do wód gruntowych, rzek i gleby – są one szkodliwe. Kiedy więc pierwszy raz usłyszałam o ploggingu, stwierdziłam, że to dobra motywacja do tego, żeby zadbać o swoją kondycję i zdrowie środowiska naturalnego.

zbieranie śmieci podczas biegania

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zupełnie nieefektywnym rodzajem sportu, dzięki szybkim przysiadom podczas podnoszenia śmieci wzmacniam mięśnie i kości, poprawiam sprawność układu krążenia oraz pracuję nad zmniejszeniem tkanki tłuszczowej. Dodatkowo pomaga mi to rozładować stres i napięcie, które gromadzi się we mnie przez cały tydzień.

Plogging można uprawiać samemu, ale znacznie przyjemniej jest mi go praktykować wspólnie z lokalną społecznością. Ułatwia to budowanie wspólnoty, daje możliwość rozmowy i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Wspólna inicjatywa dbałości o czystość lokalnej przestrzeni i środowiska naturalnego pozwala również na nawiązywanie znajomości. Jeśli szukasz towarzystwa, zajrzyj do lokalnych grup na Facebooku, gdzie gromadzą się fani tego sportu. Ja w ten sposób poznałam wiele osób, z którymi dzisiaj regularnie umawiam się na wspólne bieganie połączone ze sprzątaniem.

Gdzie szukać towarzyszy do ekologicznego biegania?


Na Facebooku jest wiele grup i wydarzeń, wśród których możesz znaleźć informacje i towarzyszy do wspólnego uprawiania sportu. Oto kilka z nich:

Jeśli znasz inne społeczności zrzeszające fanów ploggingu, podziel się nimi w komentarzu i zainspiruj innych do wspólnej aktywności.

Czego potrzeba, aby zacząć uprawiać plogging?

Niezbędnymi akcesoriami do ploggingu będą buty do biegania, rękawice ochronne oraz worki na śmieci.

plogging w polsce

Chcesz zadbać o planetę i własną kondycję fizyczną? Wspaniale, zatem włóż wygodne buty i ubranie, weź ze sobą worek na śmieci i rękawiczki, które ochronią dłonie przy zbieraniu odpadów. Podczas podnoszenia śmieci kucaj, robiąc głębokie przysiady lub schylaj się na jednej nodze. Worek z zebranymi śmieciami noś naprzemiennie raz w jednej, a raz w drugiej ręce.

Nie ograniczaj się tylko do jednej, ulubionej trasy. Zrób sobie i Matce Naturze przysługę i zaplanuj różne ścieżki, które możesz oczyścić ze śmieci podczas swojego treningu. Po powrocie do domu nie zapomnij umyć rąk, a przede wszystkim pamiętaj, że to zabawna forma aktywności, dlatego uzbrój się w dobry nastrój!

Ekologiczne gadżety na co dzień

Ekologiczne gadżety na co dzień

Na Tchibo.pl znajdziesz nową kolekcję pełną ekologicznych produktów do kuchni, ubrań i gadżetów na lato.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły