Właśnie czytasz

Czas założyć sandały, ale co z pedicure? Oto moje wskazówki (nie tylko) na lato!

31959  
Udostępnij: 

Czas założyć sandały, ale co z pedicure? Oto moje wskazówki (nie tylko) na lato!

O paznokcie stóp dbam przez cały rok, ale znam też ludzi, którzy przypominają sobie o nich dopiero wraz z nadejściem ciepłych dni, kiedy wyciągają z szafy sandały. Dla wielu osób nie oznacza to radości z pięknie wyglądających stóp. W centrum uwagi pojawiają się bowiem mankamenty wynikające z duszenia stóp w zamkniętych butach przez sezon jesienno-zimowy.

4. 6. 2022 4 Min czytania Redakcja
Czas założyć sandały, ale co z pedicure? Oto moje wskazówki (nie tylko) na lato!

I choć paznokcie wymagają uwagi i troski przez cały rok, to są sposoby na to, żeby dobrze wyglądały, nawet jeśli zaczniemy o nie dbać w sezonie letnim.

Pedicure rozwiązuje wiele problemów

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki. To część ciała jak każda inna i powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby nasze paznokcie na stopach były zdrowe.

Często wybieram najprostszy sposób – udaję się na pedicure. Choć mnie to trochę kosztuje, w zamian dostaję około godzinny relaks i wychodzę z idealnie wypielęgnowanymi paznokciami. Jak często chodzić na pedicure? „To bardzo indywidualne. Zależy to od stanu samych stóp i tego, jak dana osoba o nie dba. Zwykle przerwa pomiędzy wizytami wynosi od 4 do 6 tygodni” – wyjaśniła mi pedicurzystka. Wykonuje tzw. suchy, instrumentalny pedicure, co dla mnie osobiście jest dużo przyjemniejsze. Stopy nie są przemoczone i nie używa się ostrych narzędzi, tylko małych szlifierek i frezarek, dlatego jest doskonały również dla diabetyków i osób z problemami kończyn dolnych.

Pedicure instrumentalny pozwala na bardziej ukierunkowane leczenie paznokci. Mogę zwracać na nie uwagę z większą precyzją, co jest wskazane na przykład przy wrastających lub zdeformowanych paznokciach” – opisuje zalety pedicurzystka. Ponadto doświadczony pedicurzysta może udzielić wielu wskazówek i zaleceń dotyczących pielęgnacji paznokci w domu.

Przy odrobinie cierpliwości dasz radę wykonać pedicure samodzielnie

Nie zawsze mam czas na pedicure w domu i przyznam, że oddanie stóp w ręce kogoś innego jest po prostu bardzo przyjemne. Czasami jednak mam ochotę zrobić sobie domowe spa, nałożyć na twarz i włosy maseczkę oraz zrobić pedicure.

Zaczynam od namoczenia stóp w ciepłej wodzie, do której dodaję kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. To świetna profilaktyka chorób grzybiczych, a także pięknie pachnie. Następnie ważne jest, aby dokładnie osuszyć przestrzeń między palcami. Do obcinania paznokci używam szczypiec, które lepiej działają na moje twardsze paznokcie niż klasyczne nożyczki. Specjalista jednak poleca odłożyć je na bok. „Polecam skrócenie paznokci pilnikiem papierowym, a nie nożyczkami czy szczypcami. Przy skracaniu paznokci należy skopiować kształt łożyska paznokcia i zadbać, aby nie powstały ostre krawędzie.” Wiele osób nie umie obcinać paznokci prosto i walczą z wrastającymi paznokciami. „Często widzę ludzi obcinających boczną część paznokcia, ponieważ w przeciwnym razie miejsca te bolą, ale to właśnie powoduje kolejne problemy”.

jak si správně zastřihovat nehty

Wrastanie paznokci może być również spowodowane zbyt ciasnym lub nieodpowiednim obuwiem. Nie zamawiaj wątpliwych, szybkich rozwiązań z Internetu i udaj się albo do pedicurzysty, albo w bardziej zaawansowanych przypadkach do podologa lub innego specjalisty zajmującego się wrastającymi paznokciami. „Im szybciej problem zacznie się rozwiązywać, tym szybciej i przede wszystkim mniej boleśnie się go pozbędziemy. Rozwiązania chirurgiczne są bardzo krótkoterminowe i nie są zalecane ”- wyjaśnia pedicurzystka. „Specjalista może wyjaśnić Ci, jak zapobiegać ponownemu wrastaniu paznokci w zależności od przyczyny Twojego problemu”.

Straszak zwany grzybicą

Niezdrowe paznokcie, nieprzyjemny zapach, swędzenie i przebarwienia paznokci mogą być spowodowane zarówno przez grzyby, jak i bakterie. Ze względów higienicznych takie paznokcie nie mogą być leczone podczas zwykłego zabiegu pedicure, dlatego musisz najpierw zwalczyć problem.

  • Rozpocznij leczenie jak najszybciej: pozbycie się grzybicy w początkowym stadium jest dość łatwe, w zaawansowanym jest gorzej.
  • Grzyby lubią ciepło i wilgoć: pozwól stopom oddychać i po kąpieli wysusz dokładnie przestrzeń między palcami.
  • Skonsultuj się z farmaceutą: często możesz zwalczyć problem za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwgrzybiczych, ale stosuj je konsekwentnie i zgodnie z instrukcjami.
  • Uważaj na przenoszenie się grzybów: upewnij się, że grzyby nie rozprzestrzeniają się po domu. Winowajcą mogą być ręczniki lub dywaniki w łazience.
  • Zwróć uwagę na buty: wskazane jest codzienne spryskiwanie butów sprayem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Nakładać lakier czy nie?

Ostatnim krokiem, kiedy moje paznokcie są już zadbane, jest lakierowanie.

Kiedy idę na pedicure lub udaje mi się upiększyć paznokcie w domu, zwykle wybieram lakier bezbarwny. Cieszę się, jak ładnie i czysto wyglądają moje paznokcie i szkoda mi tego ukrywać. Trochę też unikam kolorowych lakierów ze względu na pigmenty na płytce moich paznokci i mam dość ciągłego lakierowania i ukrywania ich pod jakimś kolorem. „Paznokcie pomalowane w ten sposób można drobno przeszlifować pilnikiem piankowym, ale w przypadku cienkich paznokci lepiej pozwolić im rosnąć. Są też lakiery wybielające, które optycznie wybielają paznokieć.” Jeśli nie chcesz skończyć jak ja, zawsze używaj podkładu. „Miękkie paznokcie można też wzmocnić specjalnymi lakierami. Jeśli ktoś ma łamliwe paznokcie, mogą mu pomóc odżywcze lakiery, ale strzępienie może mieć różne przyczyny i dopiero po osobistej konsultacji można dokładnie powiedzieć, co mogłoby pomóc.” Pedicurzystka obaliła też mit, że paznokcie nie oddychają pod lakierem. Zdrowy paznokieć zdecydowanie nie ma nic przeciwko lakierowi do paznokci, a nawet może być w ten sposób chroniony przed wpływami zewnętrznymi.

Cóż, ponieważ my dziewczyny chcemy wyglądać dobrze, zakończę artykuł pozytywnym akcentem. Pedicurzystka opowiedziała mi również o tegorocznych trendach. „Lakiery w odcieniach czerwieni i różu od dawna cieszą się popularnością w naszym kraju. Mówi się, że w tym roku będą w modzie podobne kolory jak zeszłego lata – biały, żółty, zielony i niebieski.”

Nowa bielizna dla każdego

Nowa bielizna dla każdego

Zajrzyj do nowej kolekcji na Tchibo.pl i wybierz bieliznę dla siebie oraz całej rodziny.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły