Czasami zadań jest za dużo albo są na tyle duże, że wymagają maksymalnej koncentracji. Nie wiemy, od czego zacząć i zaczynamy je odkładać na później, kiedy już będzie na nie czas, ale zazwyczaj nigdy się to nie dzieje… Postanowiłam więc nauczyć się stawiać sobie cele w taki sposób, aby nie wypalić się zbyt szybko i dotrzymywać danego przed samą sobą słowa.
Małymi krokami do dużych rzeczy
Stawianie sobie wielkich celów sprawia, że nakładamy na siebie dużą presję – tak też było w moim przypadku. Ja uświadomiłam sobie, że do wielkich celów prowadzą mniejsze ścieżki. To one, złożone w całość, pozwalają nam osiągać wielkie dla nas rzeczy. Ja staram się rozkładać duże cele na małe elementy, a na każdy z tych elementów daję sobie określony termin realizacji. W pierwszych 3 miesiącach pierwszy krok, w kolejnych następny i tak do końca roku. Dzięki temu nie czuję tak ogromnej presji i łatwiej mi dążyć do wyznaczonych celów.
Nie wszystkie cele noworoczne muszą być duże. Warto stawiać sobie także małe cele, gdyż powodzenie w ich realizacji może być motywacją do pracy nad realizacją bardziej wymagającego i czasochłonnego celu – mówi psycholog, Anna Gach.
Dzień ma tylko 24 godziny – rozplanuj je mądrze
Należę do osób, które nie narzekają na nadmiar wolnego – praca i obowiązki domowe zajmują większość mojego czasu. Zdarza się, że mam wyrzuty sumienia, że nie poświęcam go swoim bliskim, a zamiast tego każdą wolną chwilę przeznaczam na nadrobienie zaległości. Myśli o tym, co jeszcze muszę czy powinnam zrobić, nie pozwalały mi nawet porządnie odpocząć. Niewyspanie wpływało na efektywność, a przepracowanie sprawiało, że ciągle chodziłam senna.
Sprawdź też: Szczęście to wybór
Postanowiłam więc planować dzienny harmonogram, tak żeby mieć poczucie, że spędziłam czas produktywnie i nie zastanawiać się, ile jeszcze muszę nadrobić następnego dnia. Staram się więc rozkładać zadania w taki sposób, abym wiedziała, ile czasu muszę im poświęcić, rozpisuję je w kalendarzu i skreślam po ich wykonaniu. Dzięki temu widzę, ile udało mi się wykonać każdego dnia i wiem, że wszystko, co miałam zaplanowane, zrealizowałam.
Cele zamiast życzeń
Mówi się, że to, co nie jest zapisane, pozostaje jedynie życzeniem. W tym roku postaw na działanie! Kup kalendarz, w którym zapiszesz swoje postanowienia, a następnie rozpiszesz działania, które pomogą Ci je spełnić – małymi krokami do celu, dlatego zwróć uwagę, aby były dostosowane do Twoich możliwości i motywowały Cię do dalszej aktywności.
Nagradzam się za spełnione zadania
Małe czy duże – nieważne. Nagrody motywują, nawet jeśli są to małe rzeczy, takie jak wieczorny film w łóżku, kawa z przyjaciółką czy przedpołudnie spędzone z książką w dłoni.
Duże cele warto dzielić na mniejsze etapy i po zrealizowaniu każdego z nich pamiętać o tym, by siebie nagrodzić za osiągnięcie małego sukcesu. Gratyfikacja na poszczególnych etapach procesu wpływa pozytywnie na podtrzymanie motywacji do dalszego działania – radzi dalej Anna Gach.
Dzielę się swoimi celami z najbliższymi
Najbliższe mi osoby zawsze są przy mnie – bez względu na to, na co się zdecyduję i jakie są tego konsekwencje. Zawsze dzielę się z nimi swoimi postanowieniami, celami i marzeniami, bo wiem, że będą dla mnie wsparciem w trudnych chwilach i motywatorem na drodze do osiągania wyznaczonych celów.
Anna Gach: Chcąc podjąć jakieś wyzwanie podziel się nim z ludźmi, którzy są ci bliscy i na wsparcie których możesz liczyć w chwilach trudności, a kiedy na wspomniane trudności napotkasz, miej odwagę poprosić przyjaciół o wsparcie. Warto pamiętać, że w dążeniu do realizacji celu nie zawsze opłaca się bycie “Zosią Samosią” – czasami warto podzielić siły lub obowiązki pomiędzy członków rodziny, przyjaciół, itd. Cel nie będzie mniej istotny, jeśli w jego realizacji pozwolisz sobie pomóc.
4 najczęstsze błędy, które sprawiają, że się poddajemy
- Brak wewnętrznej motywacji. Powodzenie przedsięwzięć realizowanych w naszym życiu w dużej mierze związane jest z rodzajem motywacji, która nami kieruje. Jeśli to nam samym zależy na czymś, wówczas łatwiej nam zdobywać się na wysiłek potrzebny do ich realizacji. Kłopot pojawia się, jeśli motywacja jest zewnętrzna i próbujemy realizować jakieś zadanie w poczuciu, że robię to bardziej dla bliskich mi osób niż dla siebie samego. W takiej sytuacji dużo trudniej zrealizować postawiony sobie cel.
- Niecierpliwość jest prawdziwym zabójcą postanowień. To, że chcielibyśmy mieć sukces, albo często po prostu problem z głowy, natychmiast powoduje, że zniechęcamy się szybko albo, co gorsze, nie podejmujemy żadnego wysiłku wiedząc, że sukces nie przyjdzie od razu. Warto uczyć się odraczania gratyfikacji, a najlepszym na to sposobem jest dzielenie przedsięwzięcia na etapy i nagradzanie się po każdym z nich, o czym wspominałam już wcześniej.
- Porównywanie się z innymi. Ten mechanizm może być nam jednocześnie bardzo przydatny, jak również niezwykle utrudniający osiąganie wyznaczonych sobie celów. Do pewnego momentu porównywanie się z innymi ma pozytywny wpływ zarówno na motywację, jak również samoocenę. Jednak proces porównań społecznych niesie ze sobą pewne pułapki i jedną z nich jest to, że niemal zawsze znajdzie się ktoś w danej dziedzinie lepszy od nas, co może spowodować, że nie będziemy potrafili być z siebie zadowoleni i usatysfakcjonowani rezultatami osiąganymi w naszym życiu.
- Niekonkretność celu. Często stawiamy sobie jakiś cel, ale gdyby ktoś zapytał nas, o to, co zamierzamy zrobić, to nie bardzo potrafimy wyjaśnić tego w prosty, zwięzły i przede wszystkim zrozumiały dla każdego sposób. Warto więc pamiętać, że pomocny może być plan i konkretne rozpisane tego, co w poszczególnych etapach chcemy osiągnąć.
– mówi Anna Gach, psycholog.
Dążenie do celów wymaga pewnego rodzaju samozaparcia i ogromnej dawki upartości. Wierzę jednak, że powyższe wskazówki pomogą Ci w tym roku dotrzymać nie tylko noworoczne postanowienia. Pamiętaj, że wszystko, co robisz, robisz dla siebie, a satysfakcja z osiągnięcia kolejnego szczytu – bez względu na to, jak wysoko się znajduje, dodaje energii do działania i rekompensuje wszelkie niedogodności.
Życzę Ci wytrwałości w dążeniu do celów i pamiętaj, że Twoje szczęście to najlepsza nagroda, jaką możesz sobie podarować. :-)