Właśnie czytasz

Reedukator radzi, jak nauczyć dziecko głosek za pomocą zabaw ruchowych

3606  
Udostępnij: 

Reedukator radzi, jak nauczyć dziecko głosek za pomocą zabaw ruchowych

Na co dzień pracuję z dziećmi i pomagam im przyswoić wiedzę, która jest kluczem do ich sukcesów na dalszej drodze edukacji. Umiejętność czytania i pisania to podstawa, którą dziecko musi opanować, aby w wyższych klasach swobodnie radzić sobie z przerabianym materiałem czy po prostu z przyjemnością usiąść do lektury ciekawej książki.

20. 5. 2022 5 Min czytania Redakcja
Reedukator radzi, jak nauczyć dziecko głosek za pomocą zabaw ruchowych

Zapytasz, od czego zacząć i jak pomóc dziecku przyswoić alfabet? Sposobów jest wiele i nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Chciałabym Was jednak zainspirować do tego, abyście sięgnęli po rzeczy, które macie w zasięgu dłoni i zaproponowali swojemu dziecku kilka kreatywnych zabaw, które polubi, a dodatkowo czegoś się nauczy. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że to właśnie nauka przez zabawę przynosi największe efekty.

Dzięki treningowi oczu czytanie staje się płynne, szybsze i mniej męczące

Bardzo ważnym elementem w nauce czytania są ćwiczenia oczu, które wspomagają naukę czytania i pisania, dlatego też pozwólmy dzieciom skakać, biegać, jeździć na rowerze, czy hulajnodze, grać w piłkę lub po prostu bawić się, bo to wpływa pozytywnie na pracę oczu.

gra w piłkę

Pracę wzroku możesz też wesprzeć kilkoma bardzo prostymi ćwiczeniami, które regularnie wykonywane, pomogą rozwinąć ten obszar. Oto kilka moich propozycji:

Śledzenie piłeczki

Ta zabawa jest przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia. Dziecko ma za zadanie podrzucać i łapać piłeczkę jedną ręką. Ważne jest, aby wielkość piłki była dostosowana do wielkości dziecięcej dłoni. Jednocześnie prosimy malucha, aby wodziło wzrokiem za piłką. Przy tym ćwiczeniu ważne jest, aby pracowały same oczy – dziecko powinno starać się utrzymać głowę nieruchomo.

Rysowanie wzrokiem

Przygotuj kilka karteczek z narysowanymi kształtami. Złóż je i wrzuć do miski, w której dziecko będzie je losowało. Po wylosowaniu karteczki z kształtem, dziecko ma za zadanie narysować je wzrokiem.

To ćwiczenie możecie urozmaicić!


Usiądź na przeciwko dziecka, weź kartkę i ołówek i za każdym razem, gdy dziecko rysuje jakiś kształt, odwzoruj go na kartce. Jeśli kształt został przez Ciebie odgadnięty, maluch może wylosować kolejną karteczkę.

Nauka literek może być przyjemna

Przyszedł czas na naukę literek. Tu też warto wykorzystać przestrzeń, w której się znajdujemy i rzeczy, które dziecko ma w swoim pokoju. Możliwości jest bardzo wiele.

Wszystko należy robić stopniowo i ta zasada jest niezwykle istotna również w nauce alfabetu. Dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę, jest to niemałe wyzwanie i warto powoli wprowadzać najpierw samogłoski, a później spółgłoski. Można w tym celu sięgnąć po kilka prostych zabaw.

Literkowy detektyw

Ta zabawa jest doskonała podczas letnich spacerów.

Zadanie jest proste – prosimy dziecko, aby w czasie spaceru bacznie obserwowało otoczenie. Wybieramy dowolną samogłoskę, np. „a” i prosimy, aby znalazło i nazwało 3 rzeczy zaczynające się na tę literę. Za poprawnie wykonane zadanie możemy przyznać dziecku punkty i kontynuować z kolejnymi literkami. Na koniec wystarczy podliczyć punkty i nagrodzić dziecko za świetną pracę. Ta zabawa to doskonały sposób na utrwalenie literek oraz spostrzegawczość.

zabawa w detektywa

Mały detektyw w domu


Osobiście polecam też tę zabawę w domowym wydaniu. Zasady niczym się nie różnią, ale zamiast szukać przedmiotów w otoczeniu, można poprosić dziecko, aby rozejrzało się po swoim pokoju i poszukało zabawki lub przedmiotu, które zaczynają się na daną samogłoskę.

Literowe memory

Kto z nas nie pamięta tej kultowej gry? Tym razem zaproponuję Ci trochę inną wersję i gwarantuję, że będziecie się wspólnie świetnie bawić. W pierwszej kolejności należy przygotować kartoniki z literkami – przygotowujemy pary (np. kartonik z literą „A” i drugi z jej małą wersją – „a”).

Kartoniki z literami układamy na stole napisem do dołu. Gra polega na odwróceniu dwóch wybranych kartoników – jeśli tworzą parę, prosimy je aby nazwało literki i odłożyło kartoniki na bok. Jego zadaniem jest zebranie jak największej ilości literkowych par.

Wersja z sylabami dla nieco starszych dzieci


Zamiast kartoników z literami przygotuj kartoniki z sylabami. Po wylosowaniu dwóch z nich maluch ma za zadanie przeczytać oba – jeśli do siebie pasują i tworzą sensowne słowo, para jest prawidłowa.

Literkowa droga do celu

Ta zabawa wymaga trochę większego przygotowania, ale zapewniam, że dzieci ją uwielbiają. W pierwszej kolejności musisz przygotować planszę.

Potrzebujesz:

  • Kilka białych kartek
  • Kilka kolorowych kartek (np. żółtych)
  • Kilka kartek z wydrukowanymi obrazkami różnych przedmiotów, które zaczynają się na konkretne litery
  • Karta z napisem START
  • Kartka z napisem META

Kartkę z napisem START umieść w miejscu, w którym chcesz zacząć budować ścieżkę. Następnie ułóż w kolejności: kilka białych kartek, jedną żółtą, znów kilka białych kartek, następnie kartkę z wydrukowanym obrazkiem. Trudniejszą wersję można urozmaicić kładąc (kilka obrazków na kartach koloru zielonego) i tak aż do końca. Na samym końcu drogi połóż kartkę z napisem META.

Zasady gry:

Do zabawy użyj kostki do gry. Dziecko rzuca kostką i w zależności od tego, ile oczek wypadnie, o tyle pól (w naszym przypadku są to ułożone przed dzieckiem kartki) ma się przemieścić. Jeśli maluch stanie na żółtym polu, musi wykonać zadanie ruchowe (np. pajacyki lub przysiady). Jeśli wypadnie pole z obrazkiem, musi nazwać przedmiot, który się na nim znajduje i powiedzieć, na jaką literkę zaczyna się jego nazwa. W trudniejszej wersji, gdy dziecko stanie na zielonym polu z obrazkiem, musi nazwać przedmiot znajdujący się na obrazku i podzielić go na sylaby. Gra kończy się w momencie, gdy dziecko dotrze do mety.

Sylabowe kręgle

To propozycja dla nieco starszych dzieci, ale myślę, że warto o niej wspomnieć. Kręgle to bardzo przyjemna gra, którą można wykorzystać również do utrwalenia sylab. Dodatkowo możesz tu wykorzystać plastikowe butelki, które być może zostały Ci po mleku lub jogurcie.

Na plastikowe butelki naklejamy wydrukowane sylaby. Zasady są takie same jak podczas zabawy w kręgle. Ustawiamy butelki w rzędzie, a następnie dziecko ma za zadanie zbić kręgle piłką. Gdy piłka trafi w kręgle, maluch musi na głos powiedzieć, jakie sylaby się przewróciły.

Sylaby można też ćwiczyć inaczej


I znów pozostaniemy przy wykorzystaniu butelek. Przyklejamy na nie kartki z sylabami, a następnie to samo robimy z odkręconymi nakrętkami. Zadaniem dziecka jest dopasowanie nakrętki z sylabą do odpowiedniej butelki.

Pomysłów na zabawy z literkami jest nieskończenie wiele. Świetnie sprawdzają się również różnego rodzaju puzzle lub kolorowanki z literkami. Mam nadzieję, że moje propozycje urozmaicą wasze wspólne letnie popołudnia, a nauka tych niezwykle ważnych umiejętności zaowocuje na drodze do wielu szkolnych sukcesów. Życzę miłej zabawy! :-)

Przeczytaj też:

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły