Właśnie czytasz

Umyłam owoce w occie i sodzie. Teraz wiem, jak to robić

39441  
Udostępnij: 

Umyłam owoce w occie i sodzie. Teraz wiem, jak to robić

Mycie owoców i warzyw to dla jednych skomplikowany proces naukowy, a dla innych kwestia szybkiego opłukania ulubionych przekąsek. W Internecie można znaleźć wiele porad, ale ja odkryłam coś, co dało mi do myślenia - z niczym nie wolno przesadzać, a zwykła woda i szczoteczka wiodą u mnie prym.

25. 7. 2020 3 Min czytania Redakcja
Umyłam owoce w occie i sodzie. Teraz wiem, jak to robić

W filmach często widzimy, jak bohaterowie zrywają jabłko z drzewa, przetrą go raz-dwa o bluzkę i z uśmiechem biorą pierwszy kęs. Tak, większości z nas zdarzyło się zrobić to samo, ale jedno jest pewne – nie jest to najlepszy sposób czyszczenia owoców i warzyw. Wprawdzie z niczym nie należy przesadzać, ale warto poświęcić chwilę na dokładne oczyszczenie ulubionych przekąsek przed ich spożyciem.

Pozornie mycie owoców i warzyw to nic trudnego. Przynosimy zakupy do domu, wrzucamy produkty do lodówki lub wykładamy owoce bezpośrednio na tacę. Zanim jednak zaczniemy je spożywać, powinniśmy oczyścić je z chemii, której nie chcemy dostarczać swojemu organizmowi. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak to robić prawidłowo? Internet jest pełen instrukcji i porad, a niektóre z nich wywołują uśmiech na twarzy. Przeciętny konsument w ogóle by się w nich nie zorientował. Czy opłukanie owoców wodą wystarczy? A może powinniśmy uzbroić się w jakieś specjalne środki i pieczołowicie studiować internetowe porady?

Rady, z którymi spotykam się najczęściej

Poniżej zebrałam najpopularniejsze porady i instrukcje dotyczące mycia owoców i warzyw. Zaskoczyło mnie, ile osób w moim otoczeniu się do nich stosuje.

Ocet

Bardzo często słyszę, że owoce i warzywa najlepiej myć w occie, który kosztuje kilka złotych i niemalże każdy ma go w swojej kuchni. Należy go zmieszać z wodą w proporcjach 1:3 (da się go także zastąpić sokiem z cytryny), a owoce powinny się w nim kąpać przez przynajmniej 15 minut. Po tym czasie należy je opłukać wodą.

Sól i soda oczyszczona

Dwie łyżeczki soli należy rozpuścić w litrze wody, a następnie pozostawić w tej mieszance warzywa na 15 min. W ten sposób można myć zioła, przyprawy czy te rodzaje warzyw, które ciężko wymyć od wewnątrz – takimi są chociażby kalafior czy brokuł. W ten sposób pozbywamy się pasożytujących na nich robaczków. Do przygotowania mieszanki można także użyć sody oczyszczonej w tych samych proporcjach.

Skuteczność sody jest potwierdzona naukowo


Jako specjalista ds. żywienia i osoba dbająca o o zdrowie, staram się maksymalnie ograniczać podaż na szkodliwe substancje. Jestem również zwolenniczką prostych i tanich rozwiązań. Z tego powodu w mojej kuchni dość wszechstronne zastosowanie znalazła soda – jest to bezpieczny środek czyszczący, który bez problemu usunie osad, czy kamień. Doskonale sprawdza się również w usuwaniu pestycydów z żywności, które nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Skuteczność oczyszczania warzyw i owoców tą metodą została udokumentowana naukowo. W jednym z badań sprawdzano, który sposób sprawdza się najlepiej w usuwaniu pestycydów z jabłek. Jak się okazało, soda wykazała wyższą skuteczność od tradycyjnego przemywania wodą, lecz także komercyjnych środków czyszczących! Należy jednak pamiętać, że jest to sposób na usunięcie jedynie zanieczyszczeń z powierzchni, a pestycydy mogą również przenikać wgłąb. Z tego powodu staram się sięgać po warzywa i owoce od zaufanych gospodarzy. – Marta Janiszewska, redaktorka Tchibobloga.

Co z owocami z własnego ogródka?

Często nam się wydaje, że spożywając owoce czy warzywa z własnego ogródka, nie musimy ich myć. Wierzę w to, że w żaden sposób nam nie zaszkodzą, ale osobiście nie dzielę owoców na kupione i własne – zawsze postępuję jednakowo. Również na roślinach, które rosną w naszych ogródkach, znajduje się dużo nieczystości i mikroorganizmów, których wolę się pozbyć przed spożyciem. Dodatkowo kupując produkty z targu lub te z oznaczeniem BIO nigdy nie wiem, kto przede mną miał je w rękach.

Jak Ty myjesz owoce i warzywa?

Głosuj

Obierać lepiej klasycznie

Jeśli chodzi o samo obieranie warzyw czy owoców, wiele zależy od tego, jak długo są one po zbiorach. Zwykle na przykład w przypadku ziemniaków czy marchewki wystarczy oczyścić je szczotką. Jednak w większości przypadków konieczne będzie użycie obieraczki, aby całkowicie usunąć skórkę. Internetowe porady dotyczące czyszczenia gruboziarnistą solą zdecydowanie nie działają. Sól się wysypuje, warzywa dalej są zanieczyszczone, a zlew zamienia się w kopalnię soli.

Myć owoce i warzywa należy bezpośrednio przed spożyciem


Nigdy nie myj owoców i warzyw natychmiast po zakupie, ale rób to bezpośrednio przed spożyciem. Podczas mycia naturalny film ochronny pokrywający pory skórki owoców pęka, przez co dużo szybciej się psują.

Wypróbowałam jeszcze sposób na przedłużenie świeżości owoców

Kiedy rozmawiałam ze znajomymi o myciu owoców, zainteresowała mnie jedna porada, która wprawdzie nie dotyczy ich mycia, ale zdecydowanie działa! Jest to sposób na przedłużenie świeżości miękkich owoców, takich jak truskawki, porzeczki czy wiśnie. Po przyniesieniu owoców ze sklepu należy umyć je w zimnej wodzie, następnie zanurzyć na kilka sekund w kąpieli przygotowanej z octu i wody, a na koniec pozostawić na chwilę, aby reszta wody odkapała i wstawić do lodówki w pojemniku, wyłożonym czystą ściereczką. Musi być ona naprawdę czysta i co najważniejsze wyprana bez użycia płynu do płukania tkanin. Po wyjęciu z lodówki owoce wystarczy opłukać wodą i cieszyć się ich smakiem.

Lśniąca kuchnia każdego dnia

Lśniąca kuchnia każdego dnia

Akcesoria ułatwiające codzienne porządki znajdziesz na Tchibo.pl.

Do sklepu internetowego

Sprawdź też: Domowe środki czystości – czy są skuteczne?

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły