Maski w płachcie mają wiele zalet, oczywiście jeśli mówimy o tych, które możemy zrobić sobie sami, w domu. Po pierwsze można je prać, dzięki czemu nie obciążają środowiska. Dodatkowo, możesz wybrać materiał, który będzie dla Ciebie najprzyjemniejszy, a także skład maseczki. Dzięki czemu nie musisz szukać żadnych kompromisów. Warto też wspomnieć o najważniejszym dla naszej skóry aspekcie – tempo parowania składników aktywnych jest znacznie wolniejsze niż w przypadku ich sklepowych odpowiedników.
Jak zrobić maskę w płachcie?
Podstawą jest materiał. Możesz kupić gotową płachtę lub wykonać ją samodzielnie!
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie własnej płachty, wybierz:
- Delikatny, bawełniany t-shirt
- Bawełnianą chusteczkę
- Kuchenną tkaninę, np. do przecedzania sera
- Tkaną gazę
Ja najczęściej wybieram stare t-shirty, w moim odczuciu są one najlepsze, ale wybór należy tylko do Ciebie.
Przygotowanie:
- Z wybranego materiału wytnij owal mniej więcej wielkości twojej twarzy lub odrobinę większy.
- Wytnij otwory na oczy i nos.
- Dodatkowo możesz naciąć maseczkę na około 3-5 cm od krawędzi w kierunku środka na policzkach, podbródku oraz czole, tak aby w tych miejscach materiał się nakładał na siebie. W ten sposób maska będzie się lepiej trzymała.
Jak je prać?
Po użyciu pierz materiał ręcznie lub w pralce stosując program do prania delikatnych tkanin. Jeśli zdecydujesz się na pranie maseczki w pralce, uważaj na inne rzeczy – tłusta maseczka może je zabrudzić. Po wypraniu pozostaw płótno do wyschnięcia. Suche jest gotowe do ponownego użycia.
Dopóki maseczka zachowuje swój kształt i nie wyciąga się całkowicie, możesz ją stosować tak długo, jak chcesz.
Czas na przygotowanie wypełnienia
Podstawę zazwyczaj tworzy mleko krowie lub kozie, jogurt naturalny lub olej roślinny – kokosowy, z awokado lub różany.
Do maseczki możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego – ten najlepiej jest dobrać do konkretnego typu cery i pożądanego efektu maseczki. U mnie zawsze się sprawdza rumianek, który ma działanie kojące i jest idealny, zwłaszcza dla skóry suchej i wrażliwej.
Jaki olejek wybrać?
Róża doskonale się sprawdzi w przypadku cery dojrzałej i suchej, olejek herbaciany i bergamotka z kolei mają działanie antybakteryjne, co docenią posiadacze skóry problematycznej, a dla cery tłustej poleca się cytrynę i jałowiec. Lawenda jest wdzięcznym składnikiem i doskonale sprawdzi się w przypadku każdego typu cery. Olejki możesz także łączyć ze sobą, ale pamiętaj, żeby robić to w małych ilościach.
Pamiętaj również, by wybierać produkty wysokiej jakości, najlepiej oznaczone jako „bio”.
Maseczkę możesz też udoskonalić dodając składniki specjalne. Miód i banan mają działanie rozjaśniające, awokado i twaróg świetnie nawilżają, a żółtko jajka lub cynamon sprawdzą się jako składniki oczyszczające tłustą cerę. Te dodatki również możesz łączyć, ale najlepsze działanie wykazują te, które spełniają podobną funkcję – nie wskazane jest więc łączenie składników nawilżających z silnie oczyszczającymi.
Maseczki możesz stosować tak często, jak tylko chcesz
Możesz je też stosować zamiennie. Wszystko zależy tylko od tego, jaki efekt chcesz uzyskać w danym momencie.
Spróbuj wymieszać 3 łyżki twarogu, 2 łyżeczki miodu i 2 krople różanego olejku eterycznego. Otrzymasz nawilżającą maskę odpowiednią dla suchej skóry. Następnym razem możesz wybrać połączenie połowy puree bananowego, jednej łyżeczki miodu i kropli lawendy. Ta kombinacja rozjaśni zmęczoną skórę.
Instrukcja stosowania maski w płachcie:
- Przygotuj płachtę.
- Wymieszaj składniki maseczki.
- Płachtę dokładnie zamocz w mieszance składników.
- Oczyść dokładnie cerę.
- Nałóż maseczkę na twarz. Zachowaj ostrożność w okolicy oczu i ust.
- Pozostaw maseczkę na twarzy przez około 5-30 minut, w zależności od odczucia. Jeśli masz maseczkę na problematycznej lub tłustej skórze, zwykle można skrócić ten czas. Maseczki nawilżające wytrzymają dłużej, ale nigdy nie pozwól masce wyschnąć na skórze – prowadzi to do wysuszenia skóry!
- Resztki maseczki możesz zmyć wodą, nie musisz dodatkowo nawilżać skóry.
Na koniec jeszcze zdradzę Ci, że woda z kranu wysusza skórę przez swoje pH, więc spróbuj przemyć twarz wodą z kwiatów (np. różaną, z rumianku, itp.). Po zastosowaniu maseczki, która nie jest nawilżająca, nałóż na skórę olejek zmieszany z wodą lub kremem i ciesz się odżywioną i piękną skórą, kiedy tylko masz na to ochotę.
Przeczytaj też:
- Suchy szampon – jak go używać?
- Podstawy face tapingu
- Domowe płukanki do włosów
- Wazelinowanie twarzy
- Laminowanie włosów galaretką