Właśnie czytasz

Robię samodzielnie manicure hybrydowy. Jak się za to zabrać?

21981  
Udostępnij: 

Robię samodzielnie manicure hybrydowy. Jak się za to zabrać?

Kiedy nie mogłam pójść na manicure do kosmetyczki, nauczyłam się go robić samodzielnie. I wcale nie jest to trudne! Powiem Ci, co musiałam kupić i jak malować paznokcie krok po kroku, a następnie w jaki sposób usunąć lakier żelowy.

6. 1. 2021 8 Min czytania Jana Duffková
Robię samodzielnie manicure hybrydowy. Jak się za to zabrać?

Paznokcie zawsze były moją piętą achillesową. Mam je stosunkowo miękkie, więc za każdym razem, gdy maluję je klasycznym lakierem, w ciągu dwóch dni złuszczają się, bo moja płytka po prostu łatwo się wygina, przez co warstwa lakieru jest łatwiejsza do uszkodzenia. Dlatego nauczyłam się chodzić do salonu i pokryłam paznokcie lakierem hybrydowym. Jest mocny i utrzymuje się na moich paznokciach przez 14 dni bez uszkodzeń. Na nogach nawet miesiąc. Lubię, gdy moje paznokcie są zadbane, a hybrydy są dobrym rozwiązaniem, bo malowanie paznokci w domu co drugi dzień nie jest zabawne. :-)

Chodzenie do salonu to świetny relaks i co najważniejsze paznokcie zawsze są idealne, ale kiedy urlop macierzyński zmusił mnie do zostania w domu, przez co nie mogłam między innymi pójść na manicure do kosmetyczki, zaczęłam szukać sposobów na zrobienie tego w domu. Okazuje się, że nie jest to takie trudne! Teraz już trzeci rok pielęgnuję paznokcie samodzielnie i nadal jestem zadowolona.

jak na gel lak doma

Jak się tego nauczyłam?

Znajoma podrzuciła mi pomysł, aby nauczyć się dbać o paznokcie w domu. Na początku bardzo mi pomogło to, że przez lata chodziłam do kosmetyczki i przyglądałam się temu, co robi, a reszty nauczyłam się z Internetu. Wprawdzie nie jestem profesjonalistką i manikiurzystki z pewnością znalazłyby w mojej domowej twórczości jakiejś błędy, ale dla mnie obecnie najważniejsze jest to, że ten sposób sprawdza się w moim przypadku.

Jakie paznokcie robię? Nie znoszę długości i nie byłabym w stanie wykonać sztucznie przedłużonych paznokci. Dlatego wybrałam wariant niewiele bardziej wymagający niż malowanie paznokci zwykłym lakierem. Moim zdaniem każdy może tę metodę wykonać, wygląda to naturalnie i gustownie.

Co kupiłam do mojego „domowego salonu piękności”?

Na początku trzeba się wyposażyć w podstawowy sprzęt. Początkowa inwestycja kosztuje, ale z drugiej strony, jeśli dobrze wybierzesz, większość rzeczy będzie ci służyć przez długi czas. Co kupiłam ja?

 • Lampę UV do utwardzania lakieru
 • Pilniki (grubodziarnisty, drobnoziarnisty i polerka)
 • Pędzelek do usuwania pyłu z płytki paznokcia
 • Drewniane patyczki
 • Kopytko do usuwania skórek
 • Aceton i odtłuszczacz do paznokci
 • Waciki (lepiej sprawdzają się bezpyłowe, sprzedawane w dużych rolkach)
 • Lakiery hybrydowe (baza, kolor i top)
 • Olejek do skórek
 • Klipsy do usuwania lakieru hybrydowego (można zastąpić folią aluminiową)
 • Skrobak do usuwania lakieru hybrydowego
 • Opcjonalnie: naklejki, brokat i inne zdobienia…

Zaczynamy malowanie!

Pomalowanie paznokci lakierem hybrydowym nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad, aby efekt się utrzymał. Najpierw dokładnie umyj i osusz ręce (lub stopy) i zaczynajmy! Kiedy maluję paznokcie na dłoniach, zawsze najpierw maluję całą jedną dłoń, a następnie przechodzę do drugiej. W przypadku stóp pracuję nad obydwoma jednocześnie.

Podczas malowania niczego nie dotykaj!


Niezależnie od tego, na jakim etapie zabiegu się znajdujesz, nie dotykaj ręką powierzchni paznokcia, twarzy ani włosów. Paznokieć musi być czysty i odtłuszczony, inaczej lakier hybrydowy nie będzie się dobrze trzymał.

1. Usuń skórki

Paznokieć musi być idealnie gładki i czysty, a naskórek nie może przeszkadzać. Odsuwam go więc patyczkiem lub innym podobnym przyrządem i czasami, gdy trzeba, pomagam sobie cążkami – w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Osoby, które mają naprawdę jędrny naskórek, mogą też użyć środka zmiękczającego skórki, który po prostu nakłada się pędzelkiem na kilka minut przed odsunięciem ich patyczkiem.

jak na gel lak doma

2. Ukształtuj paznokieć

Za pomocą pilnika kształtuję paznokcie – czasami zostawiam je okrągłe, innym razem, gdy mam trochę dłuższe paznokcie, kwadratowe. Ważne jest, aby wszystkie miały tę samą długość i kształt. Podczas piłowania czasami porównuję ze sobą paznokcie i w razie potrzeby wyrównuję je. Pracuję pilnikiem lekko nachylonym jakby pod paznokieć, delikatnie i powoli, zawsze od krawędzi paznokcia do środka i tym samym od drugiej strony. Gdy mam dłuższe paznokcie, piłuję je od dołu, aby paznokcie nie rosły zwijając się w dół.

jak na gel lak doma

3. Przygotuj płytkę do nałożenia lakieru

W następnym kroku na wacik nakładam niewielką ilość odtłuszczacza (lub zmywacza do paznokci). Dokładnie oczyszczam każdy paznokieć. Następnie za pomocą polerki delikatnie poleruję całą powierzchnię płytki nie pomijając żadnego kawałka, ponieważ od tego zależy, czy lakier będzie się dobrze trzymał na powierzchni paznokcia. Po zmatowieniu nie dotykam płytki, tylko delikatnie oczyszczam ją pędzelkiem z pyłu. Niektórzy po tym kroku nakładają primer, który sprawia, że lakier hybrydowy doskonale przylega do paznokcia, ja jednak zazwyczaj pomijam ten krok, a lakier nadal świetnie się trzyma.

jak na gel lak doma

Zwróć uwagę na grubość pilnika


Pilnik musi być naprawdę dobry, aby nie uszkodzić paznokcia. W sklepach są one zazwyczaj oznaczone. Ja zazwyczaj wybieram grubość 180.

4. Warstwa podkładowa

Zaczynamy malować. W pierwszej kolejności nakładam cienką warstwę bezbarwnej bazy. Ostrożnie maluję nią całą powierzchnię wykonując ruchy od skórek w stronę brzegu paznokcia. Nigdzie nie można zostawić ani jednej dziury. :-) Co ważne, lakier nie może dotykać otaczającego naskórka! Jeśli jednak zdarzy Ci się przypadkiem pokryć go lakierem, ostrożnie usuń jego nadmiar czystym patyczkiem. Kiedy mam pomalowane wszystkie paznokcie, utwardzam lakier w lampie UV. Po utwardzeniu nie dotykaj paznokci. Ich powierzchnia po wyjęciu ręki z lampy będzie lepka – i tak musi być. Nie oczyszczaj płytki i śmiało kontynuuj malowanie.

jak na gel lak doma

5. Kolorowy lakier

Na utwardzoną bazę nakładam kolor. Ponownie wykonuję te same ruchy pędzelkiem pamiętając o tym, aby nie pokryć lakierem naskórka wokół paznokcia. Po nałożeniu pierwszej warstwy koloru na wszystkie paznokcie, utwardzam ją w lampie UV. Co ważne – nakładam sobie dwie warstwy kolorowego lakieru, bo lubię, gdy kolory są bogatsze. Jednak jedna warstwa również jest wystarczająca, jeśli lakier dobrze kryje.

Gdy lakier za bardzo się rozlewa, pracuję stopniowo


Czasami zdarza się, że jakiś lakier (zwykle kolorowy lub kryjący) ma bardziej płynną konsystencję. Kiedy boję się, że przed pomalowaniem reszty paznokci rozleje się nierówno po płytce, to stopniowo utwardzam pod lampą każdy palec osobno. Jest to bardziej czasochłonne, ale działa.

jak na gel lak doma

7. Zdobienia – kiedy chcesz czegoś więcej

Jeśli zdecyduję się ozdobić paznokcie, teraz jest na to najlepszy czas. Czasami naklejam ozdobne naklejki lub maluję kropki. Kiedy dekoruję żel lakierem – np. wspomniane przed chwilą groszki, przed kolejnym krokiem utwardzam go jeszcze przez chwilę pod lampą.

8. Top nawierzchniowy – czas na finał

Na koniec maluję każdy paznokieć bezbarwnym topem. Ma gęstszą konsystencję, dlatego dbam o to, żeby nie był zbyt gęsty, a jednocześnie, aby nigdzie się nie przelewał i nie dotykał naskórka. Następnie ponownie utwardzam go w lampie. Jeśli w jakimkolwiek momencie malowania zdarzy się, że do lakieru dostanie się trochę brudu, to delikatnie usuwam go patyczkiem. Po utwardzeniu nie da się już niczego uratować.

Od lakieru nawierzchniowego zależy efekt końcowy


Do nabycia są topy błyszczące (lubię je najbardziej), z brokatem lub np. takie, które na paznokciach tworzą matowy efekt. Wygląda to bardzo ładnie, ale polecam spróbować wtedy, gdy można to zrobić naprawdę dobrze. Na matowa powierzchni wszelkie niedociągnięcia są bardziej widoczne.

9. Oczyścić, wyrównać, nawilżyć

W ostatnim kroku nakładam na wacik odrobinę środka odtłuszczającego i oczyszczam każdy paznokieć z lepkiej warstwy (tzw. wysięk). Wtedy powierzchnia staje się doskonale gładka. Kiedy zauważę, że w którymś miejscu lakier nieładnie się rozlał i wygląda to nieestetycznie, naprawdę starannie i delikatnie usuwam to miejsce. Staram się to robić rzadko, aby przypadkowo nie naruszyć lakieru, który mógłby się potem szybko zniszczyć. Na koniec pokrywam otaczający paznokcie naskórek olejkiem i delikatnie wmasowuję go opuszkami palców.

Sprawdź też: Domowe pedicure

Jak długo należy utwardzać lakier?

Wybierając lampę, zwróć uwagę na działanie urządzenia. Od tego zależy czas utwardzania. W instrukcji należy przeczytać, jak długo należy pozostawić paznokcie w lampie. Ewentualnie zapytaj obsługę w specjalistycznym sklepie. Kieruj się także informacjami zawartymi na etykiecie lakieru – często zawarta jest tam informacja, ile czasu potrzeba, aby utrwalił się pod konkretnym rodzajem żarówek. Wybierając lampę do wyboru masz też szereg funkcji – jedne posiadają sensor, który wyzwala lampę po włożeniu do niej ręki, inne posiadają np. timer, dzięki któremu samodzielnie wybierasz czas utwardzania.

Z własnego doświadczenia mogę polecić nie kupowanie lamp w różnych zestawach „dla początkujących”. Lepiej jest wybrać i kupić tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Moja lampa kosztowała około 150 zł, ma trzy fazy czasowe i dobrze mi służy już trzy lata.

Usuwanie lakieru hybrydowego

Lakieru hybrydowego nie da się usunąć zwykłym zmywaczem do paznokci, tak jak zwykły lakier. Jest to trochę bardziej pracochłonne. Ponadto zamiast klasycznego zmywacza do paznokci będziesz potrzebowała acetonu. Nie zapomnij więc wietrzyć pomieszczenia podczas pracy. :-)

jak na gel lak doma

 1. Najpierw za pomocą grubego pilnika (używam szorstkości nr 80) usuwam wierzchnią warstwę, czyli top. Czasami nawet szlifuję część lakieru, ale uważaj, aby nie zacząć piłować płytki paznokcia.
 2. Z wacików wycinam kawałki wielkości moich paznokci. Dokładnie moczę każdy z nich w acetonie (muszą być dostatecznie namoczone, aby spełniły swoje zadanie).
 3. Nakładam waciki na paznokcie (staram się nie dotykać otaczającego naskórka) i mocuję je plastikowymi klipsami lub owijam paznokcie folią aluminiową.
 4. Pozostawiam waciki na paznokciach przez około 10 minut i pozwalam acetonowi zadziałać.
 5. Po tym czasie ściągam waciki i za pomocą patyczka usuwam zmiękczony lakier z paznokci. Uwaga! Jeśli nie jest to jeszcze możliwe, pozostaw aceton na trochę dłużej i nie usuwaj lakieru na siłę, aby nie uszkodzić paznokcia.
 6. Kiedy cały lakier zostanie usunięty, możesz spiłować paznokieć i ponownie rozpocząć lakierowanie zgodnie z instrukcjami powyżej. Jeśli zdecydujesz się pozostawić paznokcie niepomalowane, nałóż na nie olejek.

Kiedy zdejmuję lakier hybrydowy i nie nakładam nowego, moje paznokcie są stosunkowo miękkie, dlatego staram się na nie uważać. Następnego dnia „wyschną” i znów są twarde i silne.

Sprawdź też: Jak zrobić ombré na paznokciach?

Akcesoria do domowej pielęgnacji

Akcesoria do domowej pielęgnacji

Akcesoria łazienkowe i kosmetyczne znajdziesz na Tchibo.pl

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

3 ekspresowe fryzury na każdy dzień Świąt
3 ekspresowe fryzury na każdy dzień Świą…20640
Przygotuj własnoręcznie aromatyczne i efektowne prezenty świąteczne
Przygotuj własnoręcznie aromatyczne i ef…6682
Jak sobie radzić z podkrążonymi oczami? Kosmetyczka o internetowych poradach
Jak sobie radzić z podkrążonymi oczami? …12120
Kolejne artykuły