Właśnie czytasz

„Mamo, ja chcę psa!” – jak sobie radzić z tym dziecięcym życzeniem?

1928  
Udostępnij: 

„Mamo, ja chcę psa!” – jak sobie radzić z tym dziecięcym życzeniem?

Zdanie, któremu prawie żaden rodzic nie umknie… A co, gdy dziecko zacznie prosić i obiecywać, że zaopiekuje się psem? Jest wiele rzeczy, które zwierzak może wnieść do życia dziecka i całej rodziny. Przed zakupem psa należy również dokładnie rozważyć wiele aspektów.

25. 11. 2020 4 Min czytania Redakcja
„Mamo, ja chcę psa!” – jak sobie radzić z tym dziecięcym życzeniem?

Do „plusów” z pewnością należy zaliczyć to, czego dziecko doświadczy i nauczy się dzięki swojemu czworonogiemu przyjacielowi. Obecność psa w rodzinie wspiera rozwój najmłodszych na wielu płaszczyznach: emocjonalnym, intelektualnym, społecznym i motorycznym. Dziecko obok psa czuje się bezpiecznie, jest wspierane i nabiera pewności siebie. Doświadcza bliskiej i satysfakcjonującej relacji z psem jak z przyjacielem i „powiernikiem”. Potrafi go głaskać i bawić się z nim, co obiektywnie przynosi korzyści (nie tylko) duszy dziecka.

Obecność psa w domu sprawia dzieciom wiele radości, ale jednocześnie uczy, jakie są jego potrzeby, jak się z nim komunikować i jak o niego dbać. W ten sposób rozwijają odpowiedzialność, rzetelność, poczucie obowiązku, ale także tolerancję i pozytywne nastawienie do zwierząt i środowiska.

děti chtějí psa

Pies staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, a jednocześnie udowodniono, że mieszkanie z nim zbliża rodzinę i wzmacnia relacje i komunikację. Wiele z tego, co napisałam powyżej o dziecku, doświadczają również dorośli.

Zanim zdecydujesz się na psa, odpowiedz sobie na kilka pytań

Tak naprawdę nigdy nie daje się psa „dziecku”, ale całej rodzinie. Dzieci stopniowo uczą się obowiązków z wiekiem i nigdy nie powinny zostać rzucone na głęboką wodę.

Na nabycie psa muszą zgodzić się wszyscy członkowie rodziny, a następnie dzielić między sobą obowiązek opieki nad nim. Ważne jest, aby pomyśleć o sytuacji ekonomicznej i społecznej rodziny. Czy w Twoim mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca dla takiego zwierzaka, a zwłaszcza czy będziesz miał na to wystarczająco dużo czasu? To może wydawać się banalne, ale pies to żywa istota, która potrzebuje uwagi i aktywności, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu komfortu, spokoju o bezpieczeństwa.. :-)

Zaproponuj okres próbny

Możesz zaproponować okres „próbny”, w którym dziecko np. będzie wyprowadzać na spacer psa sąsiadów, pomoże znajomym, którzy mają psa, albo dasz mu coś do nauki o psach.

Kluczowe jest również to, jakie jest podejście dziecka: w zakresie jego odpowiedzialności, rzetelności, wykonywania zadań i umów oraz stabilności w dążeniu do celów…

Nasza córka chciała psa być może odkąd po raz pierwszy zobaczyła wieczorynkę ze szczeniakiem w roli głównej. Próbowaliśmy to odkładać i szukaliśmy różnych argumentów.

Zanim zdecydowaliśmy się na szczeniaka, zawarliśmy umowę z naszą córką. Musiała nas przekonać, że naprawdę potrafi zająć się psem. Stopniowo zajmowała się domowymi obowiązkami, pożyczaliśmy jej nawet od znajomych psa. Oczywiście wytrzymała to wyzwanie, ale najważniejsze było to, że jako rodzice pogodziliśmy się z nim. Bez względu na to, jak bardzo córka się stara, my również jesteśmy za niego odpowiedzialni. Opieka naszej córki nad psem jest drugorzędna. Ważne jest to, że ma swojego najlepszego przyjaciela. – Marcin P.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz mieć psa…

Pomimo wszystkich znaczących korzyści, jakie obecność psa niesie dla życia dziecka i rodziny, można oczywiście stwierdzić, że obecne warunki nie sprzyjają posiadaniu psa. Jak powiedzieć to dziecku?

Dziecko w naturalny sposób będzie się czuć rozczarowane, może być na Ciebie złe lub wielokrotnie próbować Cię przekonać. Staraj się zrozumieć jego emocje i pragnienia, udzielając mu wyjaśnienia. Powinno być jak najbardziej konkretne, zrozumiałe i prawdziwe. Polecam przygotować się do tej rozmowy. Przede wszystkim dziecko powinno czuć, że miałaś dobrą wolę i szczere chęci.

Ponadto dziecko musi to dobrze zrozumieć, dlatego warto wyjaśnić, co oznacza opieka nad psem i dlaczego nie jesteście w stanie się nim zająć. Z pewnością nie jest właściwe uznawanie „niedojrzałości dziecka” lub jego „nierzetelności” za powód nieposiadania psa.

děti a pes

Wręcz przeciwnie, dziecko musi zrozumieć, że opieka nad psem to nie tylko jego sprawa, ale odpowiedzialność całej rodziny, która w tym uczestniczy. Będzie to zrozumiałe dla dziecka, jeśli z wyczuciem opowiesz mu o prawdziwych powodach, dla których zdecydowałaś się nie kupować psa. Na przykład:

  • Długo jesteśmy w pracy, ty w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, a piesek byłby bardzo samotny w domu.
  • Nie starczy nam pieniędzy, aby zająć się psem, który potrzebuje np. kosztownej opieki weterynaryjnej.
  • Często wyjeżdżamy i nie wszędzie pies może być z nami.

Jednocześnie pomyśl o przyszłości i czy można by było kupić psa na innych warunkach. Twoje dziecko prawdopodobnie Cię o to zapyta. Zawsze możesz powiedzieć, że jeszcze tego nie wiesz, ale uważaj na obietnice „kiedy będziesz starsza”. Dzieci są bardzo wrażliwe na każdą obietnicę osoby dorosłej i dosłownie im ufają.

Sprawdź też: DIY – Zabawki dla psa ze skarpety

Przeczytaj również

Niemowlę nie chce spać, czyli moje sposoby na spokojny sen maluszka
Niemowlę nie chce spać, czyli moje sposo…15499
Udaję, że jestem turystą. Jak patrzeć na swoje miasto z innej perspektywy?
Udaję, że jestem turystą. Jak patrzeć na…641
Jak wspieram dzieci w nauce samodzielności?
Jak wspieram dzieci w nauce samodzielnoś…4808
Kolejne artykuły