Właśnie czytasz

Fryzjer radzi, jak zapobiec łupieżowi i co robić, kiedy pojawi się na głowie

4978  
Udostępnij: 

Fryzjer radzi, jak zapobiec łupieżowi i co robić, kiedy pojawi się na głowie

Nikt nie chce walczyć z łupieżem. To widoczny dla oka problem, zwłaszcza gdy masz ciemne włosy lub nosisz czarną odzież. Czasami możesz go schować pod czapką, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

31. 10. 2021 4 Min czytania Redakcja
Fryzjer radzi, jak zapobiec łupieżowi i co robić, kiedy pojawi się na głowie

Łupież jest problemem wynikającym z nieprawidłowego funkcjonowania skóry głowy. Z racji tego, że tylko zdrowa skóra może wytwarzać silne, lśniące i piękne włosy, warto wiedzieć, co stoi za problemem łupieżu.

Dlaczego mam łupież?

Skóra głowy jest jak ogród, w którym „hodujemy” włosy – ktoś z lepszym, a ktoś z gorszym skutkiem. Każdy ma inne założenia, ale na ogół ważne jest właściwe dbanie o skórę głowy i nie ignorowanie ​​sygnałów, które ona nam wysyła.

Komórki, które tworzą włosy, odnawiają się w ciągu 28 dni: w dolnych warstwach skóry powstają nowe, które stopniowo wysuwają się na zewnątrz i wypychają te starsze. Na co dzień nie zauważasz tego procesu.

Kiedy pojawia się łupież? Kiedy Twoja skóra zwariuje, czyli jak dojdzie do zakłócenia jej równowagi i przyspieszy odnowę komórek do około 13-15 dni. To zbyt krótki czas na to, aby wszystko przebiegło niepostrzeżenie.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Suchy łupież to najczęstszy typ. Białe drobinki, które łatwo się odrywają i są widoczne przede wszystkim na skórze głowy. Łatwo je zauważyć głównie u osób z ciemnymi włosami lub na czarnej odzieży.

Tłusty łupież poznać można po dużych płatkach żółtawej barwy, które przylegają do skóry głowy. Ich występowaniu towarzyszy wytwarzanie przez skórę nadmiernej ilości sebum. Wywołuje to swędzenie, dlatego skóra może być wtedy podrażniona przez częste drapanie.

Obu typom łupieżu towarzyszy swędzenie. Możesz się też spotkać z łojotokowym zapaleniem skóry, podczas którego to proces odnowy komórek przyspiesza do 9-10 dni. Powoduje to pojawienie się tłustych, sporych i lepkich drobinek na skórze głowy. Ta choroba wpływa na miejsca na ciele o wysokiej liczbie gruczołów łojowych. W wyniku częstego drapania mogą jej także towarzyszyć infekcje. Zauważyć można także pojawiający się równocześnie rumieniec, który sygnalizuje aktywny stan zapalny – może pojawić się na skórze głowy, czasami wokół nosa, na brwiach, rzęsach, w wąsach lub za uszami.

Bez względu na to, jaki rodzaj łupieżu Cię dotyczy, przyczyn jego pojawienia się może być cała lista. Ogromną rolę może odgrywać tutaj predyspozycja, wrażliwość i podatność skóry do przesadnych reakcji na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Jakość życia odgrywa tutaj ważną rolę: wiele zależy od tego, co jesz i pijesz. Także stres może być impulsem do pojawienia się łupieżu, ale równie dobrze za tym problemem mogą stać hormony lub zmiany zachodzące w organizmie. Na niektórych wpływa także pora roku (pogorszenie następuje głównie jesienią i zimą). Ostatni punkt, na który warto zwrócić uwagę, to niewłaściwe kosmetyki, które mogą zaburzyć równowagę skóry. Krótko mówiąc liczy się tryb życia, jaki prowadzisz.

Jak zapobiegać łupieżowi i co robić, gdy pojawi się na głowie?

Kiedy wybierasz kosmetyki do włosów, pamiętaj, że produkt, który odpowiada Twojej przyjaciółce, niekoniecznie musi być idealny dla Ciebie. Dobrze jest się poradzić profesjonalnego fryzjera, co dla Twoich włosów i skóry głowy będzie najlepsze.

Ogólnie rzecz ujmując, dobrze jest utrzymywać głowę czystą, a skórę nawilżoną – nie mam tu na myśli jedynie doboru właściwego szamponu. Na skórze, nawet pomimo poprawnego umycia, mogą zachodzić procesy, które sprawiają, że nie będzie się ona czuła świeżo. Włosy lub przynajmniej skórę głowy utrzymuj zawsze suchą. Nie kładź się spać z mokrą głową: wcześniej dokładnie wysusz włosy, zwłaszcza przy samej skórze. W wilgotnych środowiskach drożdże i inne bakterie mają tendencję do nadmiernego rozmnażania się.

Jeśli łupież pojawi się na głowie, wybierz produkty zawierające te składniki:

  • Selenium disulfide – łączy właściwości siarki i selenu, które są znane z efektu dogłębnego oczyszczania skóry. Działa jak przeciwutleniacz i pomaga przywrócić jej równowagę.
  • Pirytion cynku używany jest od lat 60. do złagodzenia rozwoju drożdży malassezia odpowiedzialnych za nadmierne łuszczenie się skóry głowy, co z kolei jest jedną z głównych przyczyn łupieżu. Pirytion cynku pomaga ponownie przywrócić równowagę skórze głowy i spowalnia proces odnowy komórek.
  • Kwas salicylowy zmiękcza skórę i przyczynia się do usunięcia łupieżu. Działa również jako nośnik innych składników aktywnych wewnątrz skóry głowy, dzięki czemu pomaga poprawić efekt ich działania. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu go przez małe dzieci i kobiety w ciąży. Produkty, w których zawarta jest siarka i kwas salicylowy, nie są zalecane do stosowania bez konsultacji z lekarzem.
  • Jedną z ostatnich możliwości są kortykosteroidy, ale używać ich można krótko. Powinny być przepisane przez lekarza, a stosowane wyłącznie pod jego ścisłą kontrolą. Nigdy nie aplikuj ich na własną rękę.

Od czego zacząć?

Dobre i zdrowe jedzenie. Dzięki zrównoważonej i zróżnicowanej diecie organizm działa lepiej. Dlatego dobrze jest wykluczyć zbyt tłuste, smażone, słone i pikantne potrawy. Unikaj także częstego spożywania słodkich produktów i tak zwanych cukrów prostych.

Włącz do swojej diety selen, cynk i witaminę B. Można je znaleźć w nasionach i orzechach, czerwonym mięsie, rybach i jajach. Można także sięgnąć po suplementy diety przeznaczone dla zdrowych włosów i skóry.

Staraj się unikać stresu. Przemyśl czy to, za czym gonisz w życiu i co powoduje u Ciebie stres, jest tak ważne i efektywne. Jeśli możesz, odpoczywaj jak najwięcej.

Omów problem ze swoim fryzjerem nie ma się, czego wstydzić. To on powinien znać doskonale Twoje włosy i skórę głowy: może odkryć problem i nakierować Cię w kwestii kolejnych kroków.

Szczerze mówiąc z problemami skórnymi nie ma żartów i nie warto udawać, że nic się nie dzieje lepiej jest skontaktować się z ekspertem. Warto poprosić o radę fryzjera czy dermatologa, aby ocenił, jaki problem Cię dotyczy i jak najlepiej go rozwiązać.

Ponadczasowa moda jesienna

Ponadczasowa moda jesienna

Ogrzej się nową kolekcją ubrań w ponadczasową kratę.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły