Właśnie czytasz

Miej lodówkę pod kontrolą. Jak przestać wyrzucać jedzenie i pieniądze?

18807  
Udostępnij: 

Miej lodówkę pod kontrolą. Jak przestać wyrzucać jedzenie i pieniądze?

Oszczędności zaczynają się w lodówce. Jakkolwiek by to nie brzmiało, prawdą jest, że nieprzemyślane zakupy i kupowanie "na zapas" mają odwrotny efekt do zamierzonego. Mamy dla Ciebie wskazówki, które pomogą Ci kupować mądrze i przechowywać jedzenie tak, aby nie lądowało później w śmietniku. To prostsze niż myślisz!

31. 3. 2021 5 Min czytania Redakcja
Miej lodówkę pod kontrolą. Jak przestać wyrzucać jedzenie i pieniądze?

Według internetowych statystyk żywność stanowi nawet jedną trzecią wszystkich odpadów z naszych gospodarstw domowych. Wyobraź sobie, że część swoich zakupów wyrzucasz do kosza od razu po minięciu kasy w sklepie. Najczęstszym winowajcą jest brak kontroli nad tym, co kupujemy i jak to przechowujemy.

Nie chcę darmowych produktów

Pierwszą rzeczą są akcje promocyjne, podczas których kupujemy nawet połowę swoich produktów żywnościowych.

I to jest jeden z czynników, który prawdopodobnie stoi za masowym wyrzucaniem jedzenia. Będąc w sklepie rzadko myślimy nad tym, co i kiedy będziemy przygotowywać z drugiego produktu w promocji 1 + 1. Ponadto wielu z nas nie patrzy na datę ważności zniżkowych produktów. Zanim w domu sięgniemy do przepełnionej lodówki po taniej kupiony jogurt, jego los jest już w… koszu.

Czasami jednak opłaca się kupić większą paczkę – nie tylko ze względu na pieniądze, ale także ilość plastiku. Kiedy kuskus jemy przynajmniej dwa razy w tygodniu, możemy go kupić w torbie XXL (i przechowywać w zamkniętym pojemniku). Nie warto robić to z rzeczami, których normalnie nie spożywamy. W przeciwnym razie czułabym, że to sprzedawca decyduje o moim zakupie, a nie ja.

Wziąć planowanie we własne ręce

Pierwszym krokiem do uniknięcia zakupu „śmieci” w przyszłości jest planowanie. Nie zawsze konieczne jest układanie dokładnego menu, ale wystarczy mieć ogólne pojęcie o tym, co i kiedy ugotujemy.

Zawsze tworzę listę zakupów na podstawie tego, co już mam w lodówce. Biorąc puszkę pomidorów myślę o przepisie na curry z soczewicy i zwykle stwierdzam, że już mam dużą część potrzebnych składników w domu. Kiedy się śpieszę, po prostu robię zdjęcie lodówki, żeby mieć pod ręką cokolwiek, do czego mogę się odnieść. Znajomy korzysta również z aplikacji do zakupów na smartfonie, którą dzieli ze swoją partnerką i w ten sposób unikają kupowania kilka razy tego samego.

Gdy jednak będąc w sklepie skusi mnie jakaś promocja, na miejscu myślę, co i kiedy ugotuję z danego produktu.

Gotuję tematycznie


Nie lubię długo zastanawiać się nad tym, co ugotuję. Pomaga mi w tym menu tematyczne – każdy dzień ma swój „motyw”, w ramach którego podejmowanie decyzji zakupowych jest łatwiejsze. Na przykład: poniedziałek z zupą, wtorek z rybą, środa z makaronem, w czwartek coś słodkiego, piątek z roślinami strączkowymi, w sobotę obiad na dworze, a niedziela z mięsem.

Jak poprawnie układać żywność w lodówce?

Rozkładając żywność w lodówce dobrze jest pomyśleć o tym, która jej część jest najbardziej odpowiednia dla jakiego rodzaju produktów. Między poszczególnymi półkami występują różnice temperatury i wilgotności.

  • Na górze jest najcieplej i najbardziej sucho. To tu trzymam resztki jedzenia, które należy szybko spożyć, otwarte napoje i produkty mleczne (jak najdalej od mięsa).
  • Pośrodku przechowuję wędliny, sery i masło.
  • Na pierwszej półce nad szufladami trzymam mięso i ryby. Nie powinny się tu znajdować otwarte produkty, a zwłaszcza jogurty.
  • Dolne szuflady – tu jest największy chłód i wilgoć, dlatego owoce i warzywa nie wyschną.
  • Drzwi używam do przechowywania jajek.

lodówka

Triki w lodówce

Przyniesione do domu zakupy powinny od razu trafić do lodówki lub zamrażarki – produkty chłodzone nie mogą znajdować się w temperaturze pokojowej dłużej niż przez 4 godziny.

Mięso i produkty mleczne osobno!

Ze względu na możliwe zanieczyszczenie, mięso i produkty mleczne trzymaj z dala od siebie. Nigdy nie przechowuj wędlin w dolnych szufladach na warzywa – panuje tam zbyt duża wilgoć. Najlepiej będzie im na pierwszej półce nad szufladami, gdzie nadal jest odpowiednio zimno, ale i wystarczająco sucho.

My dzielimy mięso na porcje odpowiednie na jeden obiad/kolację, a następnie zamrażamy. To samo robię z produktami, które mam w nadmiarze – wolę mrozić pojedyncze porcje niż np. pół garnka zupy na raz. Wtedy nigdy nie zdarza mi się wylewać niezjedzonej części z wcześniej zamrożonej miski.

Jajka rządzą się własnymi prawami

Jajka układa się czubkiem do dołu, aby chronić je przed pęknięciem. Bakterie częściej namnażają się w kartonie, dlatego zawsze przekładamy je do plastikowych pojemników. Nie myjemy ich, ponieważ woda rozbija warstwę ochronną skorupy – mikroorganizmy mogą dostać się do środka, przez co jajo łatwiej się psuje.

Praktyczne triki, które przydadzą się w każdym domu

  • Jabłka mogą zgorzknieć, jeśli są przechowywane w pobliżu marchewek.
  • Owoce leśne dobrze jest najpierw umyć w wodzie z kroplą octu, dzięki czemu dłużej zachowają świeżość.
  • Po przekrojeniu sera posmaruj go w tym miejscu masłem, dzięki czemu nie wyschnie tak szybko.
  • Zioła – jedni zalecają przechowywanie ich w wodzie o temperaturze pokojowej, inni w lodówce w pudełku z suchą serwetką i wilgotną szmatką. Kiedy mamy czas, najlepiej zamrozić je w foremkach na lód z dodatkiem oleju lub masła.

Torebeczki i pojemniki

Żywność z puszek, np. tuńczyk, najlepiej przełożyć do zamykanego słoika – metal utlenia się i żywność może „złapać” metaliczny posmak. Dobrze jest też zamknąć niezjedzony jogurt w pojemniku, aby bakterie z otoczenia do niego nie przeszły. Przygotowane i posiekane warzywa przykryj wilgotną szmatką, aby nie wysychały. Zamiast pudełek lub słoików możesz użyć torebek zapinanych na suwak. Dobrze jest wypuścić z nich jak najwięcej powietrza, aby jedzenie wytrzymało jeszcze dłużej.

Przegląd zawartości lodówki nawet bez jej otwierania?

Jeśli chodzi o przechowywanie żywności, przegląd jest najważniejszy – nie tylko tego, co znajduje się w lodówce, ale także w której jej części umieszczone są produkty wymagające szybkiego zjedzenia.

Najbardziej pomaga mi posiadanie „drogowskazu” do przechowywania żywności bezpośrednio na lodówce i, co najważniejsze, prostego notatnika z informacją, co i do kiedy należy zjeść. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy szablon, ale możesz go też stworzyć sama.

Otwórz

Zamknij

Równie Pomocne może być napisanie dużymi literami daty ważności bezpośrednio na etykiecie produktu. Mamy system „nowe do tyłu, starsze do przodu” – podobnie jak w sklepie, nową żywność przekładamy od tyłu.

Czego nie przechowujemy w lodówce?

Bananów, awokado, cebuli, ogórków, cytrusów i owoców egzotycznych, bakłażanów, arbuzów, pomidorów, ziemniaków, ketchupu i musztardy, szczypiorku, imbiru, dyni oraz czekolady.

Czysta lodówka i spiżarnia to podstawa. Aby w lodówce mogło krążyć powietrze, nie powinna ona być całkowicie pełna. Ze względu na porządek dodam dwie istotne informacje, na które należy zwrócić uwagę kupując i przechowując żywność: data przydatności do spożycia („Spożyć do”) oznacza czas, po minięciu którego nie powinniśmy już jeść danej rzeczy. Natomiast minimalna trwałość to jedynie data, po minięciu której producent nie gwarantuje już smaku i wartości odżywczej produktu, ale ten nadal jest dobry do zjedzenia.

Wszystko do pieczenia i gotowania

Wszystko do pieczenia i gotowania

Na Tchibo.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w swojej kuchni.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły