Właśnie czytasz

Pomocy, latawiec nie chce latać! Porady, jak go do tego „zmusić”

1505  
Udostępnij: 

Pomocy, latawiec nie chce latać! Porady, jak go do tego „zmusić”

Z mojego doświadczenia wynika, że 9 na 10 prób puszczania latawca kończy się fiaskiem. On po prostu nie chce latać! Jesteśmy więc poirytowani, dzieci są smutne, a rozrywka kończy się szybciej, niż w ogóle się zaczyna. Może następną zabawę uda mi się uratować – mam bowiem instrukcję, jak zrobić latawiec, który będzie pięknie szybował po niebie.

22. 10. 2021 6 Min czytania Redakcja
Pomocy, latawiec nie chce latać! Porady, jak go do tego „zmusić”

Puszczanie latawca to dla mnie nieodłączny element jesieni. Dzisiaj większość ludzi nie robi ich samodzielnie w sklepach jest tyle rodzajów, kształtów i kolorów latawców, że często nie wiadomo, co wybrać. Jednak nawet najpiękniejszy design nie gwarantuje, że latawiec wzniesie się i będzie szybować po niebie. Aby dobrze nim latać, warto wiedzieć, jak to działa.

Spójrz na poniższy rysunek, na którym widać, jak faktycznie latawiec unosi się na wietrze. Ogon również odgrywa istotną rolę, bo to od niego zależy, czy latawiec będzie się dobrze kołysał. Długi – ale nie do przesady – zapewni płynny lot.  Jego wymiary zależą od wielkości latawca i prędkości wiatru, ale średnio powinien mieć 3 metry.

jak proudí vzduch při pouštění draka

Ważne jest również prawidłowe zamocowanie sznurka. Należy przygotować kilka miejsc (oczek) na stelażu latawca do jego zamocowania, a następnie przesuwać linkę w zależności od siły wiatru: przy mocniejszych podmuchach należy ją przesunąć w górę, aby latawiec nie zaczął wściekle się kołysać i ostatecznie nie rozbił się o ziemię.

jak upevnit pouštěcí šňůru na draka

Istnieje wiele latawców: od łatwiejszych do wykonania, aż po swego rodzaju arcydzieła. Jeśli dopiero zaczynasz tworzyć latawce, lepiej wybrać łatwiejsze modele, takie jak gwiazda czy koperta. Nie ma znaczenia, od czego zaczniesz – pamiętaj tylko, że każdy z nich potrzebuje listew o określonej wytrzymałości, które muszą być dostosowane do jego rozmiaru, aby wytrzymały ugięcie i napór wiatru. Latawiec musi też zawsze być odpowiednio lekki.

Instrukcja wykonania latawca „koperty”, który naprawdę uniesie się na wietrze

Koperta może być kwadratowa lub prostokątna. Jest to mniejszy latawiec, którego wykonanie stosunkowo szybko może opanować nawet całkowicie początkujący. Młodsze dzieci mogą zająć się jego udekorowaniem. Dzisiaj wykonamy latawiec kwadratowy.

Potrzebujesz:

 • materiał główny, np.: papier do pakowania prezentów, papier z galanterii (z tym pracuje się naprawdę dobrze, a kupić go można również w sklepie papierniczym), celofan, folia polietylenowa, papier jedwabny lub modelarski;
 • 2 patyki lub listwy o długości 40-50 cm i o średnicy 2,5-4 mm (polecam wybrać się do sklepu modelarskiego);
 • nić;
 • sznurek;
 • klej;
 • farby do malowania;
 • nożyczki;
 • nóż introligatorski;
 • mały i lekki karabińczyk.

co budete potřebovat na výrobu draka

Wskazówka do wyboru materiałów

Materiał na latawiec musi dać się naprężyć i być lekki. Papier do pakowania mało waży, łatwo się klei i zdobi, a także doskonale nadaje się dla dzieci. Celofan jest wprawdzie efektowny, ale kiedy go testowałam, nie sprawdził mi się, gdyż absorbuje wodę. Plastik jest solidny, ale niełatwo jest go skleić, dlatego należy dodatkowo użyć taśmy klejącej.

Sznurki wybierz mocne i proporcjonalne do rozmiarów latawca. U mnie, do średniej wielkości latawca, najlepiej sprawdził się woskowany sznurek do wiązania drucianych form.

Jak to zrobić:

 1. Przygotuj listewki obie muszą mieć tę samą długość. Zwiąż je mocno na środku solidną, szarą nitką, aby utworzyć krzyż. Mocno naciągnij miejsce krzyżowania się listewek.jak vyrobit draka
 2. Na końcu listewek (w niewielkiej odległości od krawędzi) wykonaj nacięcia nożem, przez które poprowadzisz szarą nić przez cały obwód – stworzy to pożądany kształt latawca. Nić musi być mocno napięta, co może być trudne do osiągnięcia za pierwszym razem, ale nie poddawaj się – dzięki temu latawiec będzie posiadał odpowiednie właściwości potrzebne do prawidłowego lotu.návod na draka
 3. Na miejsca, w których nić jest owinięta wokół listew nałóż klej i pozostaw go do wyschnięcia. Złączenia będą się lepiej trzymały, a nić nie będzie się rozwiązywać podczas zabawy.lepidlo na draka
 4. Czas na materiał: przygotuj papier i umieść na nim gotową konstrukcję. Ostrożnie odrysuj kształt latawca. Następnie do obrysu dodaj około 1 cm wolnej przestrzeni i wytnij powstały kształt kwadratu.obkreslete draka
 5. Przytnij rogi papieru delikatnie pod kątem. Wystające krawędzie posmaruj klejem, zegnij je na sznurku konstrukcji obwodowej i przyklej do konstrukcji latawca.jak lepit draka
 6. Po zaschnięciu kleju, ozdób swoje dzieło farbami. jak namalovat draka
 7. Z reszty papieru zrób ogon. W tym celu przygotuj około 25 prostokątów o wymiarach 5 × 10 cm.  Przed ich związaniem możesz je pomalować dowolnymi kolorami. Następnie zrób z nich harmonijki i zwiąż je na środku nitką o długości od 10 do 15 cm. Na koniec wykonaj frędzelki: ponacinaj harmonijki wzdłuż ich zagięć, po czym złóż je wpół jeszcze raz i przymocuj na końcu ogona.mašličky na draka
 8. Z dwóch rogów latawca (ważne, aby nie były przeciwległe) poprowadź nitki o długości około 30 cm. Przymocuj ogon w miejscu ich styku.přidělejte na draka ocas
 9. Najważniejsza część wiązanie zawiasu lub tzw. łuski. We wszystkich 4 rogach latawca przyczep sznurki i przeciągnij je w górę, prostopadle do miejsca przecięcia listewek, na około 20 cm nad nimi, a następnie zwiąż ze sobą. Ten punkt jest podstawowym punktem zaczepienia karabińczyka na końcu linki zwalniającej. Latawiec można też złapać tylko w 3 punktach: w miejscu skrzyżowania listewek oraz za prawym lub lewym górnym rogiem.
 10. Wykonaj kilka kolejnych oczek na zawiasie, który prowadzi do środka. Oczka można wykonać na górnej połowie łuski. Następnie przymocuj do nich linkę startową.

  Podczas startu należy oszacować prędkość wiatru i odpowiednie nachylenie latawca. W tym celu dobrze posłużą Ci oczka na zawiasie, do których możesz przymocować linkę zwalniającą, która pomoże Ci ustabilizować latawiec w zależności od sytuacji pogodowej. Przy silniejszym wietrze przesuń linkę na łuskach do góry, co zmniejszy kąt pochyłu i jednocześnie zwiększy jego stabilność na wietrze.

 11. Przywiąż mocno mały, lekki karabińczyk do końca liny startowej, czyli tej, która będzie znajdować się obok latawca i którą będziesz mógł następnie przełożyć przez oczka.karabinka na drakaočka na pouštěcí šňůře draka

Przygotuj jeszcze kawałek gumy


Przy porywistym wietrze przywiąż gumę o długości 15-20 cm do liny startowej, około 2-3 m przed latawcem. Dzięki temu poleci on spokojniej, gdyż przy większych podmuchach wiatru guma zrównoważy ciąg tak, że materiał czy listwy nie ulegną uszkodzeniu.

Zgodnie z powyższymi instrukcjami wszystko powinno działać, ale każdy latawiec może być trochę inny, więc mam dla Ciebie instrukcję, jak wykonać test równowagi:

 1. Podnieś latawiec za miejsce, w którym połączone są łuski.
 2. Zaplącz ogon tak, aby był całkowicie w powietrzu. Dzięki temu sprawdzisz, jak duży ciężar działa na latawiec.
 3. Jeśli latawiec tworzy kąt 25-30 stopni do płaszczyzny poziomej, jest gotowy do lotu.

Jak puszczać latawiec i na co uważać?

Jak puszczać latawiec? Najlepiej we dwoje.

jak pouštět draka

Jedna osoba trzyma latawiec, a druga linę w odległości około 5-10 m od pierwszej. Gdy linka jest napięta, druga osoba powinna pobiec pod wiatr, a pierwsza puścić latawiec. Przy dobrym wietrze po kilku metrach biegu można cieszyć się sukcesem.

Co najważniejsze, nie przegap startu! Nie wznoś latawca zbyt wysoko i staraj się nim lecieć maksymalnie na wysokości 20 m. Gdy zobaczysz, że unosi się on spokojnie, możesz poluzować linkę. Odwijaj przewód spustowy płynnie, bez szarpnięć, które mogłyby doprowadzić do karambolu. Przywiązana guma też może Ci w tym pomóc.

Możliwe problemy i sposoby ich rozwiązania:

 • Latawiec nagle przechyla się na bok i przewraca się do góry nogami? Musisz natychmiast puścić linkę lub zrobić kilka kroków w kierunku wiatru, aż jego poziom się wyrówna. Wtedy możesz pozwolić mu wznieść się ponownie.
 • Problem ten się powtarza? Ściągnij latawiec na ziemię i sprawdź, czy jego konstrukcja i wyważenie są prawidłowe.
 • Latawiec kręci się w kółko? Wydłuż ogon lub dodaj większy frędzel na jego końcu.

Jeśli opanujesz tworzenie prostych latawców, możesz spróbować z innymi kształtami. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowane, uwierz mi, że radość i duma z ręcznie wykonanego latawca w oczach dzieci są bezcenne.

Ćwicz w każdą pogodę

Ćwicz w każdą pogodę

Aktywność fizyczną warto podejmować bez względu na pogodę za oknem! W nowej kolekcji na Tchibo.pl znajdziesz sportową odzież i gadżety, które Ci to ułatwią

Sprawdź ofertę
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły