Właśnie czytasz

Jak przygotować kawę z filtra ręcznego (drippera)?

3837  
Udostępnij: 

Jak przygotować kawę z filtra ręcznego (drippera)?

Jej przygotowanie zajmie trochę więcej czasu, ale efekt jest wart pracy: klarowny i delikatny smak kawy. Kto raz wypróbował tego sposobu parzenia, z pewnością zalicza go do swoich ulubionych porannych rytuałów.

30. 8. 2020 2 Min czytania Redakcja
Jak przygotować kawę z filtra ręcznego (drippera)?

Przez pewien czas wszyscy szaleli na punkcie filtrowanej kawy. Nie ma się co dziwić, gdyż podczas jej przygotowywania możesz poczuć się jak prawdziwy barista. Efektem jest klarowna kawa bez fusów i olejków, które zostały przechwycone przez papierowy filtr, co szczególnie docenią miłośnicy kaw o owocowych aromatach. Przygotowanie takiego napoju wymaga trochę więcej czasu niż w przypadku french pressu, ale zdecydowanie warto go wypróbować. Pamiętaj tylko, by zawsze mieć zapas papierowych filtrów.

Na jeden kubek o pojemności 250 ml potrzebujesz:

15 g kawy zmielonej na grubość drobnego cukru

15 g tak zmielonej kawy to około 4 łyżeczki lub 2 łyżki. By odmierzyć dokładną ilość, użyj cyfrowej wagi do kawy. Może się okazać, że wolisz nieco słabszy napój – użyj wtedy mniejszej ilości kawy lub większej ilości wody. To zależy już tylko od Ciebie.

Jeśli prosisz o zmielenie kawy w sklepie, powiedz, że będziesz ją parzyć w dripperze – obsługa będzie wiedziała, co robić. Kiedy jednak wolisz zmielić kawę w domu, zmierzaj do uzyskania miałkości drobnego cukru. Grubsze zmielenie spowoduje wodnisty smak kawy, a drobniejsze – goryczkę. Ponadto drobny osad będzie sprawiał kłopoty na papierowym filtrze.

250 ml wody o temperaturze do 94°C

Wodę zagotuj, a następnie odstaw na około minutę, aby ostygła. Zbyt gorąca woda sprawia, że właściwie jakakolwiek kawa ma gorzki posmak.

Którą kawę wybrać?


Najlepiej wybrać jednorodną kawę 100% arabiki. Konkretny rodzaj zależy od Twoich preferencji – po prostu wypróbuj na filtrze kawę, która najbardziej Ci smakuje. Na stronie Tchibo możesz przebierać spośród ofert kaw mielonych.

O tym, jak wybór i mielenie kawy wpływa na jej ostateczny smak, pisałam na blogu Tchibo tutaj.

Przygotowanie kawy w dripperze krok za krokiem:

  1. Nałóż papierowy filtr na dripper i dokładnie przelej gorącą wodą, by pozbyć się ewentualnego posmaku papieru w gotowym napoju.
  2. Gorącą wodą wyparz również dzbanek, do którego będzie skapywać kawa.
  3. Wsyp zmieloną kawę do filtra, wyrównaj jej powierzchnię i zrób mały dołek po środku.
  4. Przelewaj wodą kawę równomiernie zaczynając od środka, by cała się zwilżyła.
  5. Napełnij wodą cały filtr, ale staraj się nie polewać jego ścianek.
  6. Po 3 minutach cała woda powinna przesączyć się do dzbanka. Jeśli trwało to dłużej, następnym razem zmiel kawę trochę grubiej, a jeżeli krócej – zmiel drobniej.
  7. Zdejmij filtr z dzbanka i podaj kawę.

Miłośnicy kawy docenią specjalny czajnik


Do kontrolowania temperatury wody i równomiernego zalewania kawy w filtrze ręcznym polecam czajnik z długim dziubkiem typu konewka. Czajnik można postawić bezpośrednio na kuchence, co jest praktycznym rozwiązaniem.

Wybierz kawę, która Ci zasmakuje

Wybierz kawę, która Ci zasmakuje

Na Tchibo.pl znajdziesz aromatyczną i pełną smaku kawę. Wybierz swojego faworyta!

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Smakowa kawa mrożona – sprawdzone sposoby, jak ją osłodzić
Smakowa kawa mrożona – sprawdzone …4219
Po czym poznać dobrą kawę? Nie jest to cena
Po czym poznać dobrą kawę? Nie jest to c…16474
Zielona kawa: Co to właściwie jest?
Zielona kawa: Co to właściwie jest?2191
Kolejne artykuły