Właśnie czytasz

Kawa wypłukuje magnez – czy to prawda?

61544  
Udostępnij: 

Kawa wypłukuje magnez – czy to prawda?

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego aromatycznego napoju. Nie dziwne jest zatem, że wokół kawy narosło wiele kontrowersji i mitów. Główną przyczyną takiej dezinformacji na jej temat jest błędna interpretacja wyników badań naukowych oraz wybiórcze traktowanie pewnych faktów. Jednym z zarzutów wobec kawy jest wypłukiwanie przez nią składników odżywczych, m.in.: magnezu, potasu, wapnia czy żelaza.

1. 1. 2022 2 Min czytania Małgorzata Gorycka
Kawa wypłukuje magnez – czy to prawda?

Zupełnie niesłusznie. Dlaczego? Zacznijmy od początku. Magnez pełni w organizmie szereg funkcji. Jest aktywatorem ok. 300 enzymów, bierze udział w przewodnictwie nerwowym i skurczu mięśni. Jest składnikiem budulcowym znajdującym się w kościach i zębach oraz tkankach miękkich. Uczestniczy w procesach termoregulacji, regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz regulacji homeostazy organizmu. Jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest ogromna.

Jego niedobór w organizmie powoduje zmęczenie fizyczne i psychiczne, trudności w koncentracji, nerwowość, bezsenność, bolesne skurcze łydek, bóle i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca czy przygnębienie. Jak widać, wiele z tych dolegliwości przypisywane jest negatywnym skutkom picia kawy.

Skąd zatem wzięło się twierdzenie, że kawa wypłukuje magnez?

Zapewne z jej moczopędnego działania, za które odpowiedzialna jest kofeina.

picie kawy

Owszem, niektóre składniki mineralne są tracone wraz z moczem, m.in. magnez, ale są to znikome ich ilości. Wiele osób o tym nie wie, ale kawa jest źródłem magnezu. W filiżance o pojemności ok. 200 ml znajduje się ok. 7 mg magnezu, a w espresso nawet 25 mg. Co prawda zwiększone wydalanie magnezu występuje po spożyciu dużych ilości kofeiny (powyżej 400 mg), ale jedynie o 4 mg na dobę. Jak wykazały badania, spożycie kawy powodowało minimalny wzrost magnezu w surowicy. Zatem pijąc 2-4 filiżanki kawy dziennie zapewniamy sobie dodatkowe źródło magnezu.

Niedobór magnezu przypisywany kawie często ma swoje źródło w niewłaściwej diecie i stresie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kawa bardzo często zastępuje nam posiłek.

Sięgamy po nią, gdy odczuwamy głód, aby go w ten sposób zagłuszyć. Zatem nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, m.in. magnezu. Kawa nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na magnez. Średnie zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi u dorosłej osoby 300-400 mg. Zatem jeżeli nasza dieta jest bogata w przetworzoną żywność czy fast foody, nie ma mowy o dostarczaniu odpowiedniej ilości magnezu.

Dodatkowo obecny styl życia jest bardzo stresujący. Nie ma w nim miejsca ani czasu na wysoko odżywcze jedzenie. Często spożywamy byle co i byle jak, dodatkowo popijając to kawą. I zamiast bliżej przyjrzeć się swojej diecie, za niedobór magnezu oskarżamy bezzasadnie kawę. Dodatkowo stres utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Jak dodamy do tego ubogą dietę, nie ma się co dziwić, że mamy niedobór magnezu w organizmie.

Picie kawy w rozsądnych ilościach, czyli nie przekraczając 4 filiżanek dziennie, niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Jeżeli cierpimy na niedobór magnezu zadbajmy, aby nie zabrakło w naszej diecie źródeł tego cennego pierwiastka. Znajdziemy go m.in. w: zielonych warzywach (szpinaku i roślinach strączkowych, takich jak groch, fasola czy soja), owocach oleistych (orzechach, pestkach dyni, migdałach i daktylach), zbożach i jego produktach (otrębach i kaszy gryczanej), rodzynkach, bananach, gorzkiej czekoladzie, kakao oraz awokado.


Należy pamiętać, że podane powyżej bezpieczne ilości wypijanej kawy dziennie dotyczą średniego zapotrzebowania na magnez u zdrowego człowieka. Należy pamiętać, że wartości te są indywidualne i zawsze warto to skonsultować z lekarzem.

Zatem, jeżeli cenisz sobie ten aromatyczny napój, nie musisz mieć żadnych obaw. Pij na zdrowie!

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Kawa i akcesoria do jej przygotowania

Wszystko, co może Ci się przydać do przyrządzenia domowej kawy znajdziesz na Tchibo.pl. A jaką kawę wybrać do przyrządzenia w domu?

Przeczytaj artykuł
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły