Właśnie czytasz

Jaką bieliznę poleca ginekolog?

1919  
Udostępnij: 

Jaką bieliznę poleca ginekolog?

„Nigdy nie kupiłabym majtek w rozmiarze XL, będą za duże! „Elki” są trochę obcisłe, ale...” według ginekologa właśnie w ten sposób same prosimy się o problemy. Na co jeszcze powinnyśmy zwracać uwagę?

14. 9. 2022 3 Min czytania Redakcja
Jaką bieliznę poleca ginekolog?

Bieliznę można podzielić na klasyczną (do noszenia na co dzień), uwodzicielską (na specjalne okazje) i nocną. Tę, którą nosimy każdego dnia i każdej nocy powinnyśmy wybierać wyjątkowo starannie. Wygląd i nasze zdrowie, to dwie różne sprawy i musimy je brać pod uwagę przy wyborze tej części garderoby.

Zapytaliśmy ginekologa, doktora Daniela Gilani, jaka jest jego opinia na temat damskiej bielizny i jakie są jego zalecenia dotyczące materiału, kroju czy rozmiaru.

Przy doborze materiału nic nie zastąpi bawełny

Nie wiem, jak to się stało, ale w szufladzie mam chyba trzy razy więcej majtek ze sztucznego materiału niż klasycznych bawełnianych, a i tak najchętniej sięgam po bawełnę, zwłaszcza kiedy jest gorąco.“

Dlaczego właściwie bielizna ze sztucznego materiału lepiej sprawdzi się na specjalne okazje? „Sztuczne materiały uczulają częściej niż te naturalne, zwłaszcza w połączeniu z niektórymi proszkami do prania”, ostrzega Gilani. Przede wszystkim żaden sztuczny materiał nigdy nie będzie tak przewiewny jak ten naturalny, a im bardziej bielizna przepuszcza powietrze, tym lepiej” dodaje.

Złoty standard, jeśli chodzi o materiał, to według mnie bielizna bawełniana.” Twierdzi ginekolog Gilani, potwierdzając w ten sposób starą prawdę, o której wie każda kobieta, ale czasem o niej tak trochę „zapomina”.

Czy w przypadku majtek ze sztucznego włókna pomoże zakup takich z bawełnianą wyściółką? Według lekarza jest to z pewnością lepszy wybór niż bielizna w całości wykonana ze sztucznego materiału. W tym przypadku lepsza też będzie koronka niż gładki materiał, ponieważ przepuszcza więcej powietrza, a na tym nam przede wszystkim zależy.

Męska bielizna inspiracją dla damskiego kroju majtek

To niesamowita wolność, kiedy mogę wziąć na siebie moje najwygodniejsze majtki i nie zastanawiać się, co sądzi o nich mój chłopak

W przypadku majtek, które nosimy na co dzień, bardzo ważny jest ich krój. „Najwygodniejsze do noszenia na co dzień są według mnie damskie bokserki” twierdzi Gilani. Im luźniejsze i bardziej przewiewne, tym lepiej.

To, jaką bieliznę kobieta rano zakłada, powinno być jej własną decyzją. „Wszystko zależy od jej planu dnia, ilości ruchu i tego, czego w danym dniu oczekuje” – w końcu bielizna stanowi nieodłączną część damskiej erotyki – dodaje lekarz.

Kiedy z mężem wybieramy się na randkę, na którą idę prosto z pracy (szczerze mówiąc to raczej tradycja niż wyjątek) noszę ze sobą małą kosmetyczkę. Wieczorem wypadałoby poprawić makeup, lubię też użyć nieco mocniejszych perfum. :-) Spakowanie do niej dodatkowej pary bielizny, która sprawdzi się lepiej niż ta noszona przez cały dzień, to najmniejszy kłopot.

– Maria

Bielizna musi idealnie pasować

„Nigdy nie kupiłabym majtek w rozmiarze XL. Elka jest wprawdzie trochę zbyt ciasna, ale na suszarce wygląda dużo lepiej.“

Według ginekologa kupowanie mniejszych majtek tylko dlatego, że boimy się same przed sobą przyznać, jaki rozmiar naprawdę nosimy, to nienajlepsze rozwiązanie. „Odpowiedni dobór rozmiaru bielizny jest bardzo istotny i może mieć ogromny wpływ na stan zdrowia wszystkich partii intymnych. Im ciaśniejsza bielizna, tym gorzej – może wywoływać infekcje, ale również nieprzyjemne odgniecenia spowodowane naciskiem materiału na skórę” ostrzega Gilani.

W nocy skóra powinna oddychać

Spanie nago nawet mi się podobało. Mam jednak małe dzieci, przed którymi nie chcę się tak pokazywać.“

„Myślę, że idealna bielizna nocna to taka, której nie ma” mówi lekarz. „Drugim odpowiednim rozwiązaniem jest luźna koszula nocna”. Zasada jest prosta: im więcej luzu, tym lepiej.

Noszenie majtek podczas snu jest jego zdaniem skrajnie niezdrowe. „W okolicach intymnych utrzymuje się pewna wilgoć, która na skutek noszenia bielizny, nie jest dostatecznie wentylowana, co może prowadzić do powracających zapaleń pochwy. O grzybicy pochwy słyszała chyba każda kobieta” przypomina.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety w ciąży, otyłe, zażywające antybiotyki oraz cierpiące na cukrzycę.


Ginekolog zwraca uwagę, że wpływ bielizny na płodność kobiety nie jest tak wielki jak w przypadku mężczyzn. Pomimo tego infekcja wywołana nieodpowiednim doborem bielizny może przedostać się aż do jajników i doprowadzić do zapalenia jajników i jajowodów, które jest bardzo częstą przyczyną niepłodności.

Przeczytaj też:

Wygodna bielizna i piżamy

Wygodna bielizna i piżamy

Zajrzyj do nowej kolekcji i wybierz wygodną bieliznę dla siebie i całej swojej rodziny.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły