Właśnie czytasz

Jak właściwie przechowywać kawę?

658  
Udostępnij: 

Jak właściwie przechowywać kawę?

Dobra wiadomość jest taka, że kawa się nie psuje. Jednak jej smak może się zmienić – a tego byśmy nie chcieli.

4. 4. 2020 3 Min czytania Redakcja
Jak właściwie przechowywać kawę?

W mojej kuchni nie znajdziesz ani automatycznego ekspresu do kawy, ani młynka – niestety na ani jedną z tych rzeczy nie mam miejsca. Swoją poranną dawkę kofeiny przygotowuję w dzbanku z zaparzaczem (french press), a mielenie kawy pozostawiam sympatycznym paniom sprzedawczyniom ze sklepów Tchibo.

Pytanie o to, jak poprawnie przechowywać kawę zrodziło się we mnie kiedy z kawy rozpuszczalnej przerzuciłam się na mieloną. Czy kawa może się zepsuć? W czym powinnam ją trzymać? Dlaczego mówi się, że nie powinno się trzymać kawy w lodówce, skoro jest tam odpowiednia, niska temperatura?

Postanowiłam zapytać ekspertki Tchibo, pani Hanny Hryzákovej z działu jakości. Przechowywanie kawy nie jest skomplikowane, pomimo tego, kilka rzeczy mnie zaskoczyło. Jeśli Ciebie również ciekawi, jak powinno się przechowywać kawę i czy nie popełniasz podstawowych błędów, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Z kawą, (prawie) jak z winem

Przywykliśmy, że z kawiarni Tchibo do naszego domu trafia świeżo zmielona kawa zapakowana w elegancką torebkę. Takie opakowanie służy jednak wyłącznie do przeniesienia kawy z punktu A do punktu B. „ Przede wszystkim zalecałabym przesypać kawę z naszej torebki do pojemnika próżniowego. Im mniej kontaktu z powietrzem i innymi zapachami ma kawa, tym lepiej” – radzi Hanna Hryzáková.

Ja sama zachowuję opakowania, żeby wiedzieć, po którą kawę chciałabym jeszcze wrócić, a której na pewno nie kupię ponownie. Jeśli obawiasz się, że zapomnisz, jak dana kawa smakowała, możesz, tak jak ja, na odwrocie opakowania przykleić małą karteczkę z opisem.

Wracasz do domu ze świeżo zmieloną kawą, ale w pojemniku zostało jeszcze trochę z poprzedniej? Najpierw zużyj starą kawę, a pojemnik dokładnie umyj. Po kawie na ściankach pojemnika osadza się naturalna tłusta warstwa, która może zżółknąć i wpłynąć na zapach nowej mieszanki.

Jak? Gdzie? W jakiej temperaturze?

Wystarczy zapamiętać, że kawa nie powinna być w kontakcie z wilgocią, bezpośrednim światłem słonecznym i zapachami. Dlatego tak wiele zależy od pojemnika, jego położenia i temperatury.

Najważniejsza jest próżnia

W pojemniku ze szczelnym zamknięciem, a najlepiej w pojemniku próżniowym, kawa nie straci swojego aromatu. Im mniej powietrza przedostanie się do środka, tym lepiej.

Rada: do przechowywania kawy wykorzystaj pojemniki próżniowe.

Uwaga na światło: wybierz ciemność

Materiał, z którego wykonany jest pojemnik może być dowolny – szkło, ceramika, metal… „Szkło jest dobrym wyborem. To neutralny materiał, który nie dostarcza kawie żadnych dodatkowych substancji. Ważne, by wybrać szkło przyciemniane”- dodaje Hanna. Jeśli wraz z limitowaną edycją otrzymasz metalową puszkę, która w dodatku przypadnie Ci do gustu, będzie doskonałym rozwiązaniem! Zdecydowanie nieodpowiednim opakowaniem są plastikowe torebki. Jeśli jest to Twoja jedyna opcja, powinny to być torebki przeznaczone specjalnie do przechowywania żywności.

Jeśli zdecydujesz się na przezroczyste naczynie, nie ma problemu. Zadbaj jednak, aby kawa nie stała wystawiona na półce, ale była schowana w szafce lub spiżarce.

Gdzie? Gdziekolwiek, gdzie panuje +- temperatura pokojowa

Przechowywaniem kawy w temperaturze pokojowej na pewno jej nie zaszkodzisz. Jeśli jednak masz do dyspozycji przewiewną spiżarkę, będzie doskonałym miejscem. Niezbyt dobrym pomysłem będzie stworzenie kącika kawowego w pobliżu czajnika elektrycznego, ponieważ generuje nie tylko ciepło, ale i wilgoć, która szkodzi kawie.

Najgorszym rozwiązaniem według Hanny jest parapet. Ciekawe, czy zgadniesz dlaczego?

Dlaczego nie należy stawiać kawy na parapecie?

Poznaj swój wynik
Twój wynik

Jak właściwie przechowywać kawę?

Masz rację, dzieci nie powinny pić kawy, ale…

…ale na właściwe przechowywanie nie ma to wpływu. :-) Spróbuj jeszcze raz.

Spróbuj jeszcze raz
Twój wynik

Jak właściwie przechowywać kawę?

Dobrze! Światło słoneczne jest niewskazane…

…ale tylko w przypadku, gdy przechowujesz kawę w przezroczystym naczyniu. W przeciwnym wypadku światło w niczym nie przeszkadza. Na parapecie bywa ciepło od słońca, a to bywa problemem we wszystkich przypadkach. Lepiej pozostaw kawę w nieprzezroczystym naczyniu i w miejscu, które nie jest wystawione na działanie promieni słonecznych.

Spróbuj jeszcze raz
Twój wynik

Jak właściwie przechowywać kawę?

Dobrze! Ciepło kawie nie służy

Kawa powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, a na parapecie może jej być zbyt ciepło od słońca lub ogrzewania. Dodatkowo trzymając kawę w nieprzezroczystym naczyniu, jest poddana działaniu promieni słonecznych. Polecamy zaopatrzenie się w nieprzezroczyste naczynie i trzymanie kawy z daleka od źródeł ciepła.

Spróbuj jeszcze raz

Kawy nie powinniśmy też przechowywać:

  • W lodówce – panuje w niej wilgoć i jest pełna zapachów, kawa mogłaby nimi przesiąknąć.
  • W zamrażarce – na powierzchni zmrożonych ziarenek tworzą się kryształki lodu, które po rozmrożeniu spowodowałyby nasiąknięcie kawy wilgocią. W zamrażarce, podobnie jak w lodówce, kawa narażona jest na niepożądane zapachy.

Bez względu na to, czy w domu trzymasz kawę mieloną, ziarnistą, rozpuszczalną, czy kapsułki, o każdą powinno się dbać tak samo: przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, bez dostępu światła. Nawet kawa rozpuszczalna powinna być trzymana z dala od wilgoci. W przeciwnym razie zaczną się w niej tworzyć grudki. Nie oznacza to, że się zepsuła, to tylko znak, że nie przechowujesz jej we właściwy sposób. Od dziś już zaczniesz. :-)

Przechowuj kawę właściwie

Przechowuj kawę właściwie

W Twojej kuchni brakuje odpowiedniego pojemnika? Zerknij do sklepu internetowego Tchibo, z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Co zdradza o Tobie Twoje biurko?
Co zdradza o Tobie Twoje biurko?742
Jak uprawiać kawę w domu?
Jak uprawiać kawę w domu?581
Dlaczego nie powinnaś pić kawy na pusty żołądek?
Dlaczego nie powinnaś pić kawy na pusty …769
Kolejne artykuły