Właśnie czytasz

7 sposobów na oszczędzanie wody bez ograniczania się

21522  
Udostępnij: 

7 sposobów na oszczędzanie wody bez ograniczania się

Nie tylko z symboliki z czytanych w dzieciństwie bajek wiem, że woda to życie, a jej brak powoduje groźną w skutkach suszę. Żyjemy w czasach, kiedy wystarczy odkręcić kran, by woda polała się niekończącym się strumieniem. Staram się jednak nie brać tego za oczywistość i nie marnować jej, ale jednocześnie nie uciekać się przy tym do średniowiecznych metod. Oto moje wskazówki na oszczędzanie wody.

5. 8. 2020 5 Min czytania Redakcja
7 sposobów na oszczędzanie wody bez ograniczania się

Nie mogłam doczekać się pierwszych słonecznych dni aż do momentu, kiedy przypomniałam sobie zeszłoroczne susze, przez które rzeka w moim rodzinnym mieście niemal całkowicie wyschła. I choć nie bez winy pozostają zmiany klimatu i ingerencja człowieka w środowisko naturalne, to właśnie ta sytuacja stała się dobrym powodem, abym ja sama zaczęła szukać sposobu na oszczędzanie wody każdego dnia – przede wszystkim w kuchni, łazience i w ogrodzie.

Jak to jest z tym zużyciem wody?

Ponad miliard ludzi na Ziemi nie ma dostępu do wody pitnej. Bywa też, że jedna osoba musi zadowolić się zaledwie 10 litrami dziennie. Dla porównania, w Polsce zużywamy ponad 100 litrów wody dziennie na osobę.

Uważam, że marnotrawstwo nie powinno być normą, a za oszczędzanie wody podziękuje Ci nie tylko przyroda, lecz także Twoja portmonetka. Stopniowo przyzwyczaiłam się do oszczędnego minimum, które stało się moją nową normalnością. Chcesz poznać mój przepis na oszczędność?

1. Czy z kranów nie kapie woda?

Zaczęłam od najprostszego kroku: sprawdzenia kapiących kranów i spłuczek. W ten sposób można zaoszczędzić od 24 do 150 litrów wody dziennie. Podczas mycia zębów również zakręcam starannie kurki – to kolejne zaoszczędzone litry.

2. Prysznic zamiast wanny

Przeciętna wanna pomieści 100-200 litrów wody. Znacznie mniej zdąży jej spłynąć pod prysznicem – oczywiście, jeśli nie stoisz pod gorącym strumieniem wody przez pół godziny ;-). Statystyki mówią, że wybierając prysznic i nie marnując wody podczas mycia zębów (patrz punkt wyżej), możemy zaoszczędzić nawet 100 litrów dziennie.

Opłaca się również zainwestować w wodooszczędny zestaw prysznicowy. Dzięki niemu czteroosobowa rodzina zaoszczędzić może około 26 000 litrów wody rocznie. Korzystanie z niego ma jeszcze jedną, istotną dla domowego budżetu zaletę: zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody. ;-)

Ile wody zużywasz?


Jeśli masz prysznic połączony z wanną, możesz wykonać mały test: kiedy następnym razem pójdziesz się umyć, zatkaj odpływ wanny korkiem, a pod koniec zobacz, jak bardzo się napełniła. Jeśli znasz jej pojemność, łatwo obliczysz Twoje realne zużycie wody. Wyniki bywają zaskakujące…

3. Szara woda, czyli jak uratować dobrą wodę przed ściekami

Warto również wspomnieć o ponownym wykorzystaniu tzw. szarej wody, czyli nieskażonej wody ściekowej, która w większości gospodarstw domowych wcale ściekiem nie jest! To na przykład woda, która została w czajniku, była wykorzystana do ugotowaniu niektórych produktów (np. jajek). To także woda, której rano pozwalasz spłynąć, zanim nalejesz sobie tej „świeżej” lub woda chłodna, która ścieka, zanim doczekasz się ciepłej (to sytuacja znana szczególnie tym, którzy ogrzewają wodę bojlerem). :-)

Czasem puszczanie wody jest po prostu zbędne


Jeśli tak jak ja lubisz zimną wodę do picia, może lepszym pomysłem będzie napuszczenie jej do karafki lub butelki i umieszczenie w lodówce? Dzięki temu nie trzeba zbytecznie spuszczać wody z kranu i czekać, aż zacznie lecieć zimna.

Nowoczesne i energooszczędne domy dbają również o zagospodarowanie szarej wody – zaoszczędzone zasoby, które normalnie spłynęłyby prosto do ścieków, możesz wykorzystać np. do spłukiwania toalety lub podlewania kwiatów. W mojej codziennej praktyce wygląda to tak, że owoce i warzywa myję w misce z wodą, którą później podlewam rośliny w mieszkaniu. W łazience mam zaś wiaderko, do którego przed wzięciem prysznica napuszczam chłodną wodę, zanim ta się ogrzeje. Tę wodę wykorzystuję do spłukiwania toalety.

Ile wody można w ten sposób zaoszczędzić?

Zeszłego lata podjęłam pewne ciekawe wyzwanie. Zasada była prosta: przez cały dzień zbierałam szarą wodę z kuchni i łazienki, a wieczorem podlewałam nią krzewy w ogrodzie. Zaskoczyło mnie, ile litrów wody zbytecznie spłynęłoby do kanalizacji. W moim przypadku w ciągu dnia było to około 15 litrów.

4. Zmywarka: tak, myjnia samochodowa: nie

Program eco w zmywarce zużywa około 20 litrów wody – dla porównania, podczas ręcznego mycia naczyń wykorzystujemy aż 70 litrów. Oczywiście wyliczenia dotyczą sytuacji, gdy włączasz całkowicie pełną zmywarkę. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, bardziej opłacalne będzie mycie naczyń w zlewie napełnionym wodą i szybkie ich opłukanie. Naczynia, które wymagają długiego szorowania (np. przypalony garnek), warto wcześniej namoczyć – dzięki temu również uda Ci się zaoszczędzić parę litrów wody.

Zrezygnowałam za to z pomocy przy samochodzie: wybrałam jego ręczne mycie. Korzystam z węża z pistoletem ciśnieniowym, który oszczędza wodę i jest niezwykle praktyczny.

5. Oszczędzam wodę podczas prania

Pralkę włączam tylko wtedy, gdy jest już pełna. Często wystarczy ubrania powiesić na świeżym powietrzu i porządnie je wywietrzyć, zamiast znów prać. W ten sposób oszczędzam wodę i samą odzież, której częste pranie raczej nie służy.

Przy okazji, czy wiedzieliście, że niektóre rodzaje pralek różnią się między sobą ilością zużywanej wody o nawet 30 litrów na jeden cykl? Warto o tym pamiętać przy wyborze nowej pralki. Mnie taki zakup czeka już wkrótce i z pewnością będzie to jeden z parametrów, na podstawie którego podejmę decyzję.

6. Urządzenie do zadań specjalnych: perlator

Perlator to niewielkie urządzenie, które wystarczy zamontować na zakończeniu baterii. Dzięki napowietrzaniu wody, redukuje jej ilość w strumieniu o około 6 litrów na minutę (przez zwykłą baterię może przepływać 12-15 litrów wody na minutę). Świetnym pomysłem okazała się wymiana baterii z dwoma kranami na tę z natryskiem dźwigniowym. Dzięki niemu łatwiej regulować temperaturę wody i nie marnuje się jej aż tyle.

Rada: oszczędna może być również toaleta

Jeśli planujesz remont mieszkania, warto pomyśleć również o oszczędnej toalecie. Niektórym nowoczesnym modelom do spłukania wystarczy połowa wody z rezerwuaru zwykłej ubikacji. W przypadku czteroosobowej rodziny i taki szczegół każdego dnia przyniesie oszczędności!

7. Podlewam kwiaty o właściwej godzinie

Kwiaty w ogrodzie podlewam rano lub wieczorem, zapobiegając w ten sposób niepotrzebnemu odparowywaniu wody. O ile to możliwe, staram się używać deszczówki i nigdy nie podlewam ogrodu podczas wiatru – ale o tym na pewno już wiesz.

PS: Nie musi chodzić tylko o wodę z kranu

Woda to podstawa życia i właśnie dlatego przygotowaliśmy 8 bonusowych kroków, które pomogą Ci ją oszczędzać, nawet jeśli na pierwszy rzut oka to tak nie wygląda. Wprawdzie wymagają one kilku wyrzeczeń, ale może któryś z nich Cię zainteresuje.

  1. Jem więcej warzyw i ograniczam spożycie mięsa. To właśnie przemysły mleczarskie i mięsne wykorzystują do produkcji ogromne ilości wody.
  2. Ograniczyłam marnowanie żywności. Do jej produkcji potrzeba wiele, naprawdę wiele litrów wody, którą „wyrzuca się” do kosza razem z niewykorzystanymi produktami.
  3. Unikam przetworzonej przemysłowo żywności – jej produkcja wymaga większej ilości wody niż żywność naturalna. Jeśli interesuję Cię, jaki ślad węglowy pozostawiają poszczególne produkty, polecam ten kalkulator.
  4. Do rozmrażania żywności nie używam ciepłej wody. Wystarczy przełożyć ją z zamrażarki do lodówki i zostawić na noc.
  5. Nie drukuję dokumentów, których nie potrzebuję. Za produkcją każdej kartki papieru kryje się nie tylko drzewo, lecz także ogromne ilości wody potrzebne do wytworzenia artykułów papierniczych.
  6. Z podobnych powodów nie korzystam z ręczników papierowych w kuchni.
  7. Staram się unikać jednorazowych opakowań: noszę wodę we własnej butelce, zakupy trzymam w bawełnianej torbie, a w torebce mam własne sztućce (wygląda to dziwnie, ale już się przyzwyczaiłam), abym nie musiała używać tych jednorazowych.
  8. Nie używam opakowań kompostowalnych. Choć wydają się świetnym pomysłem, to często ich recykling jest obostrzony regulacjami, którym większość służb technicznych nie jest w stanie sprostać, w związku z czym najczęściej i tak kończą one na wysypisku.
Akcesoria, które odmienią łazienkę

Akcesoria, które odmienią łazienkę

Dopasowane akcesoria łazienkowe potrafią czynić wizualne cuda. Sprawdź ofertę Tchibo.pl i zainspiruj się!

Do sklepu internetowego

Przeczytaj również

Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był stylowy i funkcjonalny?
Jak zaaranżować pokój dziecięcy, by był …18413
Dieta pudełkowa, która oszczędza mój czas i pieniądze
Dieta pudełkowa, która oszczędza mój cza…6292
Woda z kranu? Moja ulubiona!
Woda z kranu? Moja ulubiona!4059
Kolejne artykuły