Właśnie czytasz

Dlaczego nie przeganiam os dmuchaniem i co robię, aby uniknąć użądlenia?

11297  
Udostępnij: 

Dlaczego nie przeganiam os dmuchaniem i co robię, aby uniknąć użądlenia?

Są tak samo ważne dla przyrody jak każde inne stworzenie, ale kiedy spotykam je na spacerze czy na grillu, nie cieszę się z ich obecności. Osy! Samo przeganianie ich nie odstraszy, dlatego przyjrzałam się bliżej sposobom, jak uniknąć ich towarzystwa, a zwłaszcza nieprzyjemnych użądleń.

13. 7. 2022 6 Min czytania Redakcja
Dlaczego nie przeganiam os dmuchaniem i co robię, aby uniknąć użądlenia?

Lato to dla mnie piękna pogoda, kąpiele, wakacje, orzeźwiające napoje, słodkie owoce i… osy. Gdzie jest soczysty arbuz lub dojrzała brzoskwinia, na pewno będą też osy, a dla mnie oznacza to strach przed użądleniem.

Jednak zdecydowanie ważne jest, aby odpowiedzialnie podchodzić do metod przeganiania os, bo choć mogą być irytujące, to mają swoje miejsce w naturze. Pszczoły też potrafią użądlić, ale wydaje mi się, że są bardziej pozytywnie odbierane. Nie zapominajmy jednak, że osy również zapylają rośliny i między innymi są doskonałymi bojownikami przeciwko szkodnikom.

Goście z żądłem, na których uważam

Wszyscy znamy różnicę między pszczołą a osą, ale są też szerszenie i trzmiele. I na pewno nie chcesz, żeby któryś z nich Cię użądlił.

jak nedostat žihadlo

Szerszeń

Różnią się od os i pszczół nie tylko wielkością i kolorem, ale także żądłem, które może bardzo zranić człowieka. Jest dłuższe, ale również jadowite jak pszczele. Nie ma za to haków na końcu, co oznacza, że ​​szerszeń może z łatwością dźgnąć cię nim kilka razy z rzędu. Dobrą wiadomością jest to, że alergia na jad szerszeni występuje rzadziej niż na jad pszczoły i osy.

Trzmiel

Trzmiele wyglądają całkiem uroczo i są spokojne, ale gdy tylko zobaczysz podniesioną ostrzegawczą nogę, powinnaś mieć się na baczności. W ten sposób ostrzega on, że ​​czuje się zagrożony i w ruch może iść żądło, a użądlenia przez trzmiele są dość swędzące i może im również towarzyszyć lekki obrzęk. Wtedy wyzwaniem jest wytrzymanie i nie drapanie się.

Osa

Podobnie jak szerszeń, osa nie ma haków na żądle i dlatego może użądlić wiele razy. Jest to bolesna sprawa, po której często następuje obrzęk tego obszaru.

Pszczoła

Żądło pszczoły jest mniejsze, ale wyposażone w haczyki, które wbijają się w miejsce użądlenia. Dlatego żądło tam pozostanie, a tym samym wydłuży się czas działania trucizny. Niestety pod koniec tej walki pszczoła ginie, a Ty musisz zadbać o usunięcie żądła, co najlepiej wykonać płynnym ruchem i z rozwagą, aby nie wstrzyknąć niepotrzebnie dodatkowego jadu w swoje ciało.

„Badania krwi potwierdziły, że mam silną alergię na użądlenia os i pszczół. Gdyby tak było została użądlona, prawdopodobnie miałbym reakcję zwaną wstrząsem anafilaktycznym, który jest stanem zagrażającym życiu. Dlatego zawsze noszę przy sobie strzykawkę z adrenaliną, którą w takim przypadku muszę wstrzyknąć, a potem zadzwonić pod numer 999. Ta reakcja organizmu wcale nie jest rzadka (zdarza się to niektórym osobom z alergią pokarmową) i dobrze wiedzieć o tym na wypadek, gdyby ktoś z Twojej okolicy został użądlony. Muszę przyznać, że sama myśl o pszczołach wywołuje we mnie strach…” – dzieli się doświadczeniami Jana D.

Staram się unikać użądlenia. Jak?

W żaden sposób nie irytuję moich owadzich towarzyszy, a kiedy do mnie lecą, nie odpycham ich ręką ani nie wykonuję gwałtownych ruchów, bo to może sprowokować ich do ataku. Chociaż czasami jest to trudne, wolę zachować spokój.

co dělat se žihadlem

Na wyjazdy i pikniki staram się pakować jedzenie, które na pewno nie przyciągnie owadów i używam pudełek ze szczelnymi pokrywkami. Ważny jest też wybór odpowiedniego miejsca na biesiadę – oczywiste jest, że letni grill w pobliżu stoiska ze słodkimi ciastkami lub obok kosza na śmieci będzie przyciągał osy.

Oczywiście pszczoły przyciągają kwiaty, więc jeśli chcę chodzić boso, to na pewno nie na trawniku obok koniczyny czy klombu. Staram się też nie zwracać na siebie uwagi jaskrawymi ubraniami i nadmiernym kwiatowym zapachem perfum.

Można też kupić specjalne środki przeciwko osom, ale staram się unikać podobnych chemikaliów. Przetestowałam jednak babcine sposoby. Moja babcia zawsze powtarza, że ​​bazylia, czosnek, mielone goździki, skórka cytryny i gałka muszkatołowa odstraszają osy. Próbowałam tego wiele razy i myślę, że skuteczność wynosi około pół na pół. Moim zdaniem to zależy od konkretnej osy. :-)

Co z gniazdem os?

Jeśli czujesz, że osy mogły się gdzieś zagnieździć, dobrze jest uszczelnić wszelkiego rodzaju szczeliny (sprzedawana jest też specjalna pianka) i mówi się, że sprawdza się też umieszczanie gniazd modelowych w danych miejscach, bo osy wtedy przemyślą kwestię budowy gniazda na już zamieszkanym terenie. A kiedy już tam są? Sposobów na to jest wiele, ale wybrałbym telefon do wyspecjalizowanej firmy, ponieważ wydaje mi się, że próba amatorskiego usuwania gniazda jest bardzo ryzykowna.

Z pszczołami jest trochę inaczej. Jeśli rój zabłąka się w Twoich stronach i nie jest w stanie odlecieć, najlepiej skontaktować się z najbliższym pszczelarzem i zapytać go, czy brakuje mu pszczół, lub uzyskać od niego poradę na temat tego, co robić. 

Jak zrobić pułapkę na osy?

Gdy sytuacja w naszym ogrodzie jest już nieznośna, sięgam po rozwiązanie w postaci pułapki, która odciąga je od naszego nakrytego stołu. Osy przylatują po słodki zapach, ale nie mogą się wydostać. Oto trzy wskazówki, jak zrobić pułapkę.

1. Kufel i lejek

Ta opcja jest najprostsza i wierzę, że wszystko masz w swojej kuchni.

Potrzebujesz:

 • Kufel lub dużą szklankę
 • Lejek
 • Słodką przynętę (na przykład syrop)

diy past na vosy

Przygotowanie:

 1. Do szklanki wlej dużą ilość syropu, możesz go trochę rozcieńczyć wodą.
 2. Wymieszaj miksturę i umieść lejek na szkle, jak pokazano na obrazku. Pamiętaj, że nie może dotykać płynu. Powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby osy mogły wlecieć do środka szklanki.
 3. Umieść szklankę w pobliżu miejsca, z którego chcesz się pozbyć os.

2. Pułapka z plastikowej butelki

Jej zaletą jest to, że można ją gdzieś zawiesić, więc nie ma ryzyka, że ​​ktoś ją przewróci lub gdzieś się o nią potknie.

Potrzebujesz:

 • Plastikową butelkę (najlepiej o objętości 1,5 l)
 • Nożyczki i nożyk introligatorski
 • Mazak
 • Sznurek
 • Przynętę (na przykład większą ilość cukru, który wymieszasz w gorącej wodzie, aby się rozpuścił)

jak vyrobit past na vosy z plastové lahve

Przygotowanie:

 1. Odkręć nakrętkę i odetnij górną część butelki, jak pokazano na zdjęciu.
 2. Za pomocą markera zaznacz 4 przeciwległe punkty na większej części butelki przy górnej krawędzi, które posłużą jako miejsca do przyczepienia sznurka.
 3. Użyj nożyka, aby wyciąć kształt X. Przeciągnij sznurek przez każdy otwór i naciągnij sznurek, a następnie zwiąż wszystkie końcówki, tak aby stworzyły uchwyt do zawieszenia pułapki.
 4. Włóż wyciętą szyjkę butelki do dolnej części otworem skierowanym w dół (jakbyś wkładała lejek).
 5. Wlej przynętę i zawieś butelkę w wybranym miejscu.

Kiedy zawieszam plastikową pułapkę w pobliżu patio, ozdabiam również brzydki plastik, owijając wokół niego gruby sznurek. Najlepszym sposobem na jego przyklejenie jest klej błyskawiczny. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie kleju na gorąco, nałóż tylko niewielką ilość kleju, ponieważ jego temperatura może zdeformować plastik.

O czym należy pamiętać:

 • Rozmieszczenie i ilość pułapek. Możesz potrzebować jednej, ale czasami potrzeba ich więcej.
 • Przesuwaj pułapki w razie potrzeby, zwłaszcza jeśli nie zostały w nie złapane osy.
 • Uważam, że najlepiej jest zastawiać pułapki wczesną wiosną. Wtedy w naszym ogrodzie jest mniej os w okresie letnim.
 • Uważaj, jeśli musisz zabić szerszenia. Po zabiciu emitują sygnał chemiczny, który ostrzega inne osobniki i może Cię to wpędzić w niemałe kłopoty.
 • Szerszenie często latają do źródła białka w miskach dla zwierząt. Uważaj na to!
 • Jeżeli w Twoim ogrodzie zagnieżdżą się szerszenie, nie próbuj niszczyć gniazda samodzielnie. Koniecznie zadzwoń po specjalistów.
 • Kiedy osa wyląduje na Tobie, nie zdmuchuj jej. Dwutlenek węgla w twoim oddechu sygnalizuje jej niebezpieczeństwo i zwiększa prawdopodobieństwo ataku.

Trzymam kciuki za Ciebie i za siebie, aby bzyczące naloty nie przeszkadzały nam zbytnio w tym roku. Ciesz się przyjemnym latem!

Letní móda a doplňky na stolování

Letní móda a doplňky na stolování

Mrkněte do naší nové kolekce a vyberte si zářivé letní doplňky na sebe i ke stolování.

Do e-shopu
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły