Właśnie czytasz

Jak prawidłowo oczyszczać twarz, czyli wyższa szkoła demakijażu w kilku krokach

6070  
Udostępnij: 

Jak prawidłowo oczyszczać twarz, czyli wyższa szkoła demakijażu w kilku krokach

Jeśli kolejne etapy pielęgnacji mają przynieść realne efekty, potrzebne jest prawidłowe oczyszczanie skóry. W kwestii perfekcyjnego demakijażu oświecające okazało się dla mnie zgłębienie azjatyckiej sztuki pielęgnacji. Nie wszystkie kosmetyczne rytuały Japonek czy Koreanek zaaprobowałam, ale sumienny, wieloetapowy demakijaż owszem – i to bez chwili wahania.

6. 10. 2021 3 Min czytania Justyna Moraczewska
Jak prawidłowo oczyszczać twarz, czyli wyższa szkoła demakijażu w kilku krokach

Nie ma opcji, żebym położyła się spać, zapominając o dokładnym oczyszczeniu twarzy nawet w te dni, kiedy się nie maluję i niezależnie od tego, czy padam z nóg po całym dniu pracy, czy wracam późno z imprezy. To, co przez cały dzień zbiera się na skórze i blokuje pory, nie pozwala jej w nocy oddychać. Bez sensu byłoby dodatkowo podduszać ją odżywczym kremem, kiedy nie jest gruntownie oczyszczona. A „gruntownie” to dla mnie właśnie „wieloetapowo”.

Codziennie prawidłowo oczyszczaj skórę twarzy w 4 krokach

Podstawowe oczyszczanie skóry obejmuje kilka kroków i produktów do pielęgnacji, których zastosowanie trwa tylko kilka minut. Jeśli poświęcimy ten czas rano i wieczorem, już po kilku dniach zauważymy efekty, takie jak ładniejszą, gładszą, bardziej świetlistą skórę z mniej widocznymi porami, przebarwieniami i zmarszczkami.

Oczyść oczy

Przy pomalowanych oczach, nawet jeśli jest to wyłącznie kreska na górnej powiece, przystępując do demakijażu, zajmuję się najpierw nimi. W pierwszym kroku oczyszczania przykładam do oczu płatki nasączone dwufazowym płynem przeznaczonym do demakijażu tych okolic. Nie pocieram powiek, żeby uniknąć rozciągania delikatnej skóry. Trzymam płatki przez kilkanaście sekund, lekko dociskając je palcami.

Odtłuść

Olej najlepiej rozpuszcza się właśnie w oleju! A tłuszcz zawierają wszystkie kosmetyki do makijażu. Dodatkowo skóra wydziela sebum przez cały dzień. Wzorem Azjatek, kolejnym używanym przeze mnie produktem jest preparat na bazie olejowej, który idealnie rozpuszcza tłustą warstwę podkładu oraz innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Wbrew opinii, że taki preparat „zapycha” pory i jeszcze bardziej przetłuszcza skórę, olejki myjące to idealne rozwiązanie dla cer wrażliwych, jak i przetłuszczających się ze skłonnościami do wyprysków.

mycie twarzy

Umyj

Jakiś czas temu pojawiła się opinia, że kontakt z wodą nie służy cerze i że demakijaż wykonywany bez jej użycia wyłącznie mleczkiem, tonikiem lub płynem micelarnym to jedyna słuszna opcja. Być może teoria ta powstała, kiedy woda w miejskich kranach była dużo gorszej jakości. Dziś, skoro uzdatniona jest do picia bezpośrednio z kranu, tym bardziej nie ma przeciwwskazań przed używaniem jej do mycia skóry twarzy.

Kolejny etap zatem to dokładne umycie twarzy z użyciem wody i dodatkiem żelu, delikatnej pianki lub specjalnej kostki do mycia twarzy. W tym kroku usuwa się do końca zanieczyszczenia, sebum i bakterie z poszerzonych porów.

Do osuszenia twarzy używam wyłącznie chusteczek higienicznych. Zapomnij o ręczniku (nawet przeznaczonym wyłącznie do twarzy), gdyż nie gwarantuje on sterylność i podnosi ryzyko przenoszenia bakterii.

tonizacja twarzy

Tonizuj

Dopiero kiedy skóra jest dokładnie oczyszczona można przejść do kolejnego etapu, czyli tonizacji. To niezbędny „pomost” pomiędzy procesem oczyszczania a rozpoczęciem pielęgnacji skóry. Tonik nie służy do zmywania zabrudzeń, tylko do ewentualnego usunięcia pozostałości po wcześniej użytych środkach oczyszczających, a przede wszystkim do zmiany pH skóry. Dodatkowo ma on działanie nawilżające i zawiera szereg cennych składników, takich jak: antyoksydanty, mikroelementy, witaminy i wyciągi roślinne, a więc dba też o kondycję skóry. Ja często zastępuję klasyczny tonik wodą różaną w atomizerze, która fantastycznie sprawdza się w tej roli.

peeling skory

Złuszczaj 2 razy w tygodniu

Peeling skóry twarzy robię regularnie co najmniej 2 razy w tygodniu. Dla utrzymania systematyczności, robię to w dni na „P”, czyli w poniedziałek i piątek. Jeśli masz cerę tłustą, możesz ten domowy zabieg wykonywać spokojnie nawet 3 razy w tygodniu. Tu ważne jest, żeby słuchać potrzeb swojej skóry.

Do skóry normalnej, mieszanej i z tendencją do przetłuszczania się można używać w zasadzie każdego rodzaju peelingu. Do skóry cienkiej, wrażliwej i delikatnej powinno się stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne. Złuszczanie możesz też z powodzeniem wykonać szczoteczką mechaniczną lub soniczną, albo specjalną rękawicą peelingującą. Ważne, żeby regularnie pozbywać się warstwy martwych komórek i stymulować skórę do regularnej odnowy.

Do oczyszczania cery nigdy nie stosuj tradycyjnego mydła

Ma ono zazwyczaj zasadowe pH, które wynosi około 7, przez co może zaburzyć optymalną kwasowość skóry. Optymalne pH naszej skóry jest lekko kwaśne i wynosi 5,5. Niższe pH może spowodować, że skóra zacznie się przetłuszczać, pojawią się na niej wypryski i będzie bardziej podatna na podrażnienia. Tymczasem jeśli pH będzie bardziej zasadowe (wyższe), skóra może wydawać się szara i przesuszona, a także zacząć się łuszczyć.

Egzotyka w łazience

Egzotyka w łazience

Modne i praktyczne dodatki w pastelowych barwach znajdziesz na Tchibo.pl. Zaproś egzotykę do swojego domu.

Do sklepu internetowego
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, może Cię też zainteresować
Kolejne artykuły